Kun lintu kuoriutuu

seeprapeippo5

Hei!

Yksi lintujen kuudesta munasta kuoriutui tänään :) Mitä kaikkea pitäisi ottaa huomioon, nyt kun munat alkavat kuoriutua?

Monipuolista ruokaa linnuilla on saatavilla. Esimerkiksi kalkkikivee, pellettiä, voimaruokaa, normaalia siemeniä ja välillä tuorekurkkua ja tietenkin raikasta vettä.

Kaikki tieto on tarpeen.

Kiitos vastauksista!

6

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Tuoreruokaa voisi vähän monipuolisemmin tarjoilla kuin pelkkää kurkkua, jossa ei juuri ravinteita ole, esim porkkanaraaste kelpaa monille tipuille ja on jo paljon ravintorikkaampaa. Vähän ylimääräistä kalsiumia/vitamiineja voi silloin tällöin ruokaan lisätä jos eivät syö pellettejä. Kalkkikivestä ei kovin kummoisia määriä peiponnokalla irti saa, eikä kalsiumkarbonaatti imeydy kovin hyvin linnun elimistössä. Keitetty ja hienonnettu kananmuna teollisen voimaruoan lisäksi ei ole pahitteeksi eläinproteiinin lähteenä.
      (ruokinnasta lisää esim:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=84 )

      Mutta muuten kannattaa vaan olla liikaa häsläämättä ja häiritsemättä, istua rauhassa tipuja tarkkailemassa ja antaa emojen hoitaa homma. Renkaat voit poikasille jo tilata valmiiksi, kannattaa tosin muutama päivä seurailla että poikaset varmasti pysyvät hengissä ja lähtevät kasvamaan...

      • seeprapeippo5

        Unhodin mainita, että kananmunaa olen antanut peipposilleni.

        Tuli tällainen kysymys mieleeni, että kun ny yksi munista on kuoriutunut (lintu on n. peukalon kynnen kokoinen", ja linnut välillä hautovat muita munia, niin eihän vain tämä pieni kuoriutunut lintu "tallaannu" aikuisten lintujeni alle?

        Entä miten on kylpemisen laita tässä vaiheessa? (Jos linnut kylpevät eli kastuvat märiksi ja menevät hautomaan, niin rasittaako se jotenkin tätä kuoriutunutta poikasta? Se kosteus siis?)

        Ja vielä sellainen kysymys, että kuinka tiheesit linnut kuoriutuvat?

        Kiitos vastauksista!


      • ...
        seeprapeippo5 kirjoitti:

        Unhodin mainita, että kananmunaa olen antanut peipposilleni.

        Tuli tällainen kysymys mieleeni, että kun ny yksi munista on kuoriutunut (lintu on n. peukalon kynnen kokoinen", ja linnut välillä hautovat muita munia, niin eihän vain tämä pieni kuoriutunut lintu "tallaannu" aikuisten lintujeni alle?

        Entä miten on kylpemisen laita tässä vaiheessa? (Jos linnut kylpevät eli kastuvat märiksi ja menevät hautomaan, niin rasittaako se jotenkin tätä kuoriutunutta poikasta? Se kosteus siis?)

        Ja vielä sellainen kysymys, että kuinka tiheesit linnut kuoriutuvat?

        Kiitos vastauksista!

        ...?


      • KIIRE!
        ... kirjoitti:

        ...?

        Voisiko joku vastata esittämiin kysymsiini!


      • Eeku

      • a''
        Eeku kirjoitti:

        Luepas tämä...se on seepriksille lähes sama:
        http://finaviary.tripod.com/kanarialinnut.htm

        Seeprapeippovanhemmat ovat yhtä viisaita kuin kaikki muutkin lintuvanhemmat.
        Linnut vuorottelevat hautomisessa. Molemmat emot käyvät kylpemässä erikseen, vuorotellen ja kuivattelvat itsensä kunnolla. Hautoesa ja poikueen hoitamisessa on erittäin tärkeää puhtaus, ettei pöpöt villiinny. Pesä on melkoinen saalis pöpöille. Kylpyvesi saa n.30 asteista kun annat sen peipoillesi. Kuivuminenkin on nopeampaa, eikä energiaa lämmittelyyn kulu. Homma nopeutuu.
        - Lue Eekun linkki. Äläkä pelkää sellaista mitä ei ole. Ruokien monipuolistamisesta -M- jo kirjoittikin.
        Pesimistä tai poikasia ei saa häiritä, vain vaivihkaa seurattava, että kaikkea tarpeellsta on riittävästi tarjolla ja huonolaatuiset ruoat on korjattava pois. Uudet tuoreet tilalle, eikä ulkolaisia vihanneksia tai hedelmiä. Peipot ovat herkkiä torjunta-aineiden jäämille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13182
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3639
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      149
      1312
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      200
      973
    Aihe