Pitäisi näpistää /home(hda7) osiosta yksi giga pois ja siirtää se lisä-tilaksi /(hda8) osiolle. YaST ei suostu ronkkimaan osioita ennen kuin /home ja / on umountattu. Olisiko jotain keinoa selvitä osioimisesta helposti jollakin ohjelmalla tms.??
Miten hoitaa osiointi??
ruukkukasvi
4356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Linkittämällä, osiointien ronkkimisella saa usein vain sekaannutksen aikaiseksi. Jaa siitä taas seuraa hammasten kiristelyä jos on tullut hukatuksi yhtäsun toista tärkeää.
Kokeile SuSe:n LiveCD:tä.
Mountattuja partitioita ei missään nimessä pidäkään mennä sorkkimaan, koska sillon on riski, että dataa katoaa. Pätkittävä /home partitiosi pitää ensin umountata.
Turvallisinta on bootata yhden käyttäjän tilaan (single user mode) ja tarpeen mukaan umountata pätkittäviä partitioita siellä, minkä jälkeen voi partitioita muuttaa. Tosin esim parted tai fdisk (linuxin) voi olla vaarallisia, jos ei tiedä mitä tekee.
Kokeilin umountata sitä(/home) mutta tuli virheimoitus:
"Device is busy"