Wallas-lämmitin paras?
Luin etta Wallas-lämmitin palaa valopetrolilla niin eikö se ole silloin ihan tavallinen petroolikärytin?
Ymmartääkseni Wallas kytketään ulkoseinän läpi johdettuun putkeen. Eikö siita tule kylmä sisälle pakkasella?
Jos Wallaksen teho on max. 3.2kW niin eikö saman tehoisia petroolikäryttimiä ja kaasutohottimia saa myos kaupasta? Eli mistä Wallaksen paremmuus muodostuu?
Luin etta Wallas-lämmitin palaa valopetrolilla niin eikö se ole silloin ihan tavallinen petroolikärytin?
Ymmartääkseni Wallas kytketään ulkoseinän läpi johdettuun putkeen. Eikö siita tule kylmä sisälle pakkasella?
Jos Wallaksen teho on max. 3.2kW niin eikö saman tehoisia petroolikäryttimiä ja kaasutohottimia saa myos kaupasta? Eli mistä Wallaksen paremmuus muodostuu?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lämmitin on mökillämme ja ulkoa tulee letkulla polttoöljy lämmittimeen ja poistoletku on hormiin. Eipä käryä ja lämmittää paikat hyvin.
Näin meillä.
Ensinnäkin Wallasta tai Safirea voi käyttää myös valopetroolilla, mutta periaatteessa niitä käytetään talvilaatuisella polttoöljyllä koska se on huomattavasti edullisempaa ja helpommin saatavilla.
Toinen etu noissa on säädettävyys termostaatilla. Esim. Safire säätää tehoa 900-3200W, joten se pitää mökissä tasaisen lämmön myös koleana kesänä tai syksyisin ja keväisin.
Mutta suurimpana syynä itselleni hankintaan oli kaukokäynnistysmahdollisuus. Eli kylmän mökin saa päivää paria aikaisemmin lämpiämään pelkällä puhelinsoitolla. Mökki on kuiva ja lämmin kun sinne menee, mutta ei tarvitse peruslämpöä koko talvea kun käynnit ovat harvassa.
Pelkäksi lisälämmittimeksi tuollainen on vähän hinnakas, halvemmalla saa normaaleja petrooli tai kaasulämmittimiä. Mutta kaukokäynnisteiseksi peruslämmönlähteeksi tuollainen on mielestäni erittäin suositeltava vaihtoehto.
Miksi Wallakseen tarvii akkua? Eiko se tyhjene jos jättää kylmään mökkiin?
Toimiiko tuo kaukokaynnistys-optio ilman sähköa ja kiinteää puhelinverkkoa?
Akun se tarvitsee käynnistykseen ja polttoainepumppuun. Eli pieni auton tai moottoripyörän akku riittää, jolloin sen voi kantaa talveksi pois mökiltä jos haluaa.
Kaukokäynnistys tarvitsee GSM-yhteyden ja luonnollisesti myös virtaa. Akku on yleisin vaihtoehto, mutta saa noita kytkettyä myös muuntajan kautta sähköverkkoonkin. Jos käyttää kaukokäynnistystä, täytyy myös akku olla koko talven kytkettynä laitteistoon. Tällöin pieni aurinkopaneeli on suositeltavaa, vaikka se ei ihan sydäntalvella lataakaan, niin se lataa syksyllä ja keväällä kuitenkin niin paljon, että akut selviävät talven yli ja jaksavat käynnistää lämmittimen.
Vielä noista lämmittimistä. Wallas/Safire tarvitsee kiinteän asennuksen savun poistoon joko hormiin tai seinän läpi ja on tarkoitettu enemmän jatkuvaan käyttöön peruslämmönlähteeksi. Polttoainesäiliöt ovat ulkona, jolloin hajuhaittoja ei sisälle tule. Säiliönä voi käyttää esim. 30 litran kanisteria tai 200 litran tynnyriä. Itsellä on kaksi 30 litraista ja tuntuu toimivan luontevasti. Toki minullakin on mökillä sitten vielä takka tunnelmanluojana ja lisälämmönlähteenä, mutta peruslämmön ylläpitää Safire.
Zibron tyyppiset valopetroolilämmittimet ovat halvempia, kevyempiä ja niitä voi siirrellä tarvittavaan paikkaan tai jopa toiseen rakennukseen. Mielestäni ne soveltuvat paremmin lisälämmittimiksi ja mökille mentäessä nopeaan lämmön nostamiseen. Kyllähän niitäkin voi pitää pari viikkoa käynnissä, mutta ne tarvitsevat useamman tankkauksen tuossa ajassa kun tankillinen taitaa kestää reilun vuorokauden.
Alkuperäinen kysyjä mietti nähtävästi petrooli, kaasu tai polttoöljylämmittimien välillä. Yhteenvetona voisin sanoa, että kannattaa ensin tehdä vaatimuslista ja sitten selvittää mikä noista laitteista täyttää sen parhaiten. Tilapäiseen käyttöön tai edullisuutta hakiessa Wallas tai Safire ei ole ehkä paras vaihtoehto, mutta peruslämmönlähteeksi ja kaukokäynnisteiseksi se taitaa olla lähes ainoa. Nestekaasulämmitin ajaa varmasti paikkansa varalämmönlähteenä jos mökissä on jo kaasupullo hellaa varten. Mutta siinä on ongelmana se kosteus. Neljäntenä vaihtoehtona on pellettitakka, jonka saa myös kaukokäynnisteisesti käyntiin. Sen hinnalla vain saa kahdesta kolmeen Wallasta tai kymmenen Zibroa ja virtaa se vie edellä mainittuja enemmän.
Kannattaa muistaa että jos sähköt on vedetty mökkiin ja kaukokäynnistykselle on tarvetta niin tuskimpa kannattaa miettiä kauko-ohjattua polttoöljylämppäriä tupaan. Parilla sataa kun saa gsm-pohjaisen kauko-ohjauslaitteen jolla sitten ohjaa sähkölämmitystä, valaistusta yms.
Erinomainen vastaus. Kiitos Juusolle.
Ajattelin vastauksen perusteella Zibroa, peruslämpöä kun pitää yllä varaava takka (2000kg). Lämmitintä tarvii vaan lämpötilan nopeaa nostamista varten kylmään mökkiin saavuttaessa. Wallisin varmaan ostaisin jos viettäisin aikaa mökillä enempi kuin 7 vrk vuodessa.