Kertokaa kokemuksia palettikaloista !!!!!!!!!

höperö.,.,

Voitteko kertoa kokemuksianne paletti kaloista. Voiko niitä ottaa jos pohjalla uiskentelee monnisia?? Vai käykö niille huonosti.? Yleensäkkin millaisia kokemuksia olette saaneet paletti kaloista? Voinko ottaa 120l akvaarioon pariskunnan? Käykö monnisille huonosti jos niitä hankkii ? Apua auttakaa! Mulla on myös seeprakaloja ja platyjä.

3

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninni

      Mulla on 160 l akvaario ja palettikaloja useampia. Hyvin tulee monnien kanssa toimeen ,monneja on 5 kpl. Meillä paletit on ihan suht rauhallisia ei kummempia kiistoja vaikka niitä on 2 pariskuntaa ja sinkkuja ,kaikille löytyy tarvittavaa tilaa.

    • cat70

      Pienien kalojen kanssa kannattaa varoa. Meillä ainakin pistelivät palettikalat pienemmät poskeensa. Vaikkeivät muutoin aggressiivisia olekaan, niin pienimmät kalat kyllä maistui, isompien kanssa tulevat hyvin toimeen, eivät ajele takaa eikä muutakaan.
      Äidillä aikanaan oli kaksi, joista toinen ajoi toisen hengiltä.

    • harakka

      Kaverilla lisääntyy ihan ongelmaksi asti. Vaikeuksia saada poikasia mihinkään kun niistä ylitarjontaa.
      Kutuaikana (joka siis lähes aina jossei hoida poikasiaan) ärtsyjä muille kaloille ja omivat käytännössä puoli akvaariota (yli 300l).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2413
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1192
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      68
      882
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe