Vapaaehtoinen kertausharjoitus

Alik. Kine

Vajaa kaksi vuotta reservissä ja nyt tuli Lapin sotilasläänin esikunnalta kirje, että oisi mahdollisuus osallistua vapaaehtoiseen 3 päivän kertausharjoitukseen. Tarkoituksena on kerrata omia kriisinajan tehtäviä (TJ-AU) ja kohottaa joukon yhteishenkeä. Katselin aluksi kirjettä epäuskoisena ja meinasin jo repiä sen, kunnes mieleeni muistuivat kouluttajan sanat kolme päivää ennen kotiutumista : Te ette ole oppineet armeijan aikana mitään...teidät lähetetään aivan raakileena reserviin...te tulette helisemään kertausharjoituksissa. Näistä sisuuntuneena päätinkin osallistua kyseiseen harjoitukseen. Olen opiskelija ja olen melko varmasti kesätöissä harjoituksen ajankohtana. Kysymys kuuluukin, että miten työnantajat suhtautuvat vapaaehtoiseen kertausharjoitukseen osallistumiseen?

6

10624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 330 tj

      Onnittelen päätöksestäsi osallistua täydennys koulutukseen.Nykyinen puolustus ministeri on supistanut puolustuvoimien määrärahat, niin pieneksi, etteivät juuri pysty kertausharjoituksia reserviläisille järjestämään.
      Puolustusvalmius on kaiken varalta pidettävä ajantasalla suomessakin.

    • varma

      ..että saat sen kesätyön jos työnantaja saa kuulla kertauksesta?

      • Alik. Kine

        Heh, tuttu työhönottaja ja vuoromestari, joten eiköhän nuo ota töihin... :). Mutta ei ne kaikki työnantajat sitä välttämättä hyvällä katsoisi.


    • Reservin alikessu

      Sehän on silleen, että vapaaehtoiseen harjoitukseen osallistuja saa armeijan puolelta matkarahat ja reserviläisen pienen päivärahan. Muttei reserviläispalkkaa. Täys ylläpito ja muut jutut tietenkin normaalin tavan mukaan. Kertausharjoitusvuorokaudet merkitään tiedostoihin kuten tavallisesta kertausharjoituksestakin.

      Työnantajan vastaantulo menee normaalisti. Lakihan ei pakota työnantajaa maksamaan palkkaa. Mutta työnantaja ei voi kieltää sulta vapaata eikä sanoa työsuhdetta irti. Sinun tulee tietysti esittää saamasi kutsu työnantajallesi.

      Jos oikein ymmärrän, ei kutsua vapaaehtoiseen harjoitukseen kenelle tahansa lähetetäkään. Itse menisin harjoitukseen vaikka pyörätuolissa.

    • Ltn

      Oletko tarkastanut ajankohtaa? VEH:a järjestetään monasti viikonloppuisin osallistumisen helpottamiseksi. 3 päivää haiskahtaisi pe-su -keikalta.

      • Alik. Kine

        Olen tarkistanut ja se on viikonloppuna, mutta työpaikalla on jatkuva kolmivuoro, eli viikonloppu ei ole aina vapaa. Mutta luulenpa, että onnistun järkkäämään asian siihen malliin, ettei se tuota harmaita hiuksia kenellekään osapuolelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1571
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      981
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      866
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      754
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      750
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      339
      694
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      686
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      684
    Aihe