Miten nykyään voi tulla Suomessa asekeräilijäksi? Mitä vaaditaan? Pitääkö omistaa jokin tietty määrä aseita ennen kuin hyväksytään keräilijäksi? Saako keräilijänä sitten helpommin lupia eri käsiaseisiin, mihin ei muuten saa helposti lupaa, esim. Desert Eagle .50 cal? Joutuuko siitä erikseen maksamaan jotain viranomaisille, että hyväksytään keräilijäksi ja täytyykö kuulua johonkin seuraan tms.? Asiallisia vastauksia, kiitos.
Miten asekeräilijäksi?
aseista kiinnostunut
2
2341
Vastaukset
- seuraan joka on perusedellytys
Mutta unohda kokojuttu, mikäli haluat keräilyluvan vain saadaksesi luvan viiskymppiselle. Asekeräilijäksi hyväksyminen vaatii vuosien paneutumisen asiaan.
- keräilijä
Ei ole pakko liittyä mihinkään seuraan. Sitäpaitsi Suomen asehistorialliseen seuraan pääsemiseksi on tentti, jonka harva läpäisee. Kun on uskottavasti keräilyä niin poliisi uskoo asian. Aloita deaktivoiduilla ja siirry vähitellen ensin pitkiin aseisiin ja sitten pienempiin. Tee keräilysuunnitelma. Älä kerää kaikkea vaan jotain tiettyä sarjaa esim. suomalaiset kiväärit jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94033Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423567Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922233Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321856
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131439- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551206Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155