kaikille lapsille avaimet

Mitäs olette mielt, kuuluuko uusperheen "joka tonen vkl"-lapsille itsestäänselvästi avaimet myös tähän "kakkoskotiin"? Murrosikäinen tyttö tulee ja menee nyt omin luvin vaikka keskellä päivää kun on avain annettu. Onko yksin vai joku seurana, en tiedä. Käy syömässä keskellä päivää ja on yksinään. Kaikki luottamukselliset paperit on kotona ja ei lukituissa kaapeissa.
172336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Pidätkö tyttöä vakoojana vai mikä on ongelma? Eikö ole mukavaa, että hän käy teillä vapaaehtoisesti? Vai onko ongelma siinä, että hän käy ainoastaan silloin, kun te ette ole kotona?

Äänestä

joo samaa vähän kuin edellinenkin jäin miettimään.. niistä papereista.. ei kai se tyär siellä tongi sun laatikoita-et varmaan niitä jääkaapissa säilytä.

tuon ikäiselle antaisin kyllä avaimet käyttöön. sehän on käytännöllistä ja kyllähän se on koti hänelle vaikka kakkoskotina sen kirjoitit.

omalle kohdalle en osaa kyllä ongelmaa moisesta asiasta tehdä, mutta jos on tarpeeksi ärsyyntynyt kai se onnistuu.

Äänestä

Meillä eivät etälapset tule avaimia meidän kotiimme saamaan.

Me haluamme tietää koska lapset meillä ovat ja kenen kanssa. Emme halua töistä tullessamme löytää jääkaappia tyhjänä ja murkkulaumaa lojumasta sohvalla.

Lisäksi on olemassa iso riski, että jos lapset saavat avaimet, niin niillä avaimilla tulee miehen ex joku kaunis päivä kotiimme penkomaan.

Äänestä
  • Ei kait kukaan täysijärkinen mene toisen kotiin penkomaan?!? Itselle ei tulisi mielenkään.

    En tiedä, onko minun tuttavapiirini jotenkin normaalista poikkeavaa porukkaa, kun minä en ole tavannut semmoisia exiä kuin mm. tällä palstalla kerrotaan. Uskomattomia tapauksia. En väitä, että minulla ja exälläni tai tutuillakaan erotessa kaikki olisi käynyt kuin tanssi, mutta ylilyönteihin ei ole sorruttu.

    Sitten tuosta avaimesta. Kyllä minä ainakin haluaisin, että lapsellani on kotiini avain. Onhan teistä jompi kumpi hänen vanhempansa ja hänen tehtäviinsä kuuluu sopia pelisäännöistä lapsensa kanssa. Minun mielestä niinä viikonloppuina kun lapset ovat teillä, myös heidän muu elämä kuuluu asiaan. Ainakin meillä lapset saavat vierailla kavereineen molempien vanhempien luona. Eikä me olla aina kotona. Jos menee homma ööveriksi, siihen puututaan. Mutta niinhän sitä täytyy tehdä siellä "oikeassakin kodissa", eikö?

    Äänestä

  • yks ex kirjoitti:

    Ei kait kukaan täysijärkinen mene toisen kotiin penkomaan?!? Itselle ei tulisi mielenkään.

    En tiedä, onko minun tuttavapiirini jotenkin normaalista poikkeavaa porukkaa, kun minä en ole tavannut semmoisia exiä kuin mm. tällä palstalla kerrotaan. Uskomattomia tapauksia. En väitä, että minulla ja exälläni tai tutuillakaan erotessa kaikki olisi käynyt kuin tanssi, mutta ylilyönteihin ei ole sorruttu.

    Sitten tuosta avaimesta. Kyllä minä ainakin haluaisin, että lapsellani on kotiini avain. Onhan teistä jompi kumpi hänen vanhempansa ja hänen tehtäviinsä kuuluu sopia pelisäännöistä lapsensa kanssa. Minun mielestä niinä viikonloppuina kun lapset ovat teillä, myös heidän muu elämä kuuluu asiaan. Ainakin meillä lapset saavat vierailla kavereineen molempien vanhempien luona. Eikä me olla aina kotona. Jos menee homma ööveriksi, siihen puututaan. Mutta niinhän sitä täytyy tehdä siellä "oikeassakin kodissa", eikö?

