Tarvitsisin hyvän kirjan photoshoppaamiseen ja olen harkinnut vaihtoehtona tuota Martin Eveningin kirjaa 'Photoshop valokuvaajille'.
Kysyisinkin, että kannattaako ostaa jos käytössä on itsellä Photoshop 6.0 , eikä esim jotain uudempaa versiota (esim.Photoshop CS2:sta jota kirjassa käytetään.)
Eli onko kaikki Photoshopkirjallisuus sovellettavissa riippumatta mikä versio on itsellä käytössä?
Tietoa?
Kysyisinkin, että kannattaako ostaa jos käytössä on itsellä Photoshop 6.0 , eikä esim jotain uudempaa versiota (esim.Photoshop CS2:sta jota kirjassa käytetään.)
Eli onko kaikki Photoshopkirjallisuus sovellettavissa riippumatta mikä versio on itsellä käytössä?
Tietoa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta kyllä kaikki perusasiat on hyvät jo kutosessakin ja monia vereksempiä toimintoja ei sinällään voi monesti käyttää oikein mihinkään.
Suositttelisin muuten sellaista kirjaa : Scott Kelby, Photoshop digikuvaajalle. Siinä näet käydään rutkasti asioita läpi esimerkin avulla vaiheittain havainnollisesti. Ja mennään aika syvällekin eli muutakin kuin iänikuisia punasilmäisyyden poistoja tai tasojen säätelyä..
Ja Kelbyllä paljon muitakin hienoja kirjoja aiheesta.
Kiitos vinkistä. Täytyypä tsekata tämä mainitsemasi kirja. Valituksi tulee varmaan nimenomaan valokuvaajan tarpeisiin sopivampi.
Tai sitten tulee vaikeuksia päättää että kumpi parempi. :D
Suosittelen Katrin Eismannin kirjoja.
Itselläni on pari hänen kirjoista. Ovat enemmän geneerisiä, mutta niissä käytetään työkaluna photoshoppia. On minulla tuosta Eveninginkin kirjasta CS ja CS2 editiot.
Ei kannata tukeutua vain yhteen kirjaan.
Oleellisinta photoshopissa on tasojen ja maskien käsittelyn hallinta. Kyseiset toiminnot on olleet mukana varhaisista versiosta alkaen.
Itseasiassa ehdinkin jo hankkia aiemmin Eismannin kirjan 'Valokuvien korjailu&viimeistely'. Erittäin pätevä opus!!
Sen kaveriksi ajattelin em. kirjoja..
:)