Himalajan jalkalehti: Sen hoito ja tietoa tästä kasvista jos joku vaan tietää? Kasvaa puutarhassani hyvällä menestyksellä jo viidettä vuotta. Ei ole edes kylmää säikähtänyt.
Viime kesänä teki hauskannäköisen punaisen hedelmän. Voiko jakaa, lisätä tai kasvattaa siemenistä uusia taimia?
Viime kesänä teki hauskannäköisen punaisen hedelmän. Voiko jakaa, lisätä tai kasvattaa siemenistä uusia taimia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heippa, en tiedä muuta kuin että itselläni se on ollut vasta nelisen vuotta ja myös kukkinut joka kevät.
Onko sinun himalajanjalkalehtesi sellainen kirjavalehtinen,omani on se ? Amerikajalkalehti on kait pelkästään vihreälehtinen.
Minun on kukkinut ja myös punaiset marjat,koko kasvi ja marjat on myrkyllisiä raakoina,mutta punaisina niitä voi syödä.En ole kyllä maistanut,enkä maista ;)
Niistä saa siemeniä joita voi kylvää,itse en ole vielä kokeillut,olen lukenut että ovat hitaita itämään.
Muuta en osaa sanoa,kasvatus on vasta aluillaan.
Himalajanjalkalehti,Podophyllum hexandrum,
minun on tämä :
http://magnar.aspaker.no/Podophyllum hexandrum.jpg
Vaikka hedelmä olikin maukkaan näköinen, en myöskään aio sitä maistella... ;) Joo, minun kukkani lehdet ovat ihan samanlaiset kirjavahkot, mutta kukat ovat kokonaan keltaiset. Mikähän lajike se sitten on? Tuli ilmeisesti siementaimena perennapenkkiini jalosyreenin taimen matkassa. Ensi syksynä otan siemenet talteen ja kokeilen saisiko ne itämään. Jakamallahan kasvia voi toki lisätä. Kiva kun kirjoitit, olisi kiva jutella lisääkin. :)
Kasvisi on Japaninjalkalehti, sen kukat ovat valkoiset. Himalajanjalkalehden kukat ovat keltaiset, muuten lehdiltään samannäköisiä.
Ai mikä japaninjalkalehti ?
Himalajanjalkalehti,Podophyllum hexandrum,kukat ovat punertavat,vaalean roosan väriset ja sitä on myös valkoisena.
Amerikanjalkalehti,Podophyllum peltatum,'May Apple',kukat ovat keltaisia.
Podophyllum peltatum kukat ovat myös valkoisia ja vaaleanpunaisia.
Jee - Kiitos! Nyt tiedän viimeinkin varmuudella, mikä vahingossa siemenenä puutarhaani tullut kasvi on! :D On se ollutkin mysteeri.
Marja (hedelmäliha) on kuulemma syötävä, mutta siemenet myrkyllisiä. En aio kuitenkaan maistaa. Mutta rastaat tykkäs.