Kuu ravussa

ajka

Miten kuu ravun merkissä ilmenee käytännössä, millaisina piirteinä ihmisessä?
Olen aurinkomerkiltäni jousimies, ja nouseva vaaka. Osaako joku kertoa millainen tämä yhdistelmä on?

Aurinkomerkistä ym riippumatta kertokaa myös miten kuurapu ilmenee teissä?

6

3981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuurapu_

      Olen auringossa Neitsyt, Kuu Ravussa.
      No, ensiksi voisin todeta että tulen parhaiten toimeen Rapujen kanssa ja tunne olevani turvassa vain heidän kanssaan. Heidän aurinkonsa antaa kuulle eli minulle voimaa ja itseluottamusta. Rapujen kanssa on vaan niin hyvä olla.
      En ole kriittinen. Olen hyvin herkkävaistoinen, kritiikkiä kestämätön, herkkä, tunteellinen ja mielialat vaihtelee todella hetkittäin laidasta laitaan.
      Ujo olen myös, vaikea tutustua ihmisiin ja en luota kehenkään ennen kuin toisin todistetaan. Joskus tuntuu että hukun sisäisiin tunteisiini ja silloin on pakko päästä yksinäisyyteen kotiin kokoamaan itseni. Himassa yksin olo on parasta terapiaa. En ole pitkävihainen mutta loukkaannun helposti ja elämä ei tosiaan tunnu kovin helpolta noin yleisesti. Olen ylikiltti joka on aina pyytämässä anteeksi vaikka ei olisi syytä. Tunnen että ihmissuhteet ovat elämässäni A ja O. En voisi kuvitella elämääni ilman oikeaa perhettä. Nyt olen vielä sinkku, mutta tämä on ikävä välivaihe. :)

      • ajka

        Itsekin olen tuon huomannut että aurinkorapu -merkit eksyvät monesti omaan elämään :)ja muutkin veden merkit.. (kaikki lähimmät ihmiset jotain vesimerkkiä.)

        Kuurapu on tuonut minulle myös joitain samanlaisia "oireita" :) kuin kuvailit itselläsi olevan: herkkyys, tunteiden ailahtelu, ajoittain äärimmäinen tarve saada olla yksin kotona ja tietty ylikiltteys.

        Koetko omasta mielestäsi, että tuo kuurapu on jopa voimakkaammalla painolla persoonassasi kuin aurinkomerkki neitsyt? kuvauksen perusteella tunnut aivan ravulta,muutenkin kuin kuumerkiltä!


    • Pohtija221

      - Olen hyvin herkkävaistoinen, kritiikkiä kestämätön, herkkä, tunteellinen ja mielialat vaihtelee todella hetkittäin laidasta laitaan. -

      Samastun tähän täysin, mutta aurinkovesimiehenä arvostan avoimuutta niin paljon, että otan kritiikin vastaan, mikäli se on rakentavasti ilmaistu - mutta sehän on myös rapumaista, että millä äänenpainolla asiat sanotaan on merkittävää :D

      Kuurapuna minua kiinnostaa eniten olennainen, syvin. Siksi ihmissuhteet - ne minulle tärkeimmät -ovat minulle usein alussa kovin vaikeita kehitettäväksi, kun en jaksaisi sitä alkututustumisen pinnallista vaihetta. Sitä "ongelmaa" ei tosin ole niiden läheisimpien ystävien kanssa ollut, vaan heti ollaan menty asiaan keskusteluissa ja kontaktissa :D.
      Tämä syvällisyys näkyy myös siinä että saatan liikuttua aivan yhtäkkiä jostain, mistä taas muut ympärillä olevat tutut eivät liikuttuisi - ja saan aina välillä kuulla olevani "niin tunteellinen", onneksi tämä nähdään yleensä hyvällä tavalla :D -, oli kyseessä sitten jonkun ihmisen seuraaminen ja omien ajatusteni virta sillä hetkellä, näytelmän ensimmäinen minuutti tai yllättävä sointu kappaleessa.

      Olen tarkka siitä, mitä syön, ravinto on siis tärkeää ja jos en nuku tarpeeksi olen kuin eri ihminen. Tarvitsisin siis kovasti unta, mutta joko tuo herkkyys minussa tai vesimiesmäinen rajojen rikkominen aiheuttaa väliin liian vähäisiä unia. Sitten kun se vapaa päivä koittaa, saatankin nauttia nukkumisesta ja kotona olosta eniten.

      Kuitenkin olen ikuinen romantikko ja aina vähän väliä vailla tosirakkautta. Se vaan arkana ihmisenä on vaikeaa hurmata ihastus todenteolla, toisen osapuolen tarvitsisi olla hyvin aktiivinen minua kohtaan, jotta rohkaistuisin mukaan. Koska olen niin intuitiivinen ja tunteellinen lähden myös helposti yhden illan juttuun, enkä osaa painaa jarrua vaikka se ehkä olisi järkevintä; ihastun siis nopeasti ja helposti uuteenkin tuttavuuteen ja annan pikemmin enemmän kuin toinen osaisi odottaa; toivottavasti tapaan joskus toisen kuuravun, joka ymmärtäisi minua!

      Ravuissa tutustumisten/kohtaamisten alkuvaiheessa vihaisuuden ilmaisu (kuurapuna aistin tunteet helposti) on joskus pelästyttänyt minut kauas, kunnes lopulta jokainen rapu on osoittautunut ihanaksi ja juurikin kiltiksi, mitä arvostan kovasti. Yksi ylivoimaisesti parhaista ystävistäni on rapunainen ja tapasin juuri elämäni ensimmäisen rapumiehen - katsotaan miten käy :).


      Olen kuitenkin iloinen, että olen niin tunteellinen. Vaikka se onkin välillä raskasta, on myös ihanaa että voi tuntea niin syvästi!

    • näin-on-

      kyllä se epämääräinen poikkoilu on tyypillinen luonteenominaisuus juuri jousimiehen merkeissä syntyneille. Toisin kuin joku kulahtanut astrologian harrastaja väittää, rapuihin ei sovi seuraava kuvaus: "herkkävaistoinen, kritiikkiä kestämätön, herkkä, tunteellinen ja mielialat vaihtelee todella hetkittäin laidasta laitaan. -

      Lähinnä se kuvaa seuraavia merkkejä: oinas, jousimies, vesimies, leijona . Todella epävakaista, koheltavia, itsekeskeisiä merkkejä.

    • Anonyymi

      Kuu-rapu on huolehtivainen, voi olla takertuvakin...rapuhan on äidillinen, mutta myös huonoja puolia on, taivuttelua omaan tahtoon:esim rahalla, antaa rahaa tai jotain jotta saa toisen tekemään mitä rapu haluaa...

    • Anonyymi

      Mun anoppi aurinko-rapu ja hän pompotteli puolisoaan miten tahtoi, tai sitten ovet paukkoi...meitä lastensa perheitä yritti myös pompotella...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1090
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      761
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      87
      734
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      688
    Aihe