Minulla puhkesi atooppinen ihottuma noin 3 vuotta sitten, ja siitä lähtien hiuksia on lähtenyt runsaasti. Olen lukenut, että hiustenlähtö kuuluu atopiaan, mutta mulla enää joku 1/3 jäljellä. Minkälaisia kokemuksia muilla atoopikoilla?
Hiustenlähtö
Atoopikko
72012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei,
Alahan syödä vitamiineja ja hivenaineita. Jätä sokeroidut tuotteet ja kotimainen vilja pois ruokavaliosta niin hiukset kasvaa taas ja ihottuma lähtee pois.
Kiitos neuvoista. Oon myös kuullut, että maitotuotteet olisi hyvä jättää pois. Mutta mitä sitä voi sitten enää syödä. Minkälainen voi esim.aamupala olla, jos ei saa viljatuotteita eikä maitotuotteita syödä?
Hei,
Aamupalaksi voi syödä marjoja/hedelmiä tai vaikka paistetun munan tomaatilla/kinkulla. Itse syön kyllä jugurttia, jonka pitäisi auttaa suoliston bakteerikantaa paremmaksi ja sen kanssa marjoja ja/tai hedelmiä. Katso vaikka www.karpit.net
Itse olen atoopikko ollut kymmeniä vuosia. Paksut ja tuuheat hiukset vielä jäljellä...
Onneksi olkoon. Tuo ei kuitenkaan tarkoita,etteikö hiustenlähtö liittyisi atooppiseen ihottumaan. Voit tutkia hieman asiaa esimerkiksi googlesta syöttämällä hakusanoiksi atooppinen ihottuma hiustenlähtö.
"Onneksi olkoon. Tuo ei kuitenkaan tarkoita,etteikö hiustenlähtö liittyisi atooppiseen ihottumaan. Voit tutkia hieman asiaa esimerkiksi googlesta syöttämällä hakusanoiksi atooppinen ihottuma hiustenlähtö."
Eipä taida liittyä atopiaan....
ei vissiin niin.