Voitteko kertoa kokemuksianne paletti kaloista. Voiko niitä ottaa jos pohjalla uiskentelee monnisia?? Vai käykö niille huonosti.? Yleensäkkin millaisia kokemuksia olette saaneet paletti kaloista? Voinko ottaa 120l akvaarioon pariskunnan? Käykö monnisille huonosti jos niitä hankkii ? Apua auttakaa! Mulla on myös seeprakaloja ja platyjä.
Kertokaa kokemuksia palettikaloista !!!!!!!!!
3
472
Vastaukset
- ninni
Mulla on 160 l akvaario ja palettikaloja useampia. Hyvin tulee monnien kanssa toimeen ,monneja on 5 kpl. Meillä paletit on ihan suht rauhallisia ei kummempia kiistoja vaikka niitä on 2 pariskuntaa ja sinkkuja ,kaikille löytyy tarvittavaa tilaa.
- cat70
Pienien kalojen kanssa kannattaa varoa. Meillä ainakin pistelivät palettikalat pienemmät poskeensa. Vaikkeivät muutoin aggressiivisia olekaan, niin pienimmät kalat kyllä maistui, isompien kanssa tulevat hyvin toimeen, eivät ajele takaa eikä muutakaan.
Äidillä aikanaan oli kaksi, joista toinen ajoi toisen hengiltä. - harakka
Kaverilla lisääntyy ihan ongelmaksi asti. Vaikeuksia saada poikasia mihinkään kun niistä ylitarjontaa.
Kutuaikana (joka siis lähes aina jossei hoida poikasiaan) ärtsyjä muille kaloille ja omivat käytännössä puoli akvaariota (yli 300l).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1323210Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101262Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville131047Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920