Kone jumiutuu

Mistä johtuu, että kone jumiutuu aina lyhyen käytön jälkeen (kursori ei liiku ja mitään ei tapahdu)? Käyttis on Win XP. Reboottaus täytyy tehdä tämän jälkeen. Onko virtalähde 250 W riittämätön ja kone kuumenee? Aikaisemmin on toiminut ihan hyvin.

Olisiko syynä BitDefender- ja Norton Anti-Virus-ohjelmien yhteiskäyttö? Olen yrittänyt poistaa BitDefenderiä ja sitä ei pitäisi olla enää koneella, mutta kone jumiutuu siitä huolimatta.
52402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Bitdefender ei ole kovin tehokas. Sen komponenttien olo koneella ei käsittääkseni tee haittaa, mutta voisit ajaa EasyCleanerin tai CCleanerin rekisterinpuhdistusosion.

EasyCleanerissa älä koske Duplikaatteihin.

Äänestä

Tuo viittaa aika vahvasti siihen, että joko muistipiireissä tai emolevyssä on jotain vikaa. Mulla on ollut kahdessa koneessa aikaisemmin sama ongelma eli kone tilttasi n. 10-15min käytön jälkeen mutta yleensä bootti auttoi eikä sen jälkeen tiltannut.

Vika on siinä mielessä ikävä, että sitä voi olla todella vaikea paikallistaa.

Kokeile näitä juttuja:

1. Käynnistä Windows vikasietotilassa (F5 vai oliko se F8 bootin alussa ja valikosta vikasietotila). Käynnistä kone näin, loggaa sisään mutta älä tee mitään (=avaa ohjelmia tms). Jotain pasianassia voi ehkä pelata, koska se on varmasti stabiili. Jos kone kaatuu silti, kyseessä on lähes varmasti rautavika (muistit, emo tms). Jos ei, kyseessä voi olla jostain ohjelmasta johtuva vika.

2. Jos koneessasi on useampi kuin yksi muistikampa, irrota kaikki paitsi yksi ja jätä kampa ensimmäiseen slottiin. Boottaa ja katso kaatuuko. Jos kaatuu, kokeile vaihtaa toinen kampa tilalle ja yritä uudestaan. Voit myös lainata kaveriltasi muistikampaa testejä varten. Jos kone aina kaatuu, vika ei ole muistipiireissä vaan todennäköisesti emossa tai näytönohjaimessa.

3. Kytke virransäästömoodit pois päältä emolevyn BIOS:sta. Itselläni oli joskus emo, jossa oli juuri tämä feature rikki. Tietysti emo piti vaihtaa mutta sain paikallistettua vian.

Äänestä
  • Kannattaa tarkistaa, ettei siileissä ole
    kilokaupalla pölyä ja tuulettimet pyörii..
    Paineilmalla puhdistaminen kätevin..
    Kuinka vanha kone btw?

    Äänestä

  • saattaa auttaa kirjoitti:

    Kannattaa tarkistaa, ettei siileissä ole
    kilokaupalla pölyä ja tuulettimet pyörii..
    Paineilmalla puhdistaminen kätevin..
    Kuinka vanha kone btw?

    ostettu elokuussa 2004. Olen kerran putsannut koneen paineilmalla.

    Äänestä

  • Mr Novice kirjoitti:

    ostettu elokuussa 2004. Olen kerran putsannut koneen paineilmalla.

    eScanilla, ja ehkä sitten Hijackthis käyttöön, jos eScanilla ei löydy mitään.
    Molemmat löytyy tuolta, eScan sieltä Muut ilmaisohjelmat.
    http://koti.mbnet.fi/pattaya1/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mr Novice kirjoitti:

Mistä johtuu, että kone jumiutuu aina lyhyen käytön jälkeen (kursori ei liiku ja mitään ei tapahdu)? Käyttis on Win XP. Reboottaus täytyy tehdä tämän jälkeen. Onko virtalähde 250 W riittämätön ja kone kuumenee? Aikaisemmin on toiminut ihan hyvin.

Olisiko syynä BitDefender- ja Norton Anti-Virus-ohjelmien yhteiskäyttö? Olen yrittänyt poistaa BitDefenderiä ja sitä ei pitäisi olla enää koneella, mutta kone jumiutuu siitä huolimatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu