Kaiuttimet paukkuu

Mistähän mahtaa johtua kauttimien terävä paukahdus aina soitinta sammuttaessa ja radion kanavaa vaihdettaessa?? Edellisen soittimen kanssa ongelmaa ei ollut..
53898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

elikkä toiset mankat ovat herkempiä auton aiheuttamille häiriöille esim.laturi ynm, sähköiset autolaitteet.
Mutta tarkistappa maadoitukset mankasta...eli onko hyvä kontakti,puhtaat liitokset/tukevat liitokset...jne..
Joskus auttaa kun maadoituksen vetää johonkin eri kohtaan...siis johonkin auton runkoon.
JOs nämä ei auta niin osta tai tee itse häiriönpoistaja...maksaa pari euroo.

Äänestä

Kuulostaa siltä, että soittimestasi puutuu tai on hajonnut kytkentäpamausten vaimennus.

Tuleeko soittimeesi virta päälle yht'äkkiä (eli heti kun laitat vermeet päälle alkaa kaiuttimista kuulua ääntä) vai vasta pienen viiveen jälkeen?

Jos ääni alkaa heti veikkaisin että k.o. ominaisuus puuttuu kokonaan. Jos on pieni viive (1-3 s) sanoisin, että vaimennuskytkennästä on jokin kondensaattori hajonnut.

Äänestä
  • Viiveellä käynnistyy. Johdotuksia en vielä oo kerenny tarkistaan. Mikähän moisen kondensaattorin vois hajottaa? Saapiko sitä korjattua kohtuu hinnalla / ite? Mankka on muuten Pioneerin DEH P4300R, takuuaika on tietenki just loppunu.

    Äänestä

  • Mikä on?? kirjoitti:

    Viiveellä käynnistyy. Johdotuksia en vielä oo kerenny tarkistaan. Mikähän moisen kondensaattorin vois hajottaa? Saapiko sitä korjattua kohtuu hinnalla / ite? Mankka on muuten Pioneerin DEH P4300R, takuuaika on tietenki just loppunu.

    Se kondensaattori saattaa väsähtää ihan itsestäänkin. Osa itsessään ei maksa juuri mitään, mutta sen paikallistaminen / tunnistaminen / vialliseksi toteaminen laitteen sisältä onkin jo aikaa vievämpi juttu. Etenkin kun vika voi olla jossain muuallakin.

    Oikeastaan kannattaisi kysellä hinta-arviota jostain moisia laitteita korjaavasta liikkeestä ja jos hinta tuntuu liian kovalta ei auta kuin kärsiä tai vaihtaa poppikonetta.

    Tosin suuria rahoja ei kulu siihenkään jos avaat radion ja katsot sieltä kaikkien kondensaattorien arvot, käyt ostamassa uudet tilalle ja vaihdat ne kaikki. Hintaa moiselle operaatiolle tulee vain joitakin euroja ja samalla tulee kolvin käyttökin harjoiteltua perusteellisesti. Illan verran siinä vierähtää rattoisasti juotostinan käryä haistellessa. Kannattaa kokeilla jos laite tuntuu vaivan arvoiselta.

    Äänestä

olisiko heräte virta liian pieni jos sinulla on auto soittimen takaa heräte virrta kokeile pistä katkasija ja vetäse akullta suora virta jos se sillä paranis ?????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä on?? kirjoitti:

Mistähän mahtaa johtua kauttimien terävä paukahdus aina soitinta sammuttaessa ja radion kanavaa vaihdettaessa?? Edellisen soittimen kanssa ongelmaa ei ollut..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu