Minkä verran käytte baareissa ym.?

Minkä verran käytte/olette käyneet baareissa ym. nyt raskautenne aikana? Tai jaksatteko ylipäänsä käydä missään?
162003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

olin ekalla kolmanneksella kerran mut tupakinsavu oli niin kammottava et ei tullu mitään... nyt vikalla kolmanneksella huvittais lähteä vaikka musiikkia kuuntelemaan mut tällä loppupään etanavauhdilla ei jaksa!

Äänestä

Mä kävin muutaman kerran ihan baarissa vähän bailailemassa ja sit kesällä tuli oltua ukon mukana terassilla pariin otteeseen... Ja se oli ihan sopivasti:)

Äänestä
  • noin kolme kertaa raskauden aikana miehen mukana.. ei oikeestaan ole kauheammin tupakansavuun ja hirveeseen meteliin lähteä yötäni viettämään.. :/
    sitäpaitsi maha pystyssä tuntuu typerältä olla baarissa.minulla on aina sellainen olo että olen täysin väärässä paikassa ja väärään aikaan..!

    Äänestä

  • käynyt kirjoitti:

    noin kolme kertaa raskauden aikana miehen mukana.. ei oikeestaan ole kauheammin tupakansavuun ja hirveeseen meteliin lähteä yötäni viettämään.. :/
    sitäpaitsi maha pystyssä tuntuu typerältä olla baarissa.minulla on aina sellainen olo että olen täysin väärässä paikassa ja väärään aikaan..!

    ...

    Äänestä

kerran olen raskauteni aikana baarissa käynyt. ja se minulle riitti. ei huvittanut istua tupakan savussa humalaisia katsellen:) ei ole ollut hinkua laisinkaan baariin. jospa sitä loppu syksystä tarkenis terassilla yhen käyä juomasa;D

Äänestä

Muutaman kerran olen baarissa käynyt istumassa ja juomassa alkoholittomia drinkkejä. Enemmän olen noita bandikeikkoja kierrellyt, viime kesänä myös festareita. Nyt loppuraskauden aikana en ole käynyt missään, kun ei ole oikein jaksanut.

Äänestä

Mulle tulee baarikäynneistä mieleen kaksi eri tapaa; yökerhoissa biletys ja pubikäynnit. Yökerhoihin päätin olla menemättä jo raskauden alusta alkaen, ei tuntunut luontevalta paikalta. Pubeissa voisin piipahdella, tosin pääasiassa alkuillasta ja joko hyvin ilmastoidulla puolella, mieluiten savuttomalla. Tosin eipä nyt noihin kuppiloihin taida tulla lähdettyä varta vasten iltaisin, taannoin kävin, kun mentiin rokkikeikan jälkeen piipahtamaan ja istuttiin sitten pilkkuun asti, kun ei väsyttänytkään. Rokkikeikalle uskalsin lähteä, kun sikiö ei vielä kuule ääniä. Mutta se meteli ja jytinä - en lähtisi enää nytkään uudelleen. Enpä kyllä jaksanut seistäkään kunnolla, jouduin kesken keikan lähtemään istuskelemaan. Kesällä voisin lähteä jonnekin ulos katsomaan jotain bändiä - siis nyt ajatuksena, mutta saa nähdä miltä sitten tuntuu ison mahan kanssa siinä vaiheessa :D

Kyllähän sitä nyt taas pahimman väsymyksen jälkeen jaksaa käydä muutoin niissä menoissa kuin ennenkin, esim. elokuvissa.

Äänestä
  • Terasseille toki aion mennä kesällä, siellähän on yleensä ihan raikas ilma ulkona ympäröimässä ja päivällä on ihanaa olla ulkona, ottaa vettä tai mehua :) Mutta yömyöhään kukkumisetkin jäänee enimmäkseen väliin, ei ole tullut niin usein ennen raskauttakaan viime aikoina käytyä.

    Ja siellä rokkikeikalla oli niin hirveän tunkkainen ilman, että tuli morkkis kun edes lähdin, oli nimittäin jo puolessa välissä iltaa ihan krapulainen olo sen ilman takia.

    Äänestä

Juu, pakko on käyntejä lähinnä ollut. Oman ukkelin kuskina joutunut olemaan. Baareissa alkaa ärsyttämään ihmisten koskettelut, voikun kiva massu, potkiiko se jo? jne. jne.

Tuntuu myös, että moni ventovieras kyylää mua kuin halpaa makkaraa, nuori äiti baarissa kuinka vastuutonta ja sit aina juodun selittelemään että juon limpsaa pelkästään.

Tupakansavu on sellainen joka oikeastaan haittaa ja melu. Pikkuinen massussa ei tykkää. Taidanpa jättää tulevaisuudessa kuskin keikat väliin...

Äänestä

Kerran olen käynyt leffan jälkeen syömässä ravintolassa, en muuta. Voisin lähteä katsomaan vaikka jotain keikkaa, jos olisi tilaisuus, mutta baariin ei ole tehnyt mieli.

Äänestä

Välttelen baareilua ihan yksinkertaisesti siitä syystä, etten halua vaarantaa masuasukkia millään tavoin. Tupakansavu menee suoraan istukkaan. En silti suostu istumaan ihan vaan kotona, käymme leffoissa vielä nyt kun penkkiin mahtuu, kesällä terassilla istuminen ja limun juominen on mielestäni ihan ok isonkin mahan kanssa. Kyse on kuitenkin ulkoilmasta.

Äänestä

ei huvita yksinkertaisesti olla tupakansavussa yms. rv.5 olin pikaisesti lähdin pois kun aavistin että oonkohan raskaana kun siideri ei maistu. muutenkaan en ennen vauvahommia käyny baareissa eikä mieskään meillä käy, vaan yhdessä teemme muuta matkustelemme, patikoimme jne..baarit ei yksinkertaisesti ole meidän juttu koskaan olleet yhdessäolomme aikana. emme tutustuneetkaan baarissa. tuolloinkin olin kaverin kanssa alkuillasta häntä sinne saattelemassa.

Äänestä

siis jaksan käydä kyllä muualla - esim. rv 32 alkaa pian ja käyn edell. kuntosalilla, kävelen päivittäin, yms. harrastan. ens vkolla lähden ostosreissulle jne. matkustamaan pitempiä lentomatkoja en uskalla enää eikä oikein uskalla matkustaa nyt minnekään kun on niin levotonta yms. mutta kaikkea teen niin kuin ennenkin mutta ei kiitos baareja

Äänestä
  • Nyt yhdeksännellä viikolla elän kuten ennenkin, siis syön paljon ulkona, käyn leffoissa ja välillä kavereiden kanssa istumassa baarissa. Myös kaukomatkalle ollaan kohta lähdössä.

    Tupakansavu tosiaan on häiritsevää ja harmittaa, ettei tupakointikielto ole vielä tullut baareihin. En näe kuitenkaan syytä linnoittautua kotiin. Eiköhän lapsi viimeistään synnyttyä joudu vetämään keuhkoihinsa pieniä määriä pakokaasuja, tupakansavua ja muita myrkkyjä.

    Äänestä

Ei raskaus aikana tehnyt edes mieli baareihin. keskityin vauvan odotukseen ja mielestäni baarit sai jäädä siinä vaiheessa. ehtii sinne sitten myöhemminkin vielä.

Äänestä

monta kertaa... ihan kiva siellä on istuskella ja katsella maailman menoa selvin päin. Ikääkin on jo kuitenkin 35 joten ei ihan missään jumputi jumputi paikoissa ole tullut oltua. Nuo kapakkakäynnit ovat olleet miehen työkavereiden vaimojen kanssa tehtyjä. Ja enemmänkin olisi tuntunut ihmeellisestä jäädä niistä pois raskauden takia, ei tämä ole sairaus. En toki ole juonut alkoholia enkä poltellut mutta tanssinut kylläkin ja pitänyt hauskaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Heissu kirjoitti:

Minkä verran käytte/olette käyneet baareissa ym. nyt raskautenne aikana? Tai jaksatteko ylipäänsä käydä missään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu