Kertokaa kokemuksia palettikaloista !!!!!!!!!

höperö.,.,

Voitteko kertoa kokemuksianne paletti kaloista. Voiko niitä ottaa jos pohjalla uiskentelee monnisia?? Vai käykö niille huonosti.? Yleensäkkin millaisia kokemuksia olette saaneet paletti kaloista? Voinko ottaa 120l akvaarioon pariskunnan? Käykö monnisille huonosti jos niitä hankkii ? Apua auttakaa! Mulla on myös seeprakaloja ja platyjä.

3

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninni

      Mulla on 160 l akvaario ja palettikaloja useampia. Hyvin tulee monnien kanssa toimeen ,monneja on 5 kpl. Meillä paletit on ihan suht rauhallisia ei kummempia kiistoja vaikka niitä on 2 pariskuntaa ja sinkkuja ,kaikille löytyy tarvittavaa tilaa.

    • cat70

      Pienien kalojen kanssa kannattaa varoa. Meillä ainakin pistelivät palettikalat pienemmät poskeensa. Vaikkeivät muutoin aggressiivisia olekaan, niin pienimmät kalat kyllä maistui, isompien kanssa tulevat hyvin toimeen, eivät ajele takaa eikä muutakaan.
      Äidillä aikanaan oli kaksi, joista toinen ajoi toisen hengiltä.

    • harakka

      Kaverilla lisääntyy ihan ongelmaksi asti. Vaikeuksia saada poikasia mihinkään kun niistä ylitarjontaa.
      Kutuaikana (joka siis lähes aina jossei hoida poikasiaan) ärtsyjä muille kaloille ja omivat käytännössä puoli akvaariota (yli 300l).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2941
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe