Miten paljon vanhat myrkkymaalikerrokset vaikuttavat vauhtiin, veneessa on noin viisi kerrosta paallekkain ja kaikki hilseilee pois pikkuhiljaa. Onko ihan solmuissa?
Pohja
putoilee!
5815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
2-4 solmun luokkaa. Riippuu vähän koneesta ja veneestä
Kyllä se voi vaikuttaa muutaman solomun verran. Kannattaa siis joku kevät tai syksy puhdistaa pohja ja vetää sinne primea ja uudet myrkyt.
Jos pohja ei ole pelkkiä syviä kuoppia täynnä, niin ei vaikuta juuri mitään. Itselläni hilseili muutaman maalikerroksen paloja (max 0,5mm) eikä pohjan silottelu vaikuttanut vauhtiin mitään. Samat marssikierrokset ja sama nopeus (24s).
Kyllä sillä pinnan sileydellä on merkityksensä. Vaikutuksen määrä on riippuvainen myös veneestä ja nopeudesta.
Omat kokemukset Buster R:stä. Itsellä R ja Mariner (Mercury) 25, kaverilla R ja Jamppa 30, kaksisylinterinen. Rinnakkain ajo tuotti yllätyksen, veneeni oli noin solmun nopeampi. Ihmeteltiin rannassa tilanneta. Selvisi vasta syksyllä kun näin kaverin veneen pohjan, ei näkkiä tai muuta kasvustoa, mutta maalaus todella rokonarpinen. Omani oli hyvin sileä, ise asiassa keväällä märkähiottu. Koneiden tehoeron perusteella olisi kaverin veneen pitänyt olla pari solmua nopeampi joten vaikutusta oli tämän havainnon perusteella noin 3 solmua, joka lienee suurin mahdollinen ero noilla kalustoilla pelkästään maalauksesta johtuen. Jos oma pohjani olisi ollut telalla maalattu ja jälkikäsittelämätön, olisi tilanne voinut hyvinkin olla tasan.
Olivatko veneet saman painoiset, potkurit optimoitu samalla tavalla, moottoreissa pollet tallella/säädöt kohdallaan, kumpikin osasi trimmata koneen oikein ym? Yleensä on jopa niin, että perämoottoreiden ilmoitetuilla tehoilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa, mitä kopassa lukee.