Hei, onko kellään kokemusta yksin matkustamisesta egyptissä? Olen siis nainen ja lähdössä piakkoin hurghadaan. Jännittää vähäsen, että miten tulen pärjäämään siellä.
yksin matkalle
---tiinu
81414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä olin vuosi sitten parin alle 3v lapsen kanssa itsekseni nuweibassa ja tosi hyvin meni. Lapset kylläkin toimivat esiliinana ;).
Kovasti kyselivät missä mies on, niin vastasin yleensä että hotellilla pelaamassa sitä tai tätä eikä jaksa kulkea shoppaamassa.
Itse olin yksin reissussa Egyptissä pari viikkoa sitten. Ongelmia ei ollut, mutta tämä olikin jo kolmas kertani Egyptissä ja minulla on siellä monia tuttuja. Siihen pitää varautua, että miehet on koko ajan kimpussa. Mutta heidän kanssaan kyllä selviytyy, kun ajattelee maalaisjärjellä. Näihin miehiin ei ole kuitenkaan luottaminen. Muutenkin täytyy varautua siihen, että yksinmatkaavaa saatetaan yrittää huijata. Ja sen neuvon annan, että älä paljasta ventovieraille, varsinkaan miehille, matkaavasi yksin. Mutta uskon, että sinulla tulee olemaan mieleenpainuva reissu! Egyptiläiset ovat oikein ihania ja ystävällisiä ihmisiä. Kerroin vain sinulle jotain asioita, joita on hyvä muistaa.
Moi milloin olet hurghadaan menossa ja kauan siellä olet ja mikä hotelli ? Kaipaatko seuraa matkalle ?
4. huhtikuuta on lähtö, ja viikon olen siellä Marlin Inn -hotellissa. Olisipa kiva jos samaan aikaan satuttais olemaan... :)
Miehille tulet olemaan kohde. Ehdotukset tulevat olemaan todella suoria ja perääsi huudellaan ja sihistään. Paikalliset naiset pidetään suljettujen ovien takana ja olot ovat aika ankeat ihmisille siellä, joten sinua pidetään mahdollisena illallisen maksajana ja yhden yön seksikumppanina. Itse kuljin ihan kiinni miehessäni ja silti paikallisten miesten tuijottaminen ja huutelut eivät ottaneet laantuakseen. Sai todella tuntea sen, ettei siellä paljon naista arvosteta. Joten niin kuin muut ovatkin jo neuvoneet, kerro miehesi olevan lähistöllä tai ota Antti kaveriksi=) Tiukka, ystävällinen linja ei välttämättä tehoa, mutta älä anna sen pilata fiiliksiä. Jos et ole seuraa paikallisista miehistä hakemassa, tee se erittäin selväksi, kyllä he muutamien yritysten jälkeen tajuavat, ettet ole helppo nainen. Mutta toisaalta, se voi olla heille haaste...Huomiota tulet todella saamaan, kyllästymiseen asti. Mutta siltikin, en halua olla partyboober, joten hyvää lomaa ja ronskisti vaan huumoria kehiin. Sillä minä selvisin, kun meinasi alkaa tympimään.
Kiitti viestistäsi. Toivon todella, että matka onnistuu :)
Olen ollut viikon yksin Kairossa eikä miehet ahdistelleet. Olen vaalea ja normaalipainoinen.
Avun tyrkyttäjiä ja tien neuvojia tms. kyllä, mutta niin kaikkialla. Olen matkustanut Egyptissä myös mieheni kanssa ja itse asiassa niitä oli enempi silloin kuin matkustaessani yksin.
Joten ei pidä yleistää.
hieman minullakin kokemuksia yksin matkustamisesta, tässä yksi: varasin matkani aikana sukellusretken merelle. Siellä sitten veneestä käsin kaikessa rauhassa sukeltelin ja ihailin merenalaista paratiisia, kunnes huomasin, että joku mies tuli viittoilemaan vierelleni. Sukellusopas, ajattelin. No, häntä tovin hiljakseen seurailin, viittoili sinne tänne koralleihin ja kaloihin päin, näytti ihan asialliselta ja kohteliaalta ...kunnes tunsin jotain ihoani vasten.. ja aloin tarkemmin katsomaan.. kuinkas ollakaan, opas oli nyt ilman uimahousuja. Hups... nopeasti sain kauhotuksi itseni takaisin veneelle! :) No, hiukan vedätytti henkeä. Enkä vielä nytkään tiedä, oliko tuo mies joku veneen henkilökunnasta, ties vaikka kippari oli!