tästä on paljon puhuttu, ja oon keräilly itelleni listaa tulevista hankinnoista.. eli tuleeko vielä näiden lisäks jotain mielee:
-pinnasänky patja lakanoita reunapehmuste verho
-patjan suojuksia
-turvakaukalo
-sitteri
-hoitoalusta
-vanna
-vaunut
-itkuhälytin
-vaippoja
-harsoja
-muutama huppupyyhe
-pari tuttia tuttipulloa tuttiketju
eli jotain mitä olette hankkinu (mitä listalta puuttui).. tähän en siis mitään rasvoja ym laittanut, kun niitä kerkiää sitten miettiin kun on synnärillä.. kiitos vastauksista :)
-pinnasänky patja lakanoita reunapehmuste verho
-patjan suojuksia
-turvakaukalo
-sitteri
-hoitoalusta
-vanna
-vaunut
-itkuhälytin
-vaippoja
-harsoja
-muutama huppupyyhe
-pari tuttia tuttipulloa tuttiketju
eli jotain mitä olette hankkinu (mitä listalta puuttui).. tähän en siis mitään rasvoja ym laittanut, kun niitä kerkiää sitten miettiin kun on synnärillä.. kiitos vastauksista :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vaatteita. ;) Niitä sulla varmaan oli, mut unohdit listasta.
Mut kylpyamme on aika olennainen.
kylpyamme listassa jo, kyllä tuolla listalla alkuun pääsee. Lisäähän voi ostaa sitten tarpeen mukkaan
on perustavarat ja muitahan voi ostaa sitä mukaa kun/jos tulee tarpeelliseksi.
tuossahan ne tärkeimmät tulikin..
Me aijomme hankkia noiden lisäksi:
-Hoitopöytä
-Mobile(ei ehkä ihan heti kun vauva syntyy)
Ootko miettinu noita vaunuja,eli ostatko yhdistelmät vai?
Me ollaan kateltu jonku verran ja yhdistelmät tuntuu käteviltä.
Mulle ekan kanssa ehdoton apu oli vielä rintapumppu. Sen tarpeesta ei vain ennemmin osaa oikein tietää,tarviiko vai ei. Mulla oli kuitenkin tarpeellinen heti ekasta päivästä saakka. Käytin ihan semmosta edullista käsikäyttöistä...
Muuten näytti oikein hyvältä tuo lista.
Onnea
Montakohan tuttia/tuttipulloa on järkevä määrä? Onkohan jollain yhtä hyvä lista myöskin siitä, mitä kaikkia vaatteita (vauvan syntymän vuodenajasta riippumatta) kannattaa hankkia minkäkin verran? On toki yksilöllisiä, mutta jotain järkeviä viitearvoja ois kiva saada, ettei aivan ammu yli eikä ali. Kiitos hyvästä listasta tavaroiden suhteen!
Elikkäs meillä oli heti alusta asti 8 tuttipulloa käytössä, ku annoimme lapselle alusta asti korviketta. Ne riitti oikein hyvin, mutta vähemmällä ei olis pärjännyt. Kerran päivässä ne piti tiskata.
kun korkeintaan yhden tai kaksi pulloa etukäteen, koska jos imetys sujuu niin et pulloja juurikaan tarvitse. Esim. ystäväni jolla nyt 5 kk ikäinen vauva ei ole pullojaan vielä kertaakaan tarvinnut, eikä tyttö edes pullosta suostu ottamaan. Hän saa jo kiinteitäkin, mutta maidon hörppää ihan tisusta.
äippäpakkauksessa on yksi pullo ja sillä pääsee alkuun jos sellaista edes tarvitsee. kaverillani jolla on 11kk tyttö ei ole ikinä ollut yhtään ainutta ostettua tuttipulloa. äippäpakkauksen pullo on toiminut vesipullona. meillä taas poika on saanut pelkkää korviketta 4kk alkaen ja käytössä muistaakseni 5 pulloa. kannattaa ostaa niitä tarpeen mukaan. kannattaa huomioida esim se että toiset lapset eivät välttämättä suostu käyttämään ollenkaan silikonista tuttia pullossa vaan tarvitsevat luonnonkumisen. myös pullotuttien malleissa on eroa.
tänä vuonna pulloa olenkaan!
kannattaa myös hankkia apteekista etukäteen.Meillä poika sairastui pari viikkoisena nuhaan.
suosittelen että ostat rintapumpun (itselläni oli ihan sellanen halpa perusmalli) ja liivinsuojukset on ihan ehdottomia! :)
pumppua ostaa, koska monellakaan sillä ei ole ollenkaan käyttöä, katsoo tarpeen sitten vasta kun on laitokselta kotiutunut, sen kyllä silloinkin kerkiää hankkimaan!
kyllä mä oon iki-onnellinen että minulla oli pumppu kotona kun sairaalasta tultiin.rinnat oli niiiiiin kipeät ja täynnä ja helpotuksen tuohon sai pumpusta. lisäksi kaalinlehdet olivat helpottamassa kuumotusta,kun maito nousi rintoihin.
meillä on ollut myös hyviä hankintoja Braunin korvakuumemittari ja apteekista ostettava imulaite,jolla imetään vauvan nenä puhtaaksi jos siellä on räkää/limaa.
turhia ostoksia on ollut Cuplaton (tytöllä ei ole ollut vatsavaivoja) ja maidonkerääjä.
Mä oon kans vähän pihalla sen suhteen montako pipoa, haalaria, potkupukua jne kannattaa hommata varastoon jo ennen lapsen syntymää. Voisiko joku kokeneempi valaista? Kiitos!
Vauva tulossa – mitä kotona tarvitaan?
Julkaistu 30.03.2005 - 15:18
Kaikenlaista tavaraa on tarjolla kaupat pullollaan, mutta kannattaa käyttää harkintaa siinä, mikä on todella tarpeellista. Muista, että hyväkuntoisia vaatteita, tarvikkeita ja leluja löytyy myös käytettyinä tuttavilta tai kirpputoreilta, kaikkea ei ole pakko ostaa uutena.
Neuvolan ilmoitustaulu on hyvä paikka katsastaa mahdollisesti myytävänä olevia vaatteita ja tarvikkeita, plussana vielä se, että yleensä oman neuvolan ilmoitustaululla olevat myyntiartikkelit löytyvät kotiasi läheltä. Vaatteita saa usein myös lahjaksi.
Äitiyspakkaus sisältää hyödyllisen peruspaketin vaatteista ja muista tarpeista, joilla pääsee hyvään alkuun. Pieniä, alle 60 cm, vaatteita äitiyspakkauksessa ei kuitenkaan ole. Toisaalta vauva kasvaa nopeasti ja vaatteita kannattaakin hankkia kustakin kokoluokasta harkiten, eli mikäli otat äitiyspakkauksen, tarkastele mitä tarvitset pakkauksen sisällön lisäksi.
Tässä hieman listattuna vaatteita ja varusteita, joita vastasyntyneen hoidossa mahdollisesti tarvitsette kotona:
Paitoja ja pikkuhousuja (4-8 kpl), vaihtoehtoisesti sama määrä bodyja
Potkuhousuja (2-4 kpl)
Vaippoja 1 paketti (vastasyntyneen kokoa)
Sukkia 2-4 paria
Nuttu
Päähine
Haalari (löytyy äitiyspakkauksesta, samoin kuin toppakintaat ja –tossut)
Makuupussi (löytyy äitiyspakkauksesta)
Hoitopöytä (voi olla esim. piironki, tai voit vaihtaa vaipat myös vaikkapa pesukoneen tai sängyn päällä), jonka päälle tulee reunallinen, muovinen vaipanvaihtoalusta
Vauvan sänky (ensisängyn saa esim. äitiyspakkauksen laatikosta)
Vauvan peitto (löytyy äitiyspakkauksesta)
Patja vauvalle (äitiyspakkauksesta löytyy patja, joka käy laatikkosänkyyn)
Patjan suojus (löytyy myös äitiyspakkauksesta, eli froteinen, toiselta puolelta muovitettu kangas suojaa patjaa ”vahingoilta”)
Lakanoita ja pussilakanoita (2-4 kpl, vaihto noin viikon välein, ellei vahinkoja satu)
Tutti
Pari tuttipulloa (siltä varalta, että joudut lypsämään rintamaitoa tai antamaan lisämaitoa)
Talkkia vauvan peppuun ja perusvoidetta (voide on myös äitiyspakkauksessa)
Kuumemittari
Sideharsoja (löytyy äitiyspakkauksesta, mutta lisääkin voi hankkia)
Kylpyamme ja –pyyhe (pyyhe ja veden lämpötilan mittaamiseen tarkoitettu mittari löytyvät äitiyspakkauksesta
Kertakäyttöpyyhkeitä (kaupoissa on tarjolla monenmerkkisiä vauvan pepun, kasvojen ja ihon pyyhkimiseen tarkoitettuja pyyhkeitä, jotka ovat kätevä apu ”pikkupesuissa”)
Lastenvaunut (tai kantokassi)
Babysitter tai rintareppu (pieni vastasyntynyt viihtyy parhaiten sylissä)
Turvaistuin autoon
Äidin on lisäksi tarpeellista varata itseään varten kotiin imukykyisiä terveyssiteitä, koska niille on käyttöä heti sairaalasta kotiutumisen jälkeen ja jopa viikoiksi eteenpäin. Myös imetysliivit /liivejä ja liivinsuojuksia kannattaa hankkia.
Seija Vesala
Toimittaja, Helistin.fi
Hei!
Kiitos kovasti tuosta kirjoituksesta! Varmasti kaikki tarpeellinen tuli kerralla selväksi! Hieno juttu! Kopioinpas koneelleni tiedostoihin "vauva" tuon samantien. =)