Startti ei pyöri

Jussi

Vuoden 92 Clio (1.4) ei pyöritä starttia ollenkaan. Yritin käynnistää parkkipaikalla sitä ni yhen puolen sekunin höräyksen teki startti ja sen jälkeen oli ihan hiljasta. Akussa on kyllä virtaa koska ajovalot palaa. Missä vika?

7

7857

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ojao

      stratti lere rikki

    • 700€ köyhempi...

      Kävi samalla tavalla ja huollossa luulivat startin olevan rikki vaan EI...kansipahvi sen verran rikki että meni nesteen ja öölit sekasin ja moottoriin tuli "vesilukko", startti ei jaksa pyöriä kun koko helvatun motti oli jumissa. Auto on vm -03, huollot tehty eikä ole keittänyt tms. Sanovat vaan että uskomatonta mutta aika "yleistä" renuilla...

      • jorrma

        koska sulla takuu loppu siinä ku itte makselit?


      • 700€ köyhempi
        jorrma kirjoitti:

        koska sulla takuu loppu siinä ku itte makselit?

        Joulukuun viimeinen päivä 2005...että revitäänpä yhdessä siitä huumoria...kele!


    • Pippi

      Moi!

      Mulla v91 Clio ajettu 116tuhatta ja sama vika.
      Välillä ei käynnistynyt, akku uusi ja pelasi
      monta viikkoa. Hieman tirskui nestettä yläkannen
      tiivisteestä sytytystulppien yläpuolella mutta
      pelasi ihan hyvin. Nestettä ei ole oikeastaan
      vähentynyt säiliöstä mihinkään. Nyt kuitenkin
      ei tapahdu mitään kun avainta kääntää. Valot palaa ja kaikki mutta startti ei sano mitään.


      Onkohan mulla sama vika kun sun autossa? Löytyikö
      vika sinulla mistä?

      • moro

        sitten mentiin seuraavana päivänä koklaa startata. ja painoin kaasua. ei kuulunu mitää. sit yhtäkkii se vaa lähti pyörittää ja starttas. sen jälkee on lähteny hyvin käyntii joka kerta. ties sitte mikälie häiriö..


    • kokeiltu juttu.

      startti haukkaa sieltä akusta 100A virtaa mikä on muuten aika helvatisti. Hajonnut akku vai vaikkapa hapettunut akun kenkä päästää kyllä läpi sen verran virtaa että ajovalot palavat mutta kun yrittää startata ei tapahdukaan mitään.

      Toinen halpa vaihtoehto viaksi on suoraan akulta menevän sormen paksuisen kaapelin tai sen liittimen hajoaminen (tai ovat edes löysällä).

      Startti itsessään voi olla jumissa tai vähintään se solenoidi joka varsinaisesti kytkee sen moottoria pyörittävän virran mutta jos et tiedä autoista hevon haileeta tuo on käytännössä sama kuin startin uusiminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1020
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      811
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe