Olen ehkä ostamassa keskimoottorivene jossa on noin 40 hevosvoimainen BMC:n dieselmoottori. Onko jollakin kokemuksia vastaavista moottoreista? Tarkempia tietoja tästä moottorista veneenomistajalla ei ollut.
BMC
15
6645
Vastaukset
- Eikka
Moottori on todennäköiseti Leyland pakettiautosta, niissä käytettiin tuota merkkiä. Kone peräisin englannista, joten laadun suhteen ollaan montaa mieltä.
Itse olin aikoinaan ostamassa Barlit venettä jossa oli kyseinen kone. Ihmettelin veneen omistajalle, että miksi pilssissä on öljyä. Vastaus löyti siitä, että koneen kapiaksen takapäässä on kierukka jonka tarkoitus on heittää öljy takaisin, mutta kone oli asennettu max. asennuskulmaan ja Barlit viellä painaa perän alas, joten öljyä tuli kierukalle liikaa ja se valui ulos. Tästä on noin kymmenenvuotta aikaa, joten voi olla ettei mennyt selostus ihan oikein.
Kaverillani on isompi 120hv:n BMC, siitä koneesta on pakko todeta, että englantilaiset hevoset ovat paljon laiskempia kuin minun 85 saksalaista. Henkiläkohtainen mielipiteeni on, että älä anna koneelle mitään rahallista arvoa, mutta käyttöarvoa voi olla vielä monta kesää jäljellä.- Johan
Vene on Lukkarila mallinen, ja pyyntihinta 8000 Euroa...Vene saa muuten aika vähällä vaivalla aika hyvään kuntoon. Myös varustetaso on aika hyvä. Toki veneen suojapeite on uusittava...Millaiselta tällainen hinta kuulostaa?
- Eikka
Johan kirjoitti:
Vene on Lukkarila mallinen, ja pyyntihinta 8000 Euroa...Vene saa muuten aika vähällä vaivalla aika hyvään kuntoon. Myös varustetaso on aika hyvä. Toki veneen suojapeite on uusittava...Millaiselta tällainen hinta kuulostaa?
Vaikka olen veneillyt koko ikäni ja muutenkin kiinnostunut kyseisistä vimpaimista, niin pakko myöntää, että Lukkarilaa en veneenä tunne. Hinta taas on ihan venekohtainen, tolla rahalla ei nyt yleisesti ottaen paljon venettä saa, joten jos vene miellyttää ja täyttää tarpeesi, niin osta pois. Nyt on veneistä melko hyvä kysyntä, joten todennäköisesti joku muu ostaa sen muuten.
- Johan
Eikka kirjoitti:
Vaikka olen veneillyt koko ikäni ja muutenkin kiinnostunut kyseisistä vimpaimista, niin pakko myöntää, että Lukkarilaa en veneenä tunne. Hinta taas on ihan venekohtainen, tolla rahalla ei nyt yleisesti ottaen paljon venettä saa, joten jos vene miellyttää ja täyttää tarpeesi, niin osta pois. Nyt on veneistä melko hyvä kysyntä, joten todennäköisesti joku muu ostaa sen muuten.
Kuulemma rakennettu Kokkolassa tai ehkä Lohtajalla ja sisustettu Vaasassa...
Tätä löysin Navigan kotisivulta:
"Naviga MBS Oy on Lohtajalla toimiva lasikuituveneitä valmistava yritys. Toiminnan aloitti Jalmari Lukkarila omakotitalonsa ahtaissa kellaritiloissa."
Vene 8 metrinen. Kyllä se vene muuten on ihan ok mutta se moottori tässä pelottaa kyllä eniten.
