Hyväksymmekö jo yhteisöömme tulevat erilaiset ihmiset.
Toinen uskonto, meistä poikkeava ulkonäkö, toisenlaiset perinteet.
Ahkeria , yrittäviä perheitä, jotka yrittävät rakentaa perheelleen uutta tulevaisuutta.
Voimmeko ojentaa käden.
Toinen uskonto, meistä poikkeava ulkonäkö, toisenlaiset perinteet.
Ahkeria , yrittäviä perheitä, jotka yrittävät rakentaa perheelleen uutta tulevaisuutta.
Voimmeko ojentaa käden.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ja auttaa sopeutumaan suomalaisiin oloihin.
Siitä on etua kaikille, myös kateellisille naapureille.
Asun kerrostalossa. Naapurissa asuu arabi päätellen nimestä. - Hän on yksinasuva nuori mies. Hän väistelee kaikkia. Vahtii, ettei rappukaytävässä ole muita, kun hän lähtee ulos. En ole nänyt häntä kuin 4-5 kertaa koko aikana. Sanon vain "hei", ja siinä se on. Hän kyllä vastaa, mutta livahtaa äkkiä asuntoonsa.
Hänellä on auto talon parkkipaikalla, mutta hän ei koskaan tule suoraan parkkipaikalta taloon, vaan kulkee pitkin seinänvieruksia. En ollenkaan tiedä, mitä hän työkseen tekee, mutta työajat ovat ilmeisen erilaisia kuin muilla. Mahtaisiko se olla vuorotyötä?
Mitä siinä nyt voi tehdä? On ilmiselvää, ettei hän halua olla tekemisissä muiden asukkaiden kanssa.
Nykyisin on olemassa paljon hyväntahtoista piilorasismia. Hyväntahtoiset ihmiset hyysäävät ulkomaalaisia, mutta perimmäinen asenne on surkuttelu ja sääli, "kun he ovat niin paljon huonompia kuin me". - Minusta maahanmuuttajiin pitäisi suhtautua samoin kuin keheen muuhun suomalaiseen tahansa. Suomessa on paljon maahanmuuttajia, jotka ovat menestyneet hyvin.
Minun käsitykseni on se, että valtaosa väestöstä suhtautuu maahanmuuttajiin myönteisesti. Mutta nämä hyväntahtoiset piilorasistit tekevät vain hallaa heille, kun esimerkiksi estävät kouluja viettämästä normaalia joulujuhlaa tai vaativat mitä milloinkin poistettavaki siksi, että se muka loukkaa maahanmuuttajia. - Onkohan nyt niin, että "Maassa maan tavalla" on heille täysin tuntematon sanonta?
Kun me menimme maahanmuuttajina muualle, suurin osa oli hyviä, mutta kuitenkin vain pahat pääsi otsikoihin ja tuli maine , ne ”finnit”
Huom! Ei yksi, mahdollisesti ujo, tarkkailun huomiova arabi ”pesää tee”.
Ei ole ehkä sentään rikollinen
vaan ole rikollinen. Tuolla tavalla käyttäytyivät ne muslimit, jotka tuhosivat World Trade centerin USA:ssa. Juolahti vain mieleeni.
KYLLÄ!
Kaikki uudet veronmaksajat ovat tervetulleita. Tällä paikkakunnalla kyllä saapuneet vieraat nuorehkot miehet ovat työttömiä ja naiset puuhastelevat ulkonäöstä ja seurasta päätellen ahkerasti lapsia miehelleen. Kuka lie heidät elättää meikäläisen jäädessä vuosikymmenien työstä eläkkeelle?
että vasta seuraava sukupolvi löytää paikkansa suomalaisessa yhteiskunnassa. - Panin tässä eräänä päivänä merkille käydessäni viikonloppuna isossa marketissa, että jokaisella aukiolevalla kassalla oli ulkomaalaisen näköinen nuori nainen tai mies.
He olivat lukio- tai opiskeluikäisiä. Epäilemättä he olivat juuri niitä, jotka ovat löytäneet opiskelupaikkansa ja ansaitsivat sivutuloja kassana, kuten niin monet suomalaisetkin opiskelijat.
Entisen maahanmuuttajatyötoverini poika on perustanut menestyvän eksoottisten tavaroiden myymälän. Isä on jättänyt työnsä ja matkustelee ympäri Aasiaa etsimässä sopivia tuotteita kaupan valikoimiin. Hän luuli, ettei pojasta olisi mihinkään, nyt hän on poikansa firman palveluksessa.
Minä kyllä hyväksyn uudet tulokkaat, mutta mielestäni heille saisi antaa työluvan jo rajalla, ettei meidän tarvitseisi elättää heitä. Ei meitäkään kukaan elätä, jos menemme jonnekin toiseen maahan. Kyllä ne pian palauttaisivat meidät kotiin, jos emme pysty elättämään itseämme.
A-Talk-ohjelman televisiosta? Se oli eilenillalla ja aiheena oli rikollisten somaleiden palautus Somaliaan.
Somalialainen keskustelija oli sitä mieltä, että on kohtuutonta tällaisesta hyvinvointivaltiosta palauttaa rikollisia epävarmoihin olosuhteisiin. Samoin hän oli myös sitä mieltä, että kaikki maahan pyrkijät pitäisi vastaanottaa.
Ei minullakaan ole heitä vastaan mitään, mutta toivottavaa olisi, että leipänsä kaikki hankkisivat. Eihän se hyvinvointivaltionkaan sosiaalisäkki ole pohjaton.