On tuo virtalukko päässyt menemään niin väljäksi, että hankin uuden. Onko niin, että mittaristo täytyy irroittaa, kun vaihtaa virtalukon? Miten vaihtaminen yleensäkin tapahtuu? Auto on ´84 240.
Virtalukon vaihto W123
4
1761
Vastaukset
- MB/Citikka
Terve!
Tarkoitatko virtalukon vaihdolla lukkopesää vai pohjaa? Lukkopesän irroitukseen riittää sen lukon ympärillä olevan kromatun renkaan irroitus. Sen alta näkyy lukkorungossa reiät, joihin pitäisi työntää ohuehkot puikot (vaikka jäykkää teräslankaa). Niillä puikoilla saa painettua lukkosylinteriä pitävät kielekkeet alas. Avain pitänee olla muussa kuin lukkoasennossa.
Täytyy myöntää, etten itse aikanani onnistunut irroittamaan lukkopesää sovinnolla, joten ajelin ohikulkeissani Vehon pikahuoltoon, jossa pesän vaihto otti n. 5 minuuttia.
Jos haluat vaihtaa lukkon pohjan, niin sitten saatat tarvita mittariston irroituksen. Ainakin homma on mukavampi tehdä, kun lukon taakse näkee mittariston reiän kautta. Mittariston irroitus on tuollainen 5 minuutin homma, joten sen voi tehdä varmuuden vuoksikin... - M123
Jos vaihdat pelkän lukkopesän, niin mittaristoa ei tarvitse irroittaa.
Lukkopesä lähtee kun irroittaa lukon ympärillä olevan koristekauluksen (tästä en muista varmaksi, mutta korj.käsikirja sanoo näin), laittaa avaimen paikalleen ja kääntää sen asentoon I.
Lukon naamataulusta löytyy pieni reikä (~0.5mm), johon työnnetään esim. pienen ruuvimeisselin varsi ja avaimesta vetämällä pesä irtoaa.- Mersu W123
Joo, eli sen pesän aion vaihtaa. Miten takaisin laittaminen? Täytyykö silloinkin painaa meisselillä tai langalla niistä koloista vai työnnetäänkö se vain paikalleen?
Johtuukohan tuo hehkunmerkkivalon toiminta tuosta väljästä pesästä? Kun se on alkanut tekemään niin, että välillä ei syty valoa ja kun käyttää avaimen pois ja laittaa uudestaan paikalleen ja kääntää avaimesta niin alkaa hehkun merkkivalo toimimaan normaalisti. Ajattelin, että jos ei johdu tuosta niin olisi voinut samalla tutkia, että missä on vika. - M123
Mersu W123 kirjoitti:
Joo, eli sen pesän aion vaihtaa. Miten takaisin laittaminen? Täytyykö silloinkin painaa meisselillä tai langalla niistä koloista vai työnnetäänkö se vain paikalleen?
Johtuukohan tuo hehkunmerkkivalon toiminta tuosta väljästä pesästä? Kun se on alkanut tekemään niin, että välillä ei syty valoa ja kun käyttää avaimen pois ja laittaa uudestaan paikalleen ja kääntää avaimesta niin alkaa hehkun merkkivalo toimimaan normaalisti. Ajattelin, että jos ei johdu tuosta niin olisi voinut samalla tutkia, että missä on vika.Takaisin laittamisessa ei tarvitse meisseliä.
Merkkivalon pelleily ei todennäköisesti johdu lukkopesästä vaan lukon pohjasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po683853Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162712Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242634Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441866- 251646
- 1231403
- 1301353
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2821344Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901299Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin911291