Niin tosiaan semmonen tilanne, minä haluaisin lapsia mutta mieheni ei. mitä tässä tilanteessa kuuluu oiken tehdä?? Tuntuu kuin olisi vedetty matto jalkojen alta.
toinen haluaa lapsen toinen ei
6
843
Vastaukset
- V* ttumntunu
kysyis siellä sosiaalitoimistossa olisko niillä apua nehän ovat miehiä sortaneet vuosikymmenet lapsiasioissa ja miehiä on vain maksajina pidetty kyllä ne ehkä neuvoo.
- ........................
puhuta jo suhteen alkuvaiheessa? Itse kun haluan lapsia, en voisi elää miehen kanssa joka ei niitä haluaisi...eri asia jos niitä ei tule, sille ei voi mitään. Kyllä tietyt perusasiat on hyvä saada tietää aika pian..ettei käy noin. paska juttu :(
- aiheesta
Duunikaverillani oli samanlainen tilanne. Eli hänen miehensä ei halunnut lapsia, mutta tää kaverini kyllä. Pari vuotta vissiin meni ja tää nainen teki pientä hivutustaistelua eli otti asian aina välillä puheeksi ja yritti saada miehen ymmärtämään asian tärkeys.
Loppujen lopuksi he saivat tyttären ja voi sitä riemua! Nyt duunikaverini sanoi, että pikkutyttö on kiertänyt isänsä pikkurillinsä ympärille. Isä ei enää halua lähteä mihinkään ilman tytärtä ja pitää tätä kuin kukkaa kämmenellä.
He olisivat halunneet toisenkin lapsen, mutta duunikaverini ei enää onnistunut tulemaan raskaaksi hedelmöityshoidoista huolimatta.
Eli niin sitä ihmisen mieli muuttuu. Kaverini kyllä tiesi miehen aivoituksen ilman lapsia elämästä, mutta ajatteli viisaasti, että kyllä se mieli muuttuu ajanoloon. Ja niinhän se tekikin.
Miehen suurin pelko vissiin oli, että kaikki hyvä heidän elämästään katoaa ja elämä muuttuu totaalisesti. Nyt kuulemma on sitä mieltä, että elämä päinvastoin on parantunut siitä, mitä se aiemmin ennen tytärtä oli.
Tsemppiä! Yritä vielä puhua miehen kanssa ja saada ymmärtämään, että ei se ole elämänloppu, jos lapsi syntyy. Ja hänelle tilanne on kuitenkin erilainen. Hänhän voi mahdollisesti saada lapsia vaikka kuusikymppisenä, jos muuttaakin mielensä. Odottaa ja odottaa, jos vaikka miehesikin joskus haluaisi lapsia. Toinen vaihtoehto on vaihtaa miestä.
Minusta muita vaihtoehtoja ei ole.- dfd-
Mies kokee sen lapsen kahleena. Ero teille kumminkin joskus tulisi ja sä jäisit yh-äidiksi. Mies ajattelee vaan fiksusti, että jos haluaa suhteesta lähteä, niin ei ole ainakaan mikään estämässä.
- sama tilanne
kauan sitten. Tein niin, että pakkasin kassini ja lähdin kävelemään. Sanoin miehelleni, että jos hän ei halua minun kanssani lapsia, niin etsin miehen joka haluaa.
Ukko tuli perään ja vakuutti että hyvä on sitten, tehdään lapsi. Teimme kaksi ja erosimme 15 vuoden kuluttua.
Eli jos jompikumpi tekee sen lapsen puoliväkisin, niin ennuste on huono. Joten neuvoni on, että vaihda miestä nyt, älä odota 15 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501819
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121691Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va331363Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1941177- 921151
- 761046
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta352974- 62849
- 49811
- 50806