Tämän päiväinen Hesarin kissajuttu antoi kuvan että kissa on täysin lainsuojaton oman pihansa ulkopuolella. Se ei ole koko tyotuus asiasta. Ei kissaa saa vangita ja lopettaa vaikka se eksyisikin pihansa ulkopuolelle. Monet ikävät ihmiset tämän asian tulkitsevat väärin.
Hesarin kissajuttu
Ihmetyttää kovasti
341977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kissa ei vapaana kuulu Suomalaiseen luontoon eikä sitä sinne pidä päästää. kaikki vapaana liikkuvat kissat tulee otaa kiinni ja toimittaa löytöeläinten keräyspaikalle. Kun uhka on nyt virallisesti tiedostettu tulee virkavallankin toimia niin että asia laitetaan myös käytännössä toteen.
Kyseessähän oli mielipidekirjoitus ja vieläpä huono sellainen. Tottakai kissaa voi pitää vapaana. Kissan pitäminen sisäkissana on eläinrääkkäystä.
...ja se kun vapaana liikkuva kissa tappaa linnut ja linnunpoikaset, kakkaa lasten hiekkalaatikkoon tai aiheuttaa kolarin ei ole ollenkaan iso juttu?
Ei voi olla niin että taas alkaa vouhotus siitä miten kissa tappaa lintuja ja kakkaa lasten hiekkalaatikoihin. Kissojen tarpeethan ovat paljon pienempiä määriä kuin koirien, eikä niitä sentään ajele joka puolella jalkakäytävien ja lenkkipolkujen varsilla. Se on harmillista, mutta on niitä isompiakin asioita.
En ole kyseistä kirjoitusta lukenut, enkä tiedä oliko mielipidekirjoitus vai oikea juttu. Mutta se ei ole nyt olennaista, vaan tuo oma väitteesi.
Kuinka perustelet sen että kissan pitäminen sisäkissana on eläinrääkkäystä?
Minä olen asiasta ihan toista mieltä. Rääkkäystä on minusta hoidon laiminlyöminen, eläimen pitäminen nälässä ja kylmässä jne. Jos haluaa kissansa olevan turvassa ulkopuolisilta vaaroilta sisällä lämpimässä, eikös se ole silloin ihan hyvää huolehtimista? Ja sisällä olevalle kissalle voi tarjota hyvinkin virikkeitä, että se saa toteuttaa luonnollisia tarpeitaan, kuten raapimista ja kiipeilyä.
Eli mitenkäs tämän väitteesi perustelet? Odotan mielenkiinnolla.
Väitätkö todella ettei sisäkissan pitäminen pienessä kerrostalokopperossa ole vähintäänkin kyseenalaista? Kissa ei millään saa tarpeeksi virikkeitä pienessä asunnossa. Siinä ei raapimispuut paljon auta.
Tokihan ulkona on vaaroja. Olisihan se myös sinulle turvallisempaa pysytellä jatkuvasti kotona. Ulkona on monenlaisia vaaroja myös ihmiselle. Lapset olisivat paremmassa turvassa, jos niitä ei koskaan päästettäisi ulos leikkimään. Pysytkö sinä sisällä koko ajan, pitäisitkö lapsesi?
ne kymmenettuhannet kissat, jotka Suomessa on tuolla tavoin sisäkissoina pidetty - onkin kaikki rääkättyjä?
Luulisi asiaan jo eläinsuojelunkin puuttuvan, jos tuo tapa tosiaan olisi asiantuntijoiden taholta huonoksi havaittu. Asia vaan on päin vastoin - tutkimalla on todistettu, että kissan voi pitää onnellisena ihan sisäkissanakin!
Onko sulla antaa linkkiä kyseiseen tutkimukseen? Kuka sen tutkimuksen on suorittanut? Odotan mielenkiinnolla vastausta.
Eivät varmaankaan kaikki sisäkissat ole onnettomia. Tarpeeksi isossa asunnossa kissa saa kohtuullisesti virikkeitä. Tarkoitin parin-kolmenkymmenen neliön asuntoja, joissa nurkassa saattaa olla raapimispuu. Eläinsuojelu ei tietenkään voi asiaan puuttua, koska laitontahan tuo ei ole. Lisäksi eläinsuojelussakin asioita hoitaa suurelta osin uusavuton nykysukupolvi, jolla ei ole käytännön elämästä juuri kokemusta. Kissojen säilöminen on heille normaali käytäntö.
mutta kissalle olennaisempaa kuin neliöt, on se tila minkä se saa myös ylöspäin. Totta kai pieneen asuntoon on vaikeampi saada järjestettyä virikkeitä, ja paljon on kyse myös siitä, kuinka paljon omistaja ehtii olla kissan/kissojen kanssa.
Itse en ottaisi kissaa niin pieneen asuntoon, monella niin on ja ilmeisen onnellisina elävät. Ulkoilumahdollisuus luo kissalle myös vaihtelua, siis valjaissa tietysti esim. naapurisovun säilyttämiseksi.
Raapimispuut ovat hyödyllisiä, mutta eiväthän ne tietysti yksinään riitä! Niiden idea on että kissat saavat jossakin kiipeillä ja terottaa kynsiään, mutta tarvitsevat ne muutakin viihdykettä ja leikkiä.
En pysy itse sisällä, koska minun on pakko käydä myös ulkona. Minä myös osaan varoa vaaroja tietoisemmin kuin kissa, vaikka oppivathan jotkut kissatkin varomaan autoja.. Ja luulisin että autoilijat ovat useimmissa tapauksissa halukkaampia väistämään ihmistä kuin kissaa.
En minä pientä lastakaan päästäisi ulos valvomatta, mutta viimeistään kouluikäinen on pakko päästää liikkumaan itsenäisestikin. Kissaa sen sijaan ei ole pakko päästää koskaan kulkemaan ulkona, eivät ne osaa kaivata sellaista mitä niillä ei ole.
Minun kissani tahtovat välillä myös ulos, näin pakkasilla en vain viitsi viedä kun en itsekään viihdy ulkona 25 asteen pakkasessa.
Kissojen pitäminen kokonaan sisätiloissa ei liene missään päin maailmaa kiellettyä. Sen sijaan esim. Italiassa on säädetty sakkorangaistus sille, jos ei ulkoiluta koiraansa ns. tarpeeksi. Eli kyllä näiden eläinlajien erilaisuus tässä asiassa on tutkittu ja tiedossa - ihan maalaisjärjelläkin. Mikä suomalainen kissojen rotujärjestö tai vastaava muka kampanjoi kissojen pakkoulkoilutuksen puolesta rääkkäystä vastaan? Luulisi, että edes joku niistä niin tekisi, jos väittämäsi olisi edes lähellä totuutta.
Siitä olen samaa mieltä, että uusavuttomuus/älyttömyys tuolla eläinsuojelussa rehottaa. Kun esim Hesy:llä on hoidettavanaan satoja ja taas satoja kissoja vuodessa, luulisi heidän joskus heräävän siihen, miten työtaakkaa voisi keventää. Vaan ei, edelleen Hesy:n taholta lehdissä jaksetaan muistuttaa ihmisiä siitä, että niitä kissoja saa pitää vapaina - vapaina päätymään Hesy:n hoiviin!
Jos kissan kakkoja ei tarvitse korjata, niin sama vapaus pitäisi sitten antaa pienille (kissan kokoisille) koirillekin. Mielipiteeni on loogisemmin siis, että kaikki (myös kissanpaskat) pitäisi korjata. Irtoeläinten jätöksiä vaan on aika vaikea kotona pötköttävän omistajan korjata - kissat siis kiinni.
Laki määrittelee minkä eläimen jätökset pitää korjata. Kissan ei tarvitse. Siispä kissa jatkakoon iloista, vapaata elämäänsä.
Eiköhän tuo laki tule vielä muuttumaan, ei ehkä nykyisen kissasi aikana - mutta seuraavan. Ja tietysti tämä homma koskisi vain kaupunkialueita, maaseudulla riittää tilaa niin kissan kuin koirankin jöötille. Eihän sitä ennenvanhaan tarvinnut koirienkaan kiinni olla, ja allergioiden yleistymisen myötä on myös monia paikkoja, joissa ennen sai eläinten kanssa käydä, säädetty eläinvapaiksi. Esimerkkinä vaikkapa helsingin kirjastot. Tuli kahden edellisen koiran kanssa niissä noin 30vuoden aikana lähes viikottain käytyä - vaan nykyisin tuo on kielletty allergiajärjestöjen lobbauksen vuoksi.
jouduimme tyhjentämään viime kesänä kahdesti lasten hiekkalaatikon ja hankkimaan uudet hiekat. Naapuri ei tehnyt elettäkään korvatakseen tai pitääkseen kissansa poissa. Hoidin asian, eipä ole enään kissaongelmia. Tämä kärjistyminen johtui kissojen omistajasta ei minusta.
Itselläni on kissa.
MUTTA... Naapureitteni kissat liikkuvat vapaana, mitä en paheksu. Vaan paheksun sitä että ne käyvät kusemassa auton konepellin päälle ja kun auton käynnistää ensimmäisenä se lykkää kissan kusen hajua. Ei mikään mielekäs ajomatka.
Sitten tuuletan vaatteita pesun jälkeen terassilla. ne on viikattuna kasassa. No ne tosin joudutaan peseen toiseen kertaan koska naapurin kissat ovat käyneet kuseksimassa niihin(jo ennen kuin hankin oman kissan). ei mikään iloinen ylllätys ole ollut kun odottaa puhtaita vaatteita niin ne ovatkin kissan kusessa. Ja muutkin paikat terassilla.
No tosin tämän ongelman saamme ratkaistua kun lasitamme terassin niin tyytyväinen sisäkissamme saa siitä 20m2 juoksuaitauksen.
Ja sitten on vielä nämä jokaviikkoiset kissan paskat ulko-oven edessä ja muualla pihassa.
Nämä eivät todellakaan ole kivoja asioita. Omasta kissastani tein sisäkissan mm. juuri näiden asioiden takia (toinen syy että valtatie sijaitsee liian lähellä). En halua että naapurini joutuvat kärsimään kissani tempuista. Sillä se ei todellakaan ole kiva asia, joten miettikää mitä kissanne saattavat tehdä muille ihmisille.
En kyllä yhtään ihmettele että on "kissavihaajia".
Sähän typeriä kirjoittelet. Asuin ennen landella ja kaikki kissat olivat ulkoilevia kissoja. Yks katos, yks jäi auton alle... sit kissat onkin ollut sen jälkeen sisäkissoja, eikä ollut muutoksesta moksiskaan. Nyt asun kisun kans kerrostalossa 75 neliön kopperossa ja sisäkissana on hyvin viihtynyt JA VAAN AIVOTON ÄÄLIÖ PÄÄSTÄÄ KISSAN ULOS !!!!!!!
Tämä se juuri on se surullinen piste, joka asialle usein joudutaan pistämään. Kun kissojen omistajat eivät ota vastuuta lemmikeistään, ottaa joku lopulta niihin väsynyt kateilta nirrin pois. Tässä vaiheessa sen kuolleen kissan perään sitten itketään, uhkaillaan tappajaa oikeustoimilla tai nyrkillä... vaikka olisi viikkoa aiemmin vastattu: "siitä vaan" irtokissaa ties monennettako kertaa omistajalleen palauttavalle ilmoitukseen: "jos vielä tämän pihaltani tapaan, tapan".
Kannattaa lukea OTK Risto Rydmanin kirjoitus "Kissa laissa", jota on tällä palstalla aiemminkin lainattu:
http://www.sey.fi/elaintenviikko/kissalaissa.html
"Kissan hoidotta jättäminen ja hylkääminen on eläinsuojelulain mukaan kiellettyä. Metsästyslaki kieltää niinikään kissan hylkäämisen ja myös sen heitteillejätön. Euroopan neuvoston lemmikkieläinsopimus puolestaan määrittelee heitteille jättämisen ja hylkäämisen. Sopimuksen mukaan koditon kissa on heitteille jätetty tai hylätty. Heitteille jättämisestä on kysymys myös silloin, kun kissan omistaja päästää kissansa ilman valvontaa kotipiirinsä rajojen ulkopuolelle."
Eli kissan omistajan kotipiirin ulkopuolella ilman valvontaa liikkuva kissa katsotaan heitteille jätetyksi, joka on metsästyslain vastaista. Tulkinnanvaraista on korkeintaan se, mikä on "kotipiiri".
Yliopistollisen eläinsairaalan löytöeläinosaston sivuilla on seuraava ohje:
"Helsingin, Espoon ja Kauniaisten alueella irrallaan tavatut kissat, koirat ja muut lemmikkieläimet tulisi toimittaa viipymättä Yliopistolliseen eläinsairaalaan löytöeläinosastolle."
http://www.kissojenkatastrofiyhdistys.net/yhteiskunta/oikeudet_ja_vastuut.html
Kyseessä on siis kissayhdistyksen tekemä tulkinta laista ja täysin harhaanjohtava. Edellisen kirjoituksessa on puolueettoman lakimiehen taholta tehty oikea tulkinta kissaa saa pitää vain aidatulla omalla pihalla. Jos vapaana muiden pihalla voi ja pitää ottaa kiinni ja toimittaa löytöeläinkeskukseen.
Kyllä tuossa linkissä oli täysin oikeaa tietoa. Kissaa saa pitää vapaana. Ei siinä otk:n mielipiteet paljon pyllistä.
Kissa yhteiskunnassa.
Kissa laissa oli oikeanlainen tulkinta laista joka on myös ennakkotapauksella oikeaksi todistettu. Näin on ja sitä tulisi myös toimeenpanevan viranomaisen noudattaa.
Vapaana liikkuvista kissoista kannattaa yleensä ensimmäiseksi olla yhteydessä niiden omistajiin. Mikäli havaitsee kissan vapaana järjestyslain määrittelemillä kohteilla taajamassa (mm. tiet, kadut, jalkakäytävät, torit, puistot, uimarannat, urheilukentät, hautausmaat), voi asiasta tehdä ilmoituksen poliisille.
Näin ohjeistaa viranomainen.
Tuollaista lain vastaista ennakkopäätöstä ei voi olla olemassa.
Viimeksi kissan laillisen oikeuden olla vapaana todettiin oikeusjutussa, joka käsitteli kahden koiran tappamaa kissaa. Koirien irtipito todettiin laittomaksi, kissan ei.
Mikäs viranomainen sua noin on ohjeistanut?
...
että laki oli vuodelta 2002 elikkä vanhentunut.
Saako kissan päästää toisen pihalle? Mitä pihan omistaja/haltija voi tehdä, jos hänen pihalleen tulee vieras kissa? Pitääkö esim. katsoa voimattomana jos naapurin kissa tunkeutuu toistuvasti hänen pihalleen?
Omalta tontilta saa kissan häätää tai ottaa talteen, tietysti kissaa vahingoittamatta. Ensinnä kannattaa viedä kissa takaisin kotiinsa, jos sellainen on tiedossa. Samalla voi ilmoittaa, ettei halua kissaa tontilleen. Jos pyyntöön ei vastata, voi kissan toimittaa seuraavalla kierroksella eläinsuojaan - ilmoittelevat sitten sieltä omistajalle hakureissusta.
Entä jos puhuminen ei auta? Kannattaako tehdä poliisille rikosilmoitus tai tutkintapyyntö eläimen heitteillejätöstä tai kotirauhan rikkomisesta?
Jos puhe ei auta, ilmoita eläinsuojeluun. Jos heidän puheensa eivät auta jatkuu homma poliisilla, tai isännöitsijällä jos kyseessä on isännöity taloyhtiö. Poliisia sinänsä ei viitisisi tällaisen asian takia vaivata, onhan niillä tärkeämpiäkin töitä riittämiin.
Vihdoinkin faktaa kaikille hysteerikoille ja lain väärintulkitsijoille!!!
Muuten olikin asiallinen juttu, kerrankin. Onkin pitkään ihmetyttänyt, miksi vastuulliset kissanomistajat ovat näissä kissan oikeuksia/vastuuta kiskevissa jutuissa aina niin hiljaa. Ei tuo täysin sisäkissana pitäminen kuitenkaan mitenkään harvinaista ole.