Yöpyminen skibotnissa

Tarkoitus olisi kesän lomareissulla yöpyä skibotnissa 1- 2 yötä. Onko kellään suosituksia kohtuuhintaisesta majoituksesta 4 hengen lapsiperheelle?

Kalastamaankin meren rannalta pitäisi päästä mutta majoituksen ei tarvitse välttämättä rannalla sijaita, vaikka onhan se tietysti plussaa.
33944
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Et maininnut mitään camping-mahdollisuudesta? Ihan rannalla Skibotnissa on leirintäalue, jossa on mökkejä.

Omasta vierailustani on niin pitkä aika, että nykytilanteesta en uskalla sanoa mitään, mutta aikanaan ne olivat sitä perusmallia: 4 sänkyä, keittolevy ja lämmitin. Ja hinta hinta oli kohtuullinen. (Kilpisjärveltä tullessa käännytään pohjoiseen.)

Sitten siellä on ehkä vieläkin yksi motellityyppinen majoituspaikka. honnast ei tietoa. Googlaa vaikka sanoilla Norges Turistråd, niin löydät lisätietoja

Äänestä
  • Kilpisjärveltä tullessa vasemmalla puolella tietä on ennen Yykeänperää (x) leirintäalue.
    Sen omistaa sikäläinen Seppolan perhe.

    (x) Yykeänperä on Skibotnin alkuperäinen kveeninkielinen nimi.

    Yykeänperällä on sitten toinen,josta on tuossa mainittukin. Rannalla on vaan kosteaa.
    Meri-ilmasto tekee sen. Kokemuksesta kerron.

    Äänestä

En nyt tähän hätään mistään löydä paikan nimeä, mutta keskellä kylää mäntymetsikön keskellä, tien varressa olevan leirintäalueen takana on kesähotelli - feriesenter - aivan ihana ja tosi siisti, uima-allas, hyvä aamupala, tosi tilavat huoneet. On talvisin jonkin sortin kuntoutuskeskus, mutta ainakin heinäkuussa tosiaan matkailun käytössä, oli edullinenkin. Toki noita rupuskoja mökkejä löytyy joka leirintäalueelta, mutta tämä oli ihan omaa luokkaansa. Oltiin viime heinäkuussa pari yötä, ranta ihan lähellä, mutta se on levää täynnä. Skibottenissa on ainakin 3 eri leirintäaluetta, kun käveltiin rantoja pitkin, yksi ihan piilossa lahden pohjukassa - se mukavin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


misä kirjoitti:

Tarkoitus olisi kesän lomareissulla yöpyä skibotnissa 1- 2 yötä. Onko kellään suosituksia kohtuuhintaisesta majoituksesta 4 hengen lapsiperheelle?

Kalastamaankin meren rannalta pitäisi päästä mutta majoituksen ei tarvitse välttämättä rannalla sijaita, vaikka onhan se tietysti plussaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu