mitä mieltä ootte siitä whiskasin kissan maidosta? ootteko antanu sitä kissoillenne ja onko siitä niille haittaa?? kiitos
kissanmaito
14
5587
Vastaukset
- annan
kissalleni sitä kissanmaitoa. tykkää aivan hirveästi siitä. eikä ole tullut mitään oireita ettei sopisi.
Antamisen jälkeen tosin vettä ei enää juoda kiposta vaan kaikkialta muualta.- tiikeri
..että myös meillä kissanmaito on suurinta herkkua! ...ja tavallinen vesi pitäisi tarjoilla joko ihmisten juomalasista tai sitten suoraan kraanasta! Outoa?:)
- ...
Harmitonta on ja joillekin maistuu ja joillekin ei.. Tuttuni kissan suurinta herkkua ja ajattelin sitten hemmotella omaa kissaani, mutta sehän ei siihen koskenutkaan:(
- Lorjapa
Yritin tiirailla purkkia, enkä löytänyt siitä mitään eroa tavalliseen litran purkissa