Olen tuon vanhan -83 112.en kanssa pärjännyt syksystä asti mutta tietenkin kun pitäisi katastaa vielä tässäkuussa pimeni piirturi,mikä tuollaiseen voi tulla?Ei pelaa kellokaan eikä sytytä mitään valoja,on kuin sähköt olisi kadoksissa.Lopetti toiminnan kesken ajon kun auto vähän hyppeli,ensin pimeni nopeusmittari joka kumminkin lähtikin hetken päästä rullaamaan mutta piirturi ei.Onko tuollaisen edes pakko toimia,tämä on ykityiskäytössä eikä ajeta kuin silloin tällöin...Piirturia tuollaiseen ei ainakaan aleta ostamaan,olisko apuja mistä hakea vikaa,sulakkeet katsoin ja muuta sellaista??
Ajopiirturi meni mykäksi..
9
11155
Vastaukset
- Pillari
Yksityiskäytössä ei tarvii piirturin toimia.
- scania+hiab
Jaa,tutkin nettiä ja korjaaminen näyttää olevankin luvanvaraista toimintaa,kytkentöjen tarkastuksia myöten..hohhoijaa.Sain käsityksen ettei piirturia edes kaikissa tapauksissa tarvita,vai tarvitaanko kun auton omistaja on yritys ja käyttö yksityinen,pääasiallinen käyttö on oman kaluston siirto?Joku käyttöopastuskin olisi paikallaan kun ei oikein ole käsitystä niistä nappuloistakaan,jotain 1 ja 2 ja vasaraa ja viivaa..Tuntuu vähän hölmöltä koko laite kun auto liikkuu kerran viikossa 20km.
- Junior-Trucker
Piirturille on varmaan sulake, onko ehjä? Tarkista myös, onko se liitin piirturin takana kiinni. Siihen hommaan ei mitään lupia tarvitse. Akulta lähtee myös johto piirturille. Tuo johto menee siis suoraan akulta, ei päävirtakytkimen kautta, jotta piirturi pysyisi ajassa. Voi se johto tietysti lähteä päävirtakytkimeltäkin, siitä akun puoleiseta navasta. Tarkista se. Eikä sen piirturin yksityisessä käytössä tarvitse toimia, kunhan vain nopeusmittari toimii...no, sehän on vaijerimalli varmaan tuossa autossa..
Käyttöohje:
1. vasara = Ykköskuljettaja ajossa
2. vasara = Kakkoskuljettaja ajossa
"viiva", eli vuode = Kuljettaja tauolla. Piirturi piirtää siis vain silloin, kun se on vasaran kohdalla, ja tässä tapauksessa 1. vasaran kohdalla. Voit siis tuossa ajossa pitää sen piirturin vaikka aina "yköskuljettaja ajossa"-asennossa, on auto sitten ajossa tai ei. Muistathan, että piirturissa pitää aina olla kiekko. Muuten se voi hajota. Ei haittaa piirturin kannalta, vaikka sama kiekko pyörisi siellä aina, mutta joku pitää olla. - scania+hiab
Junior-Trucker kirjoitti:
Piirturille on varmaan sulake, onko ehjä? Tarkista myös, onko se liitin piirturin takana kiinni. Siihen hommaan ei mitään lupia tarvitse. Akulta lähtee myös johto piirturille. Tuo johto menee siis suoraan akulta, ei päävirtakytkimen kautta, jotta piirturi pysyisi ajassa. Voi se johto tietysti lähteä päävirtakytkimeltäkin, siitä akun puoleiseta navasta. Tarkista se. Eikä sen piirturin yksityisessä käytössä tarvitse toimia, kunhan vain nopeusmittari toimii...no, sehän on vaijerimalli varmaan tuossa autossa..
Käyttöohje:
1. vasara = Ykköskuljettaja ajossa
2. vasara = Kakkoskuljettaja ajossa
"viiva", eli vuode = Kuljettaja tauolla. Piirturi piirtää siis vain silloin, kun se on vasaran kohdalla, ja tässä tapauksessa 1. vasaran kohdalla. Voit siis tuossa ajossa pitää sen piirturin vaikka aina "yköskuljettaja ajossa"-asennossa, on auto sitten ajossa tai ei. Muistathan, että piirturissa pitää aina olla kiekko. Muuten se voi hajota. Ei haittaa piirturin kannalta, vaikka sama kiekko pyörisi siellä aina, mutta joku pitää olla.Suuret kiitokset ja helpotuksen huokaus!Nopeusmittari kyllä toimii,tutkin ne liitokset ja ilmoittelen lähtikö pelaamaan.
- sattunut eli
scania+hiab kirjoitti:
Suuret kiitokset ja helpotuksen huokaus!Nopeusmittari kyllä toimii,tutkin ne liitokset ja ilmoittelen lähtikö pelaamaan.
on päässyt käymään, että kello ja merkkivalot ei pelaa on todennäköisesti kyseessä noissa vanhemmissa peleissä tyypillinen maavika. Minkä mallinen piirturi?
- myöskään
sattunut eli kirjoitti:
on päässyt käymään, että kello ja merkkivalot ei pelaa on todennäköisesti kyseessä noissa vanhemmissa peleissä tyypillinen maavika. Minkä mallinen piirturi?
piirrä kiekolle edelleen tuo maavika, tyypillinen vanhemmille Kienzlen vehkeille 1311, 1314
- scania+hiab
sattunut eli kirjoitti:
on päässyt käymään, että kello ja merkkivalot ei pelaa on todennäköisesti kyseessä noissa vanhemmissa peleissä tyypillinen maavika. Minkä mallinen piirturi?
Piirturi on Kienzle type 1311-37 ja mun käsityksen mukaan valmistumisvuosi 1980.En ole tutkinut vielä johdotuksia mutta olisi looginen häiriö että joku johto irronnut kun loppui siis toiminta kun oli vähän monttuja tiessä..Mikä on (tai sii oli) se punainen valo kun siellä välkkyy kun auto pomppii,onko siinä kiihtyvyysmittarikin?
- vielä....
tarviiko piirturia olla,käsitys että pitäis?.
Jos ajat noinki vähän,alkaa olemaan pientä
vikaa jatkuvasti.Kaikki vaan jotenki juuttuu. ilmeisesti joku poistanut sulakkeen huijatakseen työaikalakia
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20214092Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i525196Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674677Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2433806PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1113568Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1303537Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.772082Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161435Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581191Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001143