Osaisiko joku sanoa että millaiset sakot tulee tulottomalle nuorelle joka ajaa kevytmoottotipyörällä 80km/h alueella 105km/h. Puhutaan siis alle 18-vuotiaasta henkilöstä.
Tulottoman sakkojen suuruus
MR. X
83274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
, että 8-12 päiväsakkoa a 6e eli 48-72 egee.
Hieman kummallista, että päiväsakoista napsahtaa paljon vähemmän sakkoja kuin rikesakosta, joka on vissiin 105 tai 115 euroa :S
Mutta millä perusteella yksi päiväsakko on 6 euroa ilman tuloja??
että päiväsakon pienin rahamäärä on 6 euroa. Ja sama laki (tai oikeastaan asetus, eli asetus päiväsakon rahamäärästä) säätää, että ylinopeussakko on mopoilijalle aina vähintään 50 euroa ja muulle moottorikäyttöisen ajoneuvon kuljettajalle 115 euroa.
Saat 115 euroo. (sama kuin suurin rikesakko)
Onks se sillee et kaikki päiväsakot merkitään rikosrekisteriin? Ja jos niin on niin kuinka kauan ne näkyy siel vai poistuuko ees??
mutta tieto menee kyllä ajoneuvohallintokeskukseen ja poliisin ajokorttirekisteriin. Sitten jos tulee tarpeeksi monta "muikkaria" lyhyessä ajassa, niin voivat napsaista kortin vähäksi aikaa hyllylle.
Ei sitten tule mieleen, että rajoituksia pitää noudattaa.
ettei tuolla lailla olla ajettu, vaan kyseessä oli kuvitteellinen tilanne!!