Kestääkö 220 Diesel Väyrynen??

Kertokaapa kokemuksia Diesel Väyrysestä.

Olen harkitsemassa E220 dieselin hankkimista (vm. 97 ->).

Joskus olen kuullut että niissä on koneessa/ruiskussa jotain säännöllistä vikaa.. Toisaalta olen taas kuullut että hyvin toimii. Miten lienee ja mikä menee rikki jos menee?? Onko 200:sen ja 220:n välillä kovin paljon käytönnön eroa?
51113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Syöttöpumppujen kanssa lienee ollut ongelmia. Moottorissa on käytetty (jossain vaiheessa ainakin) lucaksen pumppua ja siinä on alkanut oireet ilmenemään naftavuotoina jostain -> edessä kunnostus tai vaihtopumpun osto. Tämä siis tietoa mitä olen lukenut useammasta lähteestä, omaa kokemusta ei asiasta ole... Kysy jostain dieselpajasta, ne varmaan tietää onko asiassa perää..

Äänestä
  • Minä vuonna E-malliin tuli CDI-moottorit? Oliko niitä jo 97-malleissa? Aiemmissa malleissa ei ollut ollenkaan 200-vaihtoehtoa, mutta CDI-versioissa se taas palasi mallimerkintänä.

    Äänestä

  • Kallonkutistaja kirjoitti:

    Minä vuonna E-malliin tuli CDI-moottorit? Oliko niitä jo 97-malleissa? Aiemmissa malleissa ei ollut ollenkaan 200-vaihtoehtoa, mutta CDI-versioissa se taas palasi mallimerkintänä.

    CDI;t tulivat vuonna 1999,vastaavasti niitten tehoja ja vääntöjä nostettiin syksyllä -2000,jolloin mm.juuri 220 Cdi tehoksi tuli 143hp ja väännöksi huimat 315nm/1800kierroksella,noilla tehoilla ja väännöillä 220 Cdi siirtyy 0-100 10,1 sek,kulkee n.217 km/h,muuten ,uusissa E;ssa,jo perusversio 200Cdi,tarjoaa samat tehot kuin aikanaan 80-luvulla malliston tehokkain diesel,300;n,niin ajat muuttuvat,totuus kyllä on se että,ennen CDI;n tuloa juuri perusdieselit 200 ja 220 olivat vähän alitehoisia 1600 kiloa painavaan autoon,mutta kyllä nekin rauhallisempaan ajoon soveltuivat,ja muuten mukava kyytihän niissä on.

    Äänestä

Hyvä on valintas,ja kyllä kestää,tämmöönen taksimies suhannu jo kolmeella sellaasella,kahdella edellisellä molemmilla työnnettihin yhtehensä tuommonen 800 tuhatta,normaaleja kuluvia osia,pakoputkikin kesti yli 300 tuhatta jälkimmääsessä,ei oo diisselissä semmoosia lämpöheittoja ku bensavehkehissä,nyt on tää ihan uusin malli,samanmoinen.Osta pois vaan!

Äänestä

Eipä niissä hirveesti eroa,uusimmissa ihan sama kone,220;sta otettu elektroonisesti enemmän tehoa ja vääntöä,tosin 200CDI antaa vääntöä vielä alemmilla kierroksilla,hyviä vaihtoehtoja molemmat,kaukana pappamaisuudesta,vrt,esim diesel-Volvot tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3. MB? kirjoitti:

Kertokaapa kokemuksia Diesel Väyrysestä.

Olen harkitsemassa E220 dieselin hankkimista (vm. 97 ->).

Joskus olen kuullut että niissä on koneessa/ruiskussa jotain säännöllistä vikaa.. Toisaalta olen taas kuullut että hyvin toimii. Miten lienee ja mikä menee rikki jos menee?? Onko 200:sen ja 220:n välillä kovin paljon käytönnön eroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu