Hei,
voisko joku neuvoa kun pitäis asentaa tutka mutta antennin kaapeli on liian lyhyt!
Voiko sitä jatkaa vaiko pitääkö ostaa uusi kaapeli ?
Kiitos neuvoista
tutkan
16
2564
Vastaukset
- Sir BB
Tutkan kaapelit on tehty venyviksi, esim Raymarine/Raytheon piuha venyy n. 30%, aluksi aika jäykkää mut vedä vaan tosissasi.
Virtajohto ei veny.- asennus
että se venyy kolme kertaa niin paljon kuin sinun herneen teko välineesi ?
- Sir BB
asennus kirjoitti:
että se venyy kolme kertaa niin paljon kuin sinun herneen teko välineesi ?
elektroniikkamiehen paikalle, ei jakseta alkaa vastaamaan mistä saa kaapelia ja miten karvat kuoritaan, pitääkö päät tinata, ..............................................................................................................................................................
- seilaaja
tutkassa on jo myydessä valmiiksi aika pitkä antenninjohto, mutta niihin myydään myös jatkojohtoja, joten varmasti sitä voi myös itse jatkaa.Kaikuluotaimen johto onkin sit eri juttu.
- masa
jatkaisi tuppaa tulemaan ongelmia jatkosten vuoksi.
Helpommalla pääset kun ostat uuden kaapelin,ei se niin kovin arvokas ole.
PS.kaapelin pituuden muuttuessa pitää tutka säätää uudestaan.Ohjekirjassa se yleensä kerrotaan- seilaaja
kaikissa purkkareissa joissa antenni mastossa.ymmärtänet kai miksi.
- asennus
seilaaja kirjoitti:
kaikissa purkkareissa joissa antenni mastossa.ymmärtänet kai miksi.
näinhän se tietysti täytyy olla, laiturilla vaan kertoivat että liitokset saattaa aiheuttaa häiriöitä.
kiitokset vinkeistä - masa
seilaaja kirjoitti:
kaikissa purkkareissa joissa antenni mastossa.ymmärtänet kai miksi.
Ja siksi niissä esiintyy enemmän ongelmia kuin jatkamattomissa.
- seilaaja
masa kirjoitti:
Ja siksi niissä esiintyy enemmän ongelmia kuin jatkamattomissa.
Liitokset ovat huonoja ja varmasti ajanoloon aiheuttavat harmia.
- XXX
Osta tutkan valmistajan tekemä pidempi kaapeli. Saattaa olla helvetin kallis, mutta varmasti toimiva. Eihän se tutkakaan mikään halpa ole, joten ÄLÄ SÄÄSTÄ VÄÄRÄSSÄ PAIKASSA !!!
- Sir BB
osta yleiselektroniikasta sopiva määrä 10 napaista kaapelia ja merkkaa värit paperille ja eikun juottamaan.
Ja Yleiselektroniikka löytyy hakusanalla netistä. Hanki uusi kaapeli maahantuojalta. Minulla oli tutkassani huono kuva. Kaapeli vaihdettiin kunnolliseen ja tutka on kuin toinen.
- Sir BB
Mie en tarvi tutkaa mihinkhää.
- keijo
Sir BB kirjoitti:
Mie en tarvi tutkaa mihinkhää.
Mihinkäs siellä itäsuomessa tutkaa tarvittaisiin
- Pööö
Sir BB kirjoitti:
Mie en tarvi tutkaa mihinkhää.
sulla oo venethäkään....
- 17635
Eipä ole kummoisia neuvoja tullut tähänkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293065- 1191245
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61067- 58971
- 66925
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38881Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu163858Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65844Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75784