    Kyllä tosiaan ihan oikeasti löytyy sellaisiakin. Kaikki eivät valitettavasti ole exinä ihan niin fiksuja kuin sinä vaikutat olevan.

    Meidän tapauksessa ei ole kyse ihan täyspäisestä exästä. Eikä tämä ole yksin minun tai mieheni mielipide.

    Ja tottakai, lasten ollessa meillä, heidän normaali elämänsä kavereineen kuuluu kuvioihin. Mutta meistä on aina jompikumpi kotona silloin kun lapset ovat meillä, yleensä molemmat. Lapsethan tulevat viettämään aikaa isänsä kanssa, eivät sen isän kodin. Kaverit ovat tervetulleita, kunhan asiasta sovitaan etukäteen.

    Niiden kavereiden kanssa kun kuitenkin ehtii olemaan enemmän sitten siellä äidin luona. Vähäiset tapaamiset isän ja lasten kesken vietämme useimmiten mieluummin ihan omalla kokoonpanolla.

    Ja mitä tulee niihin pelisääntöihin, niin sirkusteluun taipuvainen isä ja murkkuikäinen eivät ole hyvä yhdistelmä :D

    Äänestä

Ja vie materiaalin :D

Mitä sieltä mahtaakaan löytyä? Varmaankin jotain järkyttäviä kuvia ja rahaa vino pino. :)

Pelkäätkö että siellä käy myös ex muija nuuskimassa? Kuule, viehän salaisuutesi pois sieltä mihin olet antanut avaimet ulkopuolisille. Lukitut kaapit pystyy murtaan niin ettei murron jälkiä edes näy. Voi irrottaa vaikka taka paneelit huomaamattomasti.

Hommaa kassakaappi jossa jo murron jäljet edes näkyy.

Äänestä

pankin tallelokero.
mitä hemmetin luottamuksellisia papereita on tavan Bulliaisella?

Äänestä
  • Aika kylmää tekstiä parilla äidillä.
    Vaikka kuinka olisi "kakkoskoti" koti se on kuitenkin, ja lapsella pitää olla oikeus saada olla omassa kodissaan. Miltä tuollainen toiminta mahtaa lapsestakin tuntua?
    Ette taida olla näiden lasten biologisia vanhempia? Todella kylmää touhua, ja ihmettelen suuresti, miksei puolisonne puutu.
    Lapsi on lapsi, vaikkea sinun olisikaan. Hyi.

    Äänestä

Mä kyllä ymmärrän ettei halua etälasten urkkivan omia tietoja esim. palkkakuitit, lainat etc. Ja voihan se sitten kertoa nuo tiedot äidilleen etc. Mä en kyllä myöskään tykkäisi, jos mun kotonani etälapsi kävisi yksin päivisin. En todellakaan antaisi sen tapahtua! Eikös tuosta asiasta voisi edes keskustella etälapsen kanssa?? Tai sitten voisi omalla käytöksellään alkaa hiukan kontreolloimaan. Saattaisit pilata koko ilon teillä oleskeluun jos ilmestyt aina satunnaisesti kotiin päivällä. Voit myös sanoa tulevasi, vaikka et sitten tulekaan. Etälapsi etsii silloin toisen paikan itselleen..

Äänestä
  • että murkku kertoo lähivanhemmalleen kaiken minkä kuulee, näkee tai muuten selville saa. Sitten vartti murkun kotiinpaluusta soi puhelin ja siellä haukutaan, huudetaan ja uhataan esim soittaa työnantajalle, naapurille tai kelle tiedosta jotain hyötyä voisi olla. Minusta tuntuu kuin kodissani olisi vakooja, edessä murkku on hiljainen ja myöntyväinen kaikkeen. Ei uskoisi ongelmaa olevankaan. Netissä kaivelee esim. tunnusten avulla tietoja ja sitten itse kertoa lipsauttaa. Voiko kaikki tämä olla lapsesta itsestään lähtöisin, kyllähän me kaikki jotain pahaa olemme joskus tehneet, mutta tämä etenee niin päämäärätietoisesti että saa tiedot haltuunsa.Inhoan tätä epäilyä ja omien papereiden piilottelua.

    Äänestä

  • ??????? kirjoitti:

    että murkku kertoo lähivanhemmalleen kaiken minkä kuulee, näkee tai muuten selville saa. Sitten vartti murkun kotiinpaluusta soi puhelin ja siellä haukutaan, huudetaan ja uhataan esim soittaa työnantajalle, naapurille tai kelle tiedosta jotain hyötyä voisi olla. Minusta tuntuu kuin kodissani olisi vakooja, edessä murkku on hiljainen ja myöntyväinen kaikkeen. Ei uskoisi ongelmaa olevankaan. Netissä kaivelee esim. tunnusten avulla tietoja ja sitten itse kertoa lipsauttaa. Voiko kaikki tämä olla lapsesta itsestään lähtöisin, kyllähän me kaikki jotain pahaa olemme joskus tehneet, mutta tämä etenee niin päämäärätietoisesti että saa tiedot haltuunsa.Inhoan tätä epäilyä ja omien papereiden piilottelua.

    teepä etälapsukaiselle ansa! Pistä ihan mielikuvituksellisia papereita liikenteeseen. Olisi siinä lapsukaisen äidillä hiukan pohdittavaa..Voit myös ihan tarkoituksella käyttää heikkoutta hyväksi. Ja jos joku tieto menee eteenpäin, sano sen olevan poliisiasia. Eiköhän pentu tajua!!

    Äänestä

Hei,

meillä ainakaan lapsia ei kiinnosta penkoa meidän papereita. Paperit eivät ole missään lukitussa kaapissa. Rahaakin voi olla pöydällä ja se ei siitä katoa. Eikös nämä ole niitä kasvatuksellisia juttuja?

Miksi epäilet puolisosi lapsia (oletan, että näin päin)? Epäilisitkö omia? Penkoisitko itse? Kukaan normaali ex ei laittaisi lastaan penkomaan etäkodissa kaappeja. Puhumattakaan, että sinne itse änkeäisi. Pitäkää silmällä murkkua ja puuttukaa jos on aihetta. Miksi tuomita ilman syytä? Kodissa, siellä ykköspaikassa, todennäköisesti käyttäydytään myös näin. Jos meidän muksut tekisivät kiellettyjä asioita, puuttuisin siihen, mutta vasta sitten, kun on aihetta. Jos nyt otat avaimen pois, murkku tulkitsee sen, ettei hän ole tervetullut. Oletko keskustellut asiasta puolisosi kanssa? Mitä hän on mieltä?

Jotenkin tuntuu, ettei sinulla ole omia lapsia tai sitten he ovat kovin pieniä.

Äänestä
  • mm.isoäidin puhelimen tekstiviestien lukemisesta.ilman lupaa tietenkin. samoin kaiveli toisen aikuisen työnhakupapereita (asia oli haluttu näin ihan alussa pitää piilossa, jospa siitä ei tulisikaan mitään). kertoi lähivanhemmalleen heti kotiin tultuaan. kaiveli toisen aikuisen kännykkää ilman lupaa. Etsi uusia numeroita.Niin ja luki toisen aikuisen postin, avasi kuoren.

    Ihan oikeassa olet, kasvatusasioita ovat. Mutta nämä lapset pitävät ihan oikeutettuna toisten papereiden kaivelua.En hyväksy itse omilleni moista mutta toisen lapset eivät tunnu enää muita tapoja oppivan.

    Äänestä

  • ?????? kirjoitti:

    mm.isoäidin puhelimen tekstiviestien lukemisesta.ilman lupaa tietenkin. samoin kaiveli toisen aikuisen työnhakupapereita (asia oli haluttu näin ihan alussa pitää piilossa, jospa siitä ei tulisikaan mitään). kertoi lähivanhemmalleen heti kotiin tultuaan. kaiveli toisen aikuisen kännykkää ilman lupaa. Etsi uusia numeroita.Niin ja luki toisen aikuisen postin, avasi kuoren.

    Ihan oikeassa olet, kasvatusasioita ovat. Mutta nämä lapset pitävät ihan oikeutettuna toisten papereiden kaivelua.En hyväksy itse omilleni moista mutta toisen lapset eivät tunnu enää muita tapoja oppivan.

    Hei!

    Jos noin selvää on että tavaroita pengotaan niin ottakaa avain pois. Kertokaa että asia johtuu luottamuksesen mentyksestä ja sitten kun luottamus on saatu takaisin voi hän saada myös avaimen takaisin. Kyllä lapsen pitää ymmärtää tekojen seuraamukset siis jokaisen lapsen riippumatta pehetaustasta.

    Anneli

    Äänestä

Miksi vierailevilla lapsilla pitäisi olla avaimet? Kuten joku kirjoitti, isäänsähän he tulevat tapaamaan. Ei meille ole mitään asiaa tyhjään kotiin. Heidät haetaan ja viedään ovelta ovelle kun tulevat joka toinen vkonloppu tapaamisiin, olemme molemmat tai ainakin isä koko ajan läsnä - mihin avaimia tarvitaan? Minun kotiini ei kukaan muu tule avaimilla kuin me, jotka siellä virallisesti asumme. Jokaisen kodissa on papereita, jotka eivät sivullisille kuulu, mm. ne mainitut pankki-, laina- ym. asiakirjat. Yksityisasioita, jotka voisivat kummasti kiinnostaa, jos ei nyt lapsia, niin exää ainakin, jos hän tietäisi että lapsilla vapaa pääsy joka paikkaan.

Äänestä

Kun muutin ulkomaille kotoani vuosikymmeniä sitten, minulla "unohtui" kotini ABLOY-avain mukaan. Olin siihen asti elänyt biologisen äitini ja isäpuolen kanssa. Biologinen isäni ei koskaan ollut kuvioissa mukana.

Muistan kun ihmettelin uudessa kotimaassa, kun näin heidän asuntojansa avaimet, että ne eivät olleetkaan samanlaisia ABLOY-avaimia, joihin Suomessa olin tottunut.

Kun sitten seuraavana kesänä vuoden jälkeen tulin käymään äitini luona, tarjosin entisen kotini avainta hänelle takaisin, mutta hän ei ensin halunnut sitä takaisin. Hän ilmeisesti halusi vielä pitää kotiovea auki minulle ja toivoi, että vielä palaisin takaisin.

Äänestä

Hei,

kun kerta on otettu esille joka toinen viikonloppulapset ja heidän lähivanhempi sekä tähän liittyvä asioiden selvittäminen ja jopa exän mahdolliset kyläilyt, otan saivarrellen esille vähän toisen näkökulman.

Onko käynyt mielessä seuraava? Jos se oma lapsi asustaa koko ajan samaa taloutta, mutta käy sen etävanhemman luona joka toinen viikonloppu, onko sama asioiden selvittämismahdollisuus olemassa. Minusta ainakin ihan yhtä todennäköistä on se, että se käypäläinen lapsi penkoo ja juoruaa lähivanhemmalleen, kuin se, että taloutta vakituisesti asuva penkoo ja juoruaa sille etävanhemmalleen. Myös tämä samaa taloutta asuva nuori voi päästää sen exän teidän kaappeja penkomaan. Pitäisikö siltäkin ottaa avain pois?

Itse luotan nuoriin, niin omiin kuin toisenkin. Eri asia luonnollisesti on, jos näyttöjä jostain kielletystä (laittomasta jne...) tulee esille. Lähtökohtaisesti kuitenkin on kaksi kotia, joihin molempiin on tervetullut omilla avaimilla. Toki se toinen vanhempi voi pienempiä lapsia provoilla tekemään kaikenlaista (myös sitä taloudessa vakituisesti asuvaa nuorta), mutta eiköhän ne kuitenkin edusta sitä vähemmistöä.

Suurin osa nuorista on kuitenkin fiksuja. Voihan sitä lisäksi sopia etukäteen, milloin tämä etälapsi tulee ja kenen kanssa käymään - olitte sitten kotona eli ette.

Itselle ainakin tulee pahamieli lasten takia, kun vain ajattelenkin, että ex-mieheni uusi onni otattaisi meidän lapsilta avaimet pois, vaikkapa siinä pelossa, että minä menisin kaappeja penkomaan. Ajatuksenakin suorastaan naurettava - siis tuo "minä kaappeja penkomassa". En epäile, etteikö sellaisiakin ihmisiä olisi, mutta josko odotellaan ensin sitä savua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


???? kirjoitti:

Mitäs olette mielt, kuuluuko uusperheen "joka tonen vkl"-lapsille itsestäänselvästi avaimet myös tähän "kakkoskotiin"? Murrosikäinen tyttö tulee ja menee nyt omin luvin vaikka keskellä päivää kun on avain annettu. Onko yksin vai joku seurana, en tiedä. Käy syömässä keskellä päivää ja on yksinään. Kaikki luottamukselliset paperit on kotona ja ei lukituissa kaapeissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu