Oon tässä ottanut selvää muutamista toimistotarvike-firmosta, niitten tuotteista ja palkasta. Ihmetellä täytyy, et puhutaan palkasta, ku mukaan on laskettu (mahd. vielä provikkaperusteiset!) km-korvaukset ja päivärahat. Ei kilsakorvaukset oo PALKKAA, vaan KULUKORVAUSTA! Omaa autoa käytettäessähän siihen pitää hankkia löpöä, sitä pitää huoltaa jne - ei se todellakaan ilmaista oo. Lain mukaanhan km-korvaukset ja päivärahat pitää maksaa verottomina. Mitä helvettiä tää tarkoittaa, et työnantaja pyrkii rahastamaan työntekijän autolla? Sit voi pahimmassa tapauksessa olla niin, et polttoainetta kuluu, ajokilsoja kertyy jne., eikä saa penniäkään! Kertokaa mulle, mitkä toimistotarvike-firmat maksaa KULUKORVAUKSET asiallisesti.
Km-korvaus ja päiväraha
Ihmettelijä
82048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei sellaista yritystä ole.
Mä saan kiinteän korvauksen km ja päivärahoista.
Korvaus on 600 e. Summa tulee palkan pääle ajoin sitten paljon tai vähän Olen siihen tyytyväinen.
Lisäksi tulee provisiot ja bonukset.
Ei toi nyt enää niin pahalta kuulosta.. Yhessä firmassa kun oli sellainen periaate, et jos myyntiä ei tuu tarpeeksi (3000 ekeä/kk), niin ei tipu lanttiakaan kulukorvausta eikä provikkaa. Pohjapalkka oli 400 ekeä/kk. Eikö tää nyt jo kuulosta aika pahalta kusetukselta??!
Onko sulla joku pohjapalkka, entä mitä myyt?
Mulla on kk-palkka km korvaus 1000e / kk sekä päivärahat 400e / kk.
Sen lisäksi provikka ( hyvä ) tietyn summan ylittävältä osalta.
Kyllä näitä on..
Mulla on kk-palkka km korvaus 1000e / kk sekä päivärahat 400e / kk.
Sen lisäksi provikka ( hyvä ) tietyn summan ylittävältä osalta.
Kyllä näitä on..
Olen ihan samaa mieltä, sitäpaitsi km -korvaus hädin tuskin riittää kattamaan auton kuluja muutenkaan, joten se on nolla-summa-peliä,
ei todellakaan palkkaa.
Itse kanssa myyntihommissa ja työnantaja alko kikkailla maksamalla osan palkasta km-korvauksilla ja päivärahoilla.
Keskustelin asiasta liiton lakimiehen kanssa ja hän oli sitä mieltä, että työsuhteiselle myyntimiehelle on maksettava AINA kulukorvaukset palkan päälle, oli asiasta työsopimuksessa maininta tai ei. Työnantaja ei tähän suostunut ja lakimiehet saa maaliskuussa pistää jutun vireille.
Lueskelin netistä Työtuomioistuimen päätöksiä ja siellä oli, että provikkapalkkauksessakin on maksettava alalla yleinen pohjapalkka, vaikkei myyntiä tulisikaan tarpeeksi. Monikohan työnantaja sitäkään maksaa tai palkansaaja osaa vaatia?
Eli, voi olla myös että työntekijä kikkailee kilometrikorvauksilla, eikä sekään kuulu työnantajan maksettavaksi. Kuulin, että eräskin työntekijä laittoi kaikki kauppareissut sun muut työnantajan piikkiin...
Suomessa on alkanut menemään päin vittua nuo melkein kaikki "myyntiedustustyöt", Kukaan ei maksa km-korvauksia vaan sinun on tienattava se ensin provisiollas jolloin saat siis provikoistas puolet verovapaana. Nykyään on liikaa noita kaiken maailman kauppiaita ja firmoja. Ei asiakkaita kiinnosta enää kahtoo neljääkertaa päivässä samoja kamoja..varsinkin toimistotarvike ala on jäänyt junnaamaan paikalleen siihen kultaiseen 90 puoleen väliin jolloin ei ollut vielä niin paljon yrittäjiä alalla. Yrittäjät ei uskalla eikä ehkä voikaan kun toimittaja blokkaa sellaiset jotka ei mene vanhalla kaavalla. En jaksa tarkasti alkamaan kirjottelemaan mutta sainpahan hieman purettua itseäni..(ja joka firmanedustajathan tienaavat keskimääärin 4000egestä ylöspäin)hehehe