- Tiura
On lyhenteen BMC takana. Meillä oli joskus lapsuudessani paatti jossa oli tämän merkkinen moottori. Muistan yhden ainoan kerran kun kone petti, tämä tapahtui Isonkarin majakkasaarella. Tuolloin oli starttimoottorin hiilien jouset väsyneet tai katkenneet niin ettei kone suostunut käynnistymään, mutta silloin apu löytyi luotsiasemalta. Heillä oli jossain laitteessaan samanlainen starttimoottori ja siihen varahiilet.
Kone voi olla pakettiauton lisäksi peräisin myös traktorista, tai ollut alunperin teollisuusmoottori, mahdollisesti myös alunperin venekäyttöön valmistettu. Koska englantilaiset rakastavat kaikkea vanhaa ja perinteistä, saa myös vanhempiin brittiläisiin koneisiin aika hyvin varaosia. - Seatoy
BMC on 1960-luvun automiehille tuttu ainakin Austin- ja Morris-merkkisistä autoista. Jossakin vaiheessa lyhenteeseen taisi tulla lisää L niinkuin Leyland (BLMC). Silloin 60-luvulla oli muistini mukaan Austin Cambridge- ja Morris Oxford-henkilöautojakin dieselmoottorilla, josta löytyi n. 40 hv. Lieneekö sama pannu käytössä veneissäkin marinointiosilla varustettuna?
Lukkarilan Naviga-veneistä on näkynyt etu- ja takakajuutallisia versioita. Yhteistä molemmille on iso avotila, lähinnä kai kalastajien tarpeisiin. Yhden kymmenmetrisen tiedän, ja omistaja on tyytyväinen.
Eikka puhuu asiaa: moottorista voi olla vielä iloa vuosiksikin, mutta rahallisen arvon voi unohtaa. Jos vene miellyttää, niin siitä vaan! - BMC
1,5 litraista BMC dieseliä oli esim. Bellan veneissä 80-luvulla marinoituna. Sen teho rajoitettiin mekaanisella rajoittimella 25 heppaan/2500 rpm. Samaa moottoria on käytetty Morris Marinassa. Moottorin peruskonstrukstio lienee jo 50-luvulta. Vuosien mittaan sen tehoa on nostettu ja se on viimeisimmissä malleissa 44 hv/4400 rpm. Varaosien maahantuonti on tietääkseni lopetettu, mutta tiivistesarjoja, hehkutulppia ja suodattimia on vielä saatavana.
- Meriläisjeppe
Mistä suodattimet bmc 1.5l d ???
- DieselGuru
Tuskin on ongelma, mittaat halkaisijan, pituuden ja sisäreiän ja autotarvikeliikkeeseen. Toinen vaihtoehto hommaat uuden suodatin jalan ja siihen sitten standardi suodattimet.
Ja tässä vielä käden ojennus, löytyy vara osa numerot, niin voit ostaa suomesta tai tilaat englannista kuinka vaan
https://www.asap-supplies.com/eu/engine-spares-gearboxes/engine-spare-parts/bmc-leyland-land-rover-engine-parts/bmc-1-5-leyland-1500-diesel- Meriläisjeppe
Muuten kyllä mutta jahti uudessa Seelannissa talvi säilytyksessä
- Navigatorman
Kuinka monta polttoaine suodatinta bmc 1.5l d
- Kolmaskierto
Meriläisjeppe kirjoitti:
Muuten kyllä mutta jahti uudessa Seelannissa talvi säilytyksessä
Opi kirjoittamaan tollo...missään oot käynyt..
- ToinenTollo
Kolmaskierto kirjoitti:
Opi kirjoittamaan tollo...missään oot käynyt..
Tuleeko pisteen jälkeen iso kirjain?
Tuleeko pisteen jälkeen välilyönti?
Kumpi olisi oikeampi "oot" vai olet?
- Suodattimenvaihtaja
TM lehdessä joskus juttua että postin bensa Leyland pakettiautoihin on tuotu BLMC diesel moottorit joita ei ole ikinä asennettu. Niinpä minullakin on yksi uusi käyttämätön Blmc diesel moorrori 70-80 luvun taitteesta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061