Mietin tässä että voisinko hankkia akvaariooni palettikala pariskunnan. Akvaarioni mitat ovat 101x31x46 eli on aika kapea. On vedoltaan 120l Tällähetkellä minulla on 3 platyä 6 seeprakalaa 2 kuparimonnista ja 2 nuoli-imumonnia. Olen tutustunut tähän kala lajiin ja hankkinut tietoa. Akvaarion pitäisi ilmeisesti olla rehevä kasvuinen ja siellä piilo paikkoja. Mitä vielä uupuu? Veden arvot eivät ilmeisesti ole ratkaisevia. Toinen ongelma on että asun pikku kylällä ja lähimmässä kaupungissa ei myydä paletti kaloja. Mitä teen?
Voinko hankkia palettikaloja?
2
338
Vastaukset
- ........
Laitahan ennen uusien kalojen hankintaa nykyinen kalasto kuntoon. Platyt elävät aivan erilaisissa vesiarvoissa kuin muut kalasi ja kuparimonniset ja nuolimonnit kaipaisivat lisäkavereita. Onhan sinulla hiekkapohja?
Palettikalat ovat aika ärhäköitä ja innostuessaan lisääntyvät riesaksi asti lakkaamatta, onhan sinulla paikka tulevilla poikasille? Jokin muu kitjoahven kuten kelta- tai töyhtökääpiöahven voisi sopia paremmin, tai vaikkapa perhoskirjoahven.- bhb
Juu. Olen kyllä tutkinut että kalani vesi arvot sopivat yhteen ja onglemia ei ole ollut. Platyt ovat iloisia syövät hyvin tauteja ei ole ja lisääntyneetkin ovat. Juu tiedän sen että nulimonnit ja kuparimonniset kaipaavat kavereita. Palettikalojen hankinta on ollut mielessä mutta ensin entinen kalasto kuntoon. Toisaalta palettikalojen lisääntyminen on aika nopeaa. Kiitos vastauksestasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke402535- 1241989
- 781630
- 1621289
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681250- 491095
- 691082
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂67994Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32967