Verenpainelääkitys

Olen aloittanut verenpainelääkityksen koska paineet oli koko ajan yli 140 / 90. Jo muutaman vuoden olen ollut seurannassa ja paineet vain kohoamaan päin. Nyt olen syönyt lääkkeitä kuukauden ajan. Minulle määrättiin ENALAPRIL GENERICS 5 mg mutta olen syönyt vain puolikasta tablettia koska kuulin että se on jo joillakin auttanut.

Nyt on sitten esiintynyt jonkinlaista hengenahdistusta ja käsien ja jalkojen puutumista (välillä niin ettei saa yöllä nukuttua). Soitin lääkärilleni ja valitin puutumisesta ja samalla tunnustin syöneeni vain puolikasta tablettia niin käski alkaa syödä kokonaista. Niin.. pitäis tehä niinku lääkäri käskee mut ku vähä epäilyttää ku se on ihan alottelija se lääkäri että tietääköhän ihan kaikkea.. Nyt sitten mietityttää että tuplaantuukohan nämä sivuvaikutuksetkin tässä samalla. Tänään saan mittarinkin lainaan joten alan mittailla painetta. Saa nähdä mitä on lukemat.

Olisko muilla jotain kokemuksia verenpainelääkkeen aloituksesta?
3732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

minä syön juuri sellaisen annoksen kuin lääkäri on määrännyt,sillä kyllä lääkärit ovat näissä asioissa viisaampia kuin me.
Huonot tuntemukset kannattaa keskustella lääkärin kanssa.
itselläni todettiin vp-tauti vuosi sitten.Sopiva lääkitys löytyi vasta monen kuukauden päästä.
Mittailn itse paineet ja kun käyn kontrollissa kerron lääkärille omat mittaustulokset.
yhteistyöllä lääkärin kanssa päästään hyviin tuloksiin.
tseppiä Sinulle.

Äänestä
  • mittasin sitten eilen eka kerran paineita kuukauden lääkkeen syönnin jälkeen ja ku ne eivät olleet laskeneet (sen sijaan nousseet..) niin todellakin aloin syödä sitä koko tablettia. Pitääpä taas seurailla tilannetta...

    Äänestä

  • Nainen 25v kirjoitti:

    mittasin sitten eilen eka kerran paineita kuukauden lääkkeen syönnin jälkeen ja ku ne eivät olleet laskeneet (sen sijaan nousseet..) niin todellakin aloin syödä sitä koko tablettia. Pitääpä taas seurailla tilannetta...

    5 mg vaikuttaa pieneltä annokselta, useinhan ko. valmistetta syödään verenpainetaudissa 10 tai 20 mg päivässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen 25v kirjoitti:

Olen aloittanut verenpainelääkityksen koska paineet oli koko ajan yli 140 / 90. Jo muutaman vuoden olen ollut seurannassa ja paineet vain kohoamaan päin. Nyt olen syönyt lääkkeitä kuukauden ajan. Minulle määrättiin ENALAPRIL GENERICS 5 mg mutta olen syönyt vain puolikasta tablettia koska kuulin että se on jo joillakin auttanut.

Nyt on sitten esiintynyt jonkinlaista hengenahdistusta ja käsien ja jalkojen puutumista (välillä niin ettei saa yöllä nukuttua). Soitin lääkärilleni ja valitin puutumisesta ja samalla tunnustin syöneeni vain puolikasta tablettia niin käski alkaa syödä kokonaista. Niin.. pitäis tehä niinku lääkäri käskee mut ku vähä epäilyttää ku se on ihan alottelija se lääkäri että tietääköhän ihan kaikkea.. Nyt sitten mietityttää että tuplaantuukohan nämä sivuvaikutuksetkin tässä samalla. Tänään saan mittarinkin lainaan joten alan mittailla painetta. Saa nähdä mitä on lukemat.

Olisko muilla jotain kokemuksia verenpainelääkkeen aloituksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu