Onko kellään kokemusta 205/55-16" -kokoisten renkaiden laittamisesta 01-mallin tai uudempaan 40-sarjalaiseen? Mahtuuko ne pyörimään takana myös silloin, kun on jonkin verran tavaraa takalaatikossa tai pari tyyppiä takapenkillä? Itselläni on ollut ko. kokoiset kumit yli puoli vuotta alla ja silloin tällöin kuuluu "kolahdus" (vaikea kuvailla sitä ääntä sanoilla) takaa, kun on enemmän kuormaa takana. Sisälokasuojissa ei näy jälkiä sitä, että rengas olisi ottanut kiinni eikä myöskään renkaissa ole merkkiä siitä. Siitä huolimatta epäilen, että kyseessä oleva ääni johtuu ainoastaan liian isoista renkaista.
V40:n renkaat?
volvo-freak
6490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Se rengas ottaa siihen pultin päähän ku se sisälokasuoja on niillä renkaan etupuolella olevilla kahella pultilla kiinni niin rengas napsahtaa siihen ylimmäiseen. Hio sitä vähä matalammaksi tai ota kokonaan pois. Itellä mahtuu 18 tuumanen pyörimään suht hyvin..
Joo, olit oikeassa. Katselin aiemmin vain lokasuojia yläreunasta. Mutta probleema ei varmaan ratkea pultin poisottamisella, koska rengas on kuluttanut hieman myös muovia pultin läheltä. Uuden pienemmän rengassarjan osto olisi helpoin ratkaisu, mutta onko mielessä jotain muuta vaihtoehtoa? Autom. tasonsäädin tuskin tuo mainittavaa muutosta, mutta entäs alustasatsi?
Itellä on 30mm madallus ja kumit 225/40/18 ja sen pultin puolesta mahtuu pyörimään kun nappasin sen ylemmän pois kokonaan ja alemman hioin matalaksi. Mutta sitten takakaaren ylä reunaa joutui pikkasen rälläköimään. Ois pitäny ostaa 35 korkunen kumi niin ei ois tarvinnu takakaaren kans kikkailla. 205/50/16 mahtui kyllä pyörimään ihan vain sen pultin poistolla vaikka lastia olikin.
oisko iskarit loppu tai nostolaitteet raapii maata kuopissa.
75-juhlamallissa..
Jaa, voi olla en tiedä. Mutta jos ajat vierekkäin 2001-mallisen (kuten omani on) ja 2003:n, kuten Volvo juhlamallia myy, huomaat uusissa olevan hieman isompi pyöräkotelo takarenkaille.