Miun korvissa äänet särkyvät särinäksi, paitsi ulkopuoliset, kuten lasten äänet, myös oma ääneni, kun luen lapsille satua tai laulan. Naisporukassa keskustelu, varsinkin innostunut sellainen, on lähes sietämätöntä ja joudun pitelemään korviani, etenkin toista.
Onkos muilla kokemusta tai tietoa mistä voisi johtua?
Onkos muilla kokemusta tai tietoa mistä voisi johtua?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulta tutkittiin korvat aika perusteellisesti ja todettiin kuulon aleneminen. Hieroja tunnisti vaivan johtuvan niskahartiaseudun jännityksestä ja siinä samalla kun jännitys laukesi siltä alueelta niin kuulokin palasi ennalleen. Vaiva palaa aina niskavaivojen myötä, mutta yleensä jää hierojalle:)
Jaahas. No sitten kyllä voin olettaa että saisin apuakin, nimittäin on niska-hartiaseutu ja itseasiassa koko onneton selkä ihan piipussa... ja minä myös. Eli toivon ja uskon että edes särinään voin saada apua. Kiitos viestistäsi anneli
Onko tahtunut muita muutoksia, kuulonalenemista, kohinaa ja suhinaa korvassa, huimausta, pahoinvointia ?
Ei tarvitse sinulla on näin, mutta itselläni kuulon säröily ja huononeminen toisessa korvassa oli yksi vaihe Menierén taudin pahenemisessa.
Se vaihe kesti kauan ja oli satunnaista ensin.
Kuulo voi varmaan säröillä muutenkin. Kaikki tapukset ovat yksilöllisiä. Ei tarvitse olla mitään vakavaa, mutta sinuna kävisin kuitenkin korvalääkärillä, eihän tuo ole ihan normaaliakaan.