Alaselkäkivut alkoi eilen illalla ja jatkuneet tänään koko aamun, kuvioihin tuli aamulla myös supistukset jotka on välillä säännöllisempiä ja välillä ei ja välillä sattuu välillä vähemmän sattuu. Olo on kuin krapulassa, päätä särkee ja ihan hölmö olo. Mukuin kyllä hyvin viime yön, ihmeen hyvin, en edes herännyt kunnolla kuin yhden ainoan kerran.
Viikkoja vaan vasta kasassa 31. Onko vauvalla selviämismahdollisuudet hyvät jos syntyy? Pelottaa kyllä hiukka.
En vielä ainakaan uskalla soitella synnärille, soittelen sitten jos tää vielä jatkuu ja muuttuu pahemmaksi.
Viikkoja vaan vasta kasassa 31. Onko vauvalla selviämismahdollisuudet hyvät jos syntyy? Pelottaa kyllä hiukka.
En vielä ainakaan uskalla soitella synnärille, soittelen sitten jos tää vielä jatkuu ja muuttuu pahemmaksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vauvan selviämismahdollisuudet olisi jo hyvät, tod.näk. yli 95%! Sivuilla www.tekay.fi on aiheesta enemmän, http://www.tekay.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=66
Tulin tähän maailmaan 2kk etuajassa 70-luvun alussa. Riittikö vastaukseksi?
Tuossa vaiheessa on paras ratkaisu lapsen kannalta kuitenkin se, ettei vielä syntyisi. Vauvan eloonjäämisprosentit ovat jo hyvät tuossa vaiheessa, mutta eloonjääminen ei ole sama asia kuin vammattomuus. Itselleni sanottiin, että mahdollisimman pitkään yritetään saada pysymään sisällä, ja jokainen päivä on tärkeä. Vauvan keuhkot eivät ole vielä valmiit, mutta jos riski tiedetään etukäteen, voi niitäkin yrittää kypsytellä. Suosittelen siis ottamaan yhteyttä heti, parempi varmistaa tilanne. Voihan toki olla ihan vaaratontakin, mutta eihän vara venettä kaada.
Ei vauvalle ole hyväksi, jos se noilla viikoilla syntyy. Alkuvaiheessa ennenaikaisen synnytyksen pystyy ehkä vielä estämään tai ainakin vauvan keuhkoja ehditään todennäköisesti kypsytellä steroideilla, mutta jos tilanne etenee liikaa, niin uloshan se sieltä tulee. Siinä ei sitten auta enää edes loitsu eikä rukous.
Niin, minulla on nyt 14 v. pikkuveli, joka syntyi viikolla 32 sektiolla äidin raskausmyrkytyksen vuoksi. Veljeni painoi syntyessään reilun kilon ja vietti elämänsä kaksi ensimmäistä kuukautta teholla. Nyt on roteva miehenalku ja terve kuin pukki!
Paljon voimia Sinulle! :)
Eipä onneksi ole enää ollut selkäkipua ja supistuksetkin muuttuneet tosi epäsäännöllisiksi ja vähentyneet. Toivottavasti nyt pysyvätkin poissa vielä muutaman viikon, jotta pikkuinen kerkeää kasvaa ettei tarvitse viettää sairaalassa aikaa turhan kauan ja vauvalla muutenkaan ei olisi mitään hätää.
Kiitos kaikille vastauksista!!