Alustasarjan ja vanteiden katsastaminen

Onnistuuko ihan noin vain? Alustasarjasta on Automilanosta saatu vähän epämääräisen näköinen TÜV-hyväksyntälappunen, ostokuitti ja rengaiden suuntauspaperi. Vanteet on Alfan omat 17" (Miksi näitä ei ole voitu laittaa rekisteriotteeseen kun kuitenkin on ihan uutena alle tulleet?).
6801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannatteeko moista huolehtia?

Eka katsastus vasta kolmen vuoden päästä? Saattaa vaikka autokin vaihtua ja ainahan sitä voi esittää polliisille tyhymää ja sanoo, että empä oo vaan tällasesta tienny ja pojat ne laitto siel pajassa vähän jotain tuuniksia.

Vai mitä?

Äänestä
  • ..ensimmäinen katsastus tässä kuussa, kolme vuotta täyteen tulossa kohta.
    Eihän poliisit siistiä Alfaa turhaan pysäyttele, rauhassa olen saanut olla.

    Äänestä

  • tv kirjoitti:

    ..ensimmäinen katsastus tässä kuussa, kolme vuotta täyteen tulossa kohta.
    Eihän poliisit siistiä Alfaa turhaan pysäyttele, rauhassa olen saanut olla.

    Se on muuten tosi. Ei haittaa vaikka ei ole edes vöitä päällä ja päällä sellaset vaatteet, että varmasti huomaa vyön puuttumisen. Polliisit vaan tsiikailevat alfan muotoja siin viereisellä kaistalla valojen vaihtumista odotellen.

    Motskarilla ainakin keräsin tukun sakkoja ja melkein kaikki sellaisia säälisakkoja, että pullakahveille pääsivät. 80 alueella joku 20 ylitys tai vastaavaa. Japsiromullani keräsin myös kivasti sakkoja, mutta nyt alfalla ei ole yksikään poliisi edes vilkutellu valoja.

    Lisäksi poliisit viel mittasivat motskarin takalokarin ja kirjoittivat rekkariin, että vaihdettava ensitilassa... taisivat suuttua ku en huomannut niiden lähtenee jahtiin siviilillä ja annoin painattaa viel reilun 10 kilsan ennen kuin aattelin, että vois vähän hiljentää ennen kuin ajaa tutkaan. Sielt se nissatin luupää sit puuskutti 180 lasissa kiinni rekkariin... eivät olleet saaneet tutkaa kohilleen loittonevaan pyörään.

    Pitää olla kiitollinen ja luultavasti hiljaa tästä asiasta ja moikkailla poliisisetiä hymyn kera ja mutkan jälkeen ottaa loppumutkasta kaikki irti viel ku kerkiää =)

    Äänestä

Poliisilla on oikeus ottaa kilvet autosta pois jos vanteita ja/tai alustasarjaa ei ole muutoskatsastettu. Parilla kaverilla on ihan omakätistä kokemusta asiasta.

Itse menin ihan aikaa varaamatta Hakuninmaalle. Siellä inssi ihmetteli hieman ja katsoi että renkaat ei ota minnekään kiinni ja katsoi että Automilanosta saadussa lapussa olevat tekstit täsmäsivät jousien teksitien kanssa.

Sitten vaan uusi rekisteriote ja ei pelkoa poliiseista.

Homma hoitui 10 minuutissa jonotusaika..

-Krister-
PS. Itselläni 225/40-18 ja 35mm madallus.

Äänestä
  • Kävin äsken hoitamassa homman, onnistui kaikkineen reiluun puoleen tuntiin.
    Ei oikein kilpien menettäminen innostaisi ja aika synkäksi voisi vetää jos jonnekin Kehän varteen jäisi seisomaan.

    Siinä nosturissa kun auto oli tuli vähän katsottua tarkemmin alle, pohjamuovin oikeanpuolinen kiinnike oli murtunut eikä kyllä innostaisi uutta muovia ostaa, pitänee tehdä joku patenttiviritelmä.

    Jotain outoa autoon tuli eilen kun siihen vaihdettiin uusi tyhjäkäyntimooottori. Kierroksilla millä kone alkaa yleensä vääntämään (3000 ) tuntuu ihmeellistä hyytymistä. Toivottavasti ilmamäärämittari ei ole nyt jotenkin maagisesti hajonnut korjauksen yhteydessä. Eikös siinä ollut tuonkaltaisia oireita?

    Äänestä

aika turhaa tuo muutoskatsastus kun 17 tuumaset menee heittämällä, ja sportpaketin mukana tuli 16 tuumaset johon saa heittää tuumaa isommat laillisesti noista taitaa olla kaksi eri tyyppikatsastusta.mutta ei voi mitään säännöt on sääntöjä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tv kirjoitti:

Onnistuuko ihan noin vain? Alustasarjasta on Automilanosta saatu vähän epämääräisen näköinen TÜV-hyväksyntälappunen, ostokuitti ja rengaiden suuntauspaperi. Vanteet on Alfan omat 17" (Miksi näitä ei ole voitu laittaa rekisteriotteeseen kun kuitenkin on ihan uutena alle tulleet?).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu