kärpäsen purema

Nimetön

kävin yhellä piirin kurssilla, ja nyt oon pahasti koukussa lippukunnan ulkopuolisiin tapahtumiin. oon ihan vallan piirikärpäsen purema. hoidan lippukunnassa muutamaa pestii ja sydän itkee verta ku aika ei riitä. oon hoidellu noita hommia jo pari vuotta ja alkaa hiljalleen kyllästyttää. kurssilla sitte tajusin, et sitä voi tehä muutakin, mutta nyt en vaan pääse ainakaan vuoteen irti noista pesteistä. ihan väärin! en mä haluis lippukuntatoimintaa lopettaa kokonaan, mutta kaipaan vaihteluu ja uusia ihmisiä. ollaan niin pieni porukka eikä naamat koskaan vaihdu, et alkaa kohta jo ahistaa samojen ihmisten kaa hengaus. oon yrittäny vaikka miten ilmottaa, et joku toinen vois pikkuhiljaa ruveta ottaa niit mun hommia, mut puhun ku seinille, ei mitään vastausta. on vähä tylsä tilanne. enkä haluis vetää itteeni ihan piippuun sen takii, et haluisin tehä myös muutakin.

5

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masa

      Varsinkin pienemmässä lippukunnassa pestit luisuvat helposti ikuisuuspesteiksi...niistä pääsee eroon vasta, kun hoitaa asiat huonosti, ja silloinkin pahalla mielellä.

      Kannattaa sopia lpk:ssa pestien kestot. Itse lähden lippukunnanjohtajana siitä, että kaikki pestit ovat kaupan helmikuussa.

      On luonnollista, että varsinkin PJ -ikäiset johtajat etsivät haasteita piiristä. Valitettavasti ainakin PäPa olettaa ihmisten itse hakeutuvat tehtäviin suoran rekrytöinnin sijaan...tietää sitten, että millaista porukkaa tehtäviin päätyy.

      • Nimetön

        nii, mulla nyt ei varsinaisesti oo mitään ikuisuuspestiä, mutta se on kuitenki luisumassa vuoden yliajalle.ja kaks pestii vie mehut aika nopee. meillä pestit otetaan vastaan määrittelemättömäks ajaks, oon jo kyllä huomannu asian huonouden.

        mä en varsinaisesti ihan virallisesti sellanen pj-ikänen oo(jos meinaat niitä 17-18v., jotka kurssille yleensä menee). ongelmana ei myöskään oo se, etten uskaltais/osais itteeni päpan toimintaan siirtää. lähinnä vaan tuo aika on ongelmana. halua ja uskallusta löytyy, vaan se, että oon niin kiinni lippukunnan toiminnassa, ettei aikaa kertakaikkiaan ole. ja meillä ei ees kovin suopeesti katota niitä, jotka lähentelee piiriä ja on vähemmän lippukunnan toiminnassa mukana. tylsää sinänsä sekin.


    • Kathrei

      Meidän lippukunnassa ei kukaan enää halua ottaa pestejä vastaan, kun tietää, että siinä on sitten kiinni lähinnä sen ikuisuuden, vaikka kaikki pestit uusitaankin 1-2 vuoden välein. Lippukunnanjohtajamme haluaisi lopettaa, mutta meillä ei yksinkertaisesti ole ketään ottamaan sitä pestiä vastaan. Tällaiset tilanteet on tosi ikäviä, koska jos pestiä lopulta tekee ihan pakkopullana, niin lopulta saattaa sitten jättää koko harrastuksen, koska ei vaan jaksa enää. Harvassa taitavat kuitenkin olla lippukunnat, joissa on liikaa johtajia.

    • tepa

      Juttuhan on näin että partio on harrastus joka ei saisi olla kuin työ... meidän lippukunnassa on ilmennyt sama asia.

      • Masaaka

        Joskus takavuosina pohditiin, että tämä partiohan ottaisi pannuun aika lailla, jos tämä olisi huonopalkkaista työtä:)

        Kaikki pestit pitäisi sopia määräaikaisiksi, ja "ministerikiertoa" harjoittaa jo koko homman mielekkyyden takiakin. Nousujohteisuutenhan tässä pyritään. Kierto ei tarkoita sitä, että VJ:t ja LJ:t vaihtuu, ja hallituksessa istuu samat parrat vuodesta toiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      117
      2031
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1596
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1054
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1052
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1032
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      363
      970
    Aihe