Morjens!
Ajattelin laittaa melko isoon akvaarioon hopeabarbeja ja tiikerinuoliaisia. Kummastakin olen kuullut, että ne saattavat syödä pienempiä kaloja. Uskallanko siis laittaa samaan altaaseen pohjakaloiksi parven leopardimonnisia, mitä mieltä olette? Olisi myös kiva kuulla vähän käytännönhavaintoja sekä hopeabarbien että tiikerinuoliaisten käyttäytymisestä.
Ajattelin laittaa melko isoon akvaarioon hopeabarbeja ja tiikerinuoliaisia. Kummastakin olen kuullut, että ne saattavat syödä pienempiä kaloja. Uskallanko siis laittaa samaan altaaseen pohjakaloiksi parven leopardimonnisia, mitä mieltä olette? Olisi myös kiva kuulla vähän käytännönhavaintoja sekä hopeabarbien että tiikerinuoliaisten käyttäytymisestä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kuinka suureen akvaan ajattelit ne tarkalleen ottaen laittaa?:)
vastasitpa tähän mitä tahansa, saat varmaan vastauksen, että LIIAN PIENI. tän palstan "asiantuntijoiden" mielestä kaikille vähänkin isommille kaloille pitää olla ainakin 1000 litran allas. ja kenen kämppään sellainen mahtuu?
Yritän saada perheen päättäjien (ne naiset!) hyväksynnän akvaariolle, jonka koko olisi 200 x 60 x 60 cm = 720 l. Tämä lienee aivan minimikoko Barbus schwanenfeldille. Sopu on jo löytynyt 150 x 60 x 60 = 540 litralle, mikä ei riitä!! Parempi olisi vaikka 200 x 70 x 70 = 960 l, mutta se ei kyllä meillä mene enää huutoäänestyksessä leveytensä eikä pituutensakaan puolesta läpi. Entä kannattaisiko leveyden sijasta korkes kasvattaa vaikka 80 cm:iin?
kyllä noin isoon muutama tikru menee. mulla 270-litraisessa yksi ja on ihan normaalin kokoinen pullea ja pirtsakka kala.=)kavereitahan sillä saisi olla mutta ainakin tähän asti se on kaveerannut kultakalani kanssa.
Ja jos kalan elinolosuhteille riittävän isoa allasta ei kämppään mahdu, niin se on riittävä syy tinkiä allaskoosta vai? Eli ensin harrastajan mieltymykset etusijalle, ja sitten vasta kalojen?
Eikö olisi parempi, että jokainen valitsisi sellaiset kalat, jotka siihen altaaseen mahtuu mikä on tai minkä voi hankkia? Ja jos ei pysty ostamaan riittävän isoa allasta, ottaa sitten jotain muita kaloja.
Kyllä nuo ovat jo hyviä lähtökohtia: 720 tai jos mahdollista, vielä se isompi. Molemmat lajit ovat nopeasti uivia, joten niille altaan pituus on tärkeä.
Älä kasvata korkeutta 80 senttiin, se on jo vaikea hoitaa. Pohjalle ylettyminen vaikeuttaa hoitotoimenpiteitä merkittävästi ja korkeuden myötä veden painekin kasvaa niin suureksi, että altaan pitää olla hurjan paksua lasia.
mikä sitten onkaan sopiva altaan koko millekin kalalle? siitähän riittää mielipiteitä ja tuskin koskaan päästään yksimielisyyteen.=)
Miksi laittaisit pohjakaloiksi leopardimonnisia kun tiikerinuoliaiset ovat pohjakaloja? Itse laittaisin noin muhkean kokoiseen altaaseen vain hieman isomman parven tikruja! itselläni on tällä hetkellä 5 tikrua jotka pääsevät noin vuoden sisällä muuttamaan muiden fisujen (pääasiassa plekoja) kanssa isompaan altaaseen jonka koko on noin: pit200->,kork.60,lev.80 eli tuhannen litran kieppeillä liikutaan.
Pitikin innostua isoista kaloista... Rahapussi saapi kärsiä... ;)
Ei parane laittaa tiikerinuoliaista ja monnisia samaan akvaarioon -> monniset voivat päästä silmistään, kun tikru napsii niitä. Sen jälkeen on silmäpuolimonnisia tai täysin "sokeita" yksilöitä.
Tikru on parvikala, eli vähintään 3yksilöä, mieluusti 4-5. Yksin tai kaksin monesti vetäytyy syrjään ja kuolee.
Tätä minä pelkäsinkin. En siis laita söpöjä, pikku-monnisiani samaan akvaarioon, enkä myöskään sellaista kalaa, jolle akva tulee varmasti liian pieneksi.
Kiitokset tosi hyvistä kommenteista!!
Itselläni on kyllä partamonni samassa akvassa tiikerinuoliaisten kanssa!
Täällä palstalla väitettiin, että tikruni näykkisivät parttikselta silmät pois päästä, mutta eivätpäs näykkineet!
Ja vieläkin näyttää olevan parttiksella silmät päässä...;D
Monnisista oli kyse, ei monneista - ne menevät helposti sekaisin samanlaisen nimen takia.
Lainaus Aqua-Webistä, Timpan kirjoituksesta:
"... Tiikerinuolijaista ei todellakaan voi suositella pieniin akvaarioihin. Lisäksi yksi kappale tiikerinuoliaisista oppi minulla kuudesta kalasta syömään corydoras monnisten silmiä.
Toisessa yhteydessä Pertti Rassin kanssa asiasta keskustellesamme Pertti totesi, se on yleisesti tiedossa että tiikerinuoliaiset napsivat syödä toisten kalojen kiduksista paloja, mutta mistä tiedämme vaikka ne tavoittelisivat toisilta kaloilta silmiä. Näin minulle kävi, enkä ainakaan koskaan eteläamerikka akvaarioon tiikerinuoliaisia ota. Miksikö ne minulla siellä oli ? Otin 6 kpl tiikerinuoliaisia 900 litran akvaarioon alunperin kotilo-ongelman vuoksi, minkä kalat hoitivatkin kiitettävästi, tosin noin 3 vuoden tiikerinuoliaisten pidon jälkeen ilmeni tämä ongelma (corycoras monneilta hävisi silmiä)
...
Huomautuksena, että näin itse kun tiikerinuoliainen "syöksyi" corydorasparveen ja corydoras rabaut:tilta hävisi silmä. Tätäennen olin ihmetellyt kun altaassa oli harmaasilmäisiä corydoraksia sekä silmäpuolia... "
Ja uskoisin, että Timppa ja P. Rassi tietävät, mitä kirjoittavat. Samaa tietoa löytyy ilmeisesti myös saksalaisen kirjoittajan Gerhard Ott kirjoista.
Tiesin kyllä, että kyse oli monnisista...
Mutta sanoin vaan vertauskuvallisesti, että eivät syöneet monnini silmiä...
Tosin täytyy ottaa huomioon, että *tiikerinuoliaisetkin ovat yksilöitä*!