Ruotsin PÄÄMINISTERI haukkui leijonat!!!!!!

sanna

Mikä hemmetti näitä ruotsalaisia vaivaa. Ruotsin pääministeri Göran Pärssön haukkui Suomen leijonat tv-lähetyksessä. Hänen mukaansa Suomen peli oli mitäänsanomatonta ja hän oli jo alusta asti varma että Ruotsi voittaa. On se vaan niin että jos Suomi olisi voittanut niin yksikään suomalainen poliitikko saati kukaan muukaan ei olisi haukkunut tre kronoria. Ruotsin lehdistöllä on tapa mollata suomalaisia jokaisesta mahdollisesta asiasta. Ihmettelen kovasti miksi kun ottaa huomioon ruottalaisten omat mokat.Pitäisiköhän meidänkin lehdistön alentua ja aloittaa lokakampanja esimerkiksi tällaisista aiheista: Ruotsin MONET vankilapaot, Anna Lindh tapettiin ostoskeskuksessa mikä vilisee vartijoita mutta tekijää ei saatu heti kiinni, Ruotsin kuninkaallisen perheen miljoonat mokat: mm.Kaarlen syrjähypyt, Silvian todella huono ruotsin kielen taito vielä monen vuoden jälkeen. Olen niin p****leen vihainen tälle meidän naapurille. Hopea tuntuu hyvältä mutta tuollainen haukkuminen ei!!!!!!!

9

1052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on täysin

      epäurheilijamainen. Nolo lausunto todella.

    • me..

      ole jo aloitettu...se ruotsalaisten mollaaminen noilla mainitsemillasi aiheilla. Toisaalta, minkäs sille mahtaa, että "Jöörani" on oikeassa. Suomen pelihän oli aivan samanlaista, kuin curling-miehilläkin, kultakamppailussa onnistumisprosentti n. 50. Tosi on, anteeksi, jos pahoitin mielesi.

      • olevan henkilö

        pitäisi vähän ajatella mitä suustaan päästää, nolasi pahemman kerran itsensä.


      • sanna

        Mollaaminen ja asiallinen kirjoittaminen on kaksi eri asiaa, suomalainen lehdistö on kyllä kirjoittanut mainitsemistani asioista mutta ei ruotsin lehdistön tyyliin haukkumalla vaan uutisen tapaan. Monta kertaa Ruotsissa käytyänikin olen huomannut kuinka hiivatin ylimielisiä monet heistä olevat, luulevat olevansa meitä parempia oikein maailman napoja, valitettavasti.


    • Mitä helevetin haukkumista???

      Jos kaveri sanoo, että Suomen peli oli mitäänsanomatonta ja vaikutti että Leijonat luisteli koko matsin ylämäkeen, niin sehän oli vain TOTUUS!

      Haukkumista olisi ollut jos olisi käytetty HAUKKUMASANOJA! Esim. "Suomi oli paska" tai jotain muuta sellaista. Tuo oli täysin asiallinen ja todenperäinien analyysi.

      Ja mitä hittoa Ruotsin kuningasperhekin tähän kuuluu! Meillä on sentään Matti ja Mervi (ynnä tusina muita), pitäiskö nekin sotkea tähän soppaan.

      Muuten, "Silvian huono ruotsin kielen taito" on niin päin helvettiä kirjoitettu kuin vain voi. Älä sinä siis pilkkaa Silvian (vierasmaalainen) kielitaitoa kun itse et edes äidinkieltäsi osaa.

    • dadadadada

      me tiedetään itsekin että meidän ei tarvi voittaa jotta osotettais paremmuutemme, me ollaan tarpeeks hyviä ilman v:n kultaakin. Ruotsin oli pakko voittaa -näkihän sen millainen tappomeininki niil oli päällä- kun niiden itsetunto ei olis kestäny suomelle häviämistä!! Sveduhomppelit, niiden itsetunto nyt perustuu tuolle voitolle, säälittäviä!! Suomi pitää pään pystyssä vaikka on hopealla, svedut ei siihen pystyis!!

    • AAH HA Ha

      AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA AAH HAH HAH HAA ! ! AAH HAH HAH HAA

    • Finnish Guy

      Perssonilla on hankala tilanne Ruotsissa ja joskus voi johtaja yrittää parantaa tilannettaan suuntaamalla huomion oman maan ongelmista ulkoista "vihollista" vastaan. Ehkäpä Persson vain halusi saada pisteitä Tre Kronorin menestyksestä.

    • Samaa mieltä minäkin. En voi käsittää tuota lausuntoa. Harvinaisen tyhmä ja ylimielinen äijä pääministeriksi kun väitti Suomen pelaneen latteasti ja hyväksyi Ruotsin tahallisen häviön Slovakiaa vastaan. Paraskin tyyppi haukkumaan Leijonia! Ruottinmaalla on nyt kyllä jotain pielessä...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      84
      2815
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      191
      2779
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      119
      2024
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      114
      1566
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1515
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      205
      1305
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      945
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      940
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      871
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      833
    Aihe