äitiyden ja työn yhdistäminen

mire

Hei.
Itse en vielä äiti ole, mutta sitten joskus
tulevaisuudessa haluaisin olla mahdollisimman kauan
ja paljon lapsen kanssa kotona, mutta onkohan se
mahdollista rahallisesti muuten.
Haluaisinkin kuulla äitien kokemuksista miten
ongelma on ratkaistu. Äitiysloma kotona ja takaisin
töihin, vai miten?

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 kertaa äiti

      Itse olin 10 vuotta kotona lasteni kanssa. Rahallisesti oli välillä tiukkaa, mutta kyllä se kannatti silti. Monella kun on se aamurumba aika kamala: kuudelta lapsi/lapset ylös sängystä, kiukuttelua, pukemista, kiireellä tarhaan, että äiti ehtii töihin. Illalla kaikki ovat väsyneitä eivätkä jaksa tehdä mitään yhdessä. Nyt kun nuorin on 5-vuotias, poden välillä huonoa omaatuntoa töissäkäymisestäni, mutta olen kyllä selittänyt hänelle, miksi töitä pitää tehdä ja että päiväkoti on tavallaan hänen "työtään".

    • 4:n lapsen äiti

      Hei!

      Kyllä se kotona oleminen onnistuu; itse olin 8 vuotta kotona lasten kanssa. ( Jäin -92 alkuvuodesta työttömäksi, ja päätimme antaa lasten tulolle mahdollisuuden ja onneksemme saimmekin neljä lasta vuosina -92, -95, -96 ja -98.
      Töitä onnistuin saamaan kun kuopus oli 2 1/2 vuoden ikäinen.)

      En yritäkkään väittää, että ei olisi ollut tiukkaa vaan rahapuoli oli todella tiukalla. (Vain
      ensimmäisen lapsen äitiysraha määräytyi saamani palkan mukaan, loput kolme sain pienintä äitiysrahaa...)Mutta jotenkuten toimeen tultiin miehen palkalla. (Hyviäkin vaatteita löydettiin halvalla kirppiksiltä, harvoin kaupasta ostettiin,ja kun olin "vain" kotona, en tarvinnut mitään "hienoja" työvaatteita/kenkiä/sukkia ym. vaan lampsin samoissa vanhoissa...)

      Vähälläkin tulee toimeen, enkä kadu päivääkään!
      Nyt kun aamurumba on sitä, että viet ennen töihin menoa lapset kouluun, eskariin ja tarhaan, osaan todellakin arvostaa niitä kiireettömiä aamuja, jolloin lapset saivat heräillä rauhassa jokainen omaan tahtiinsa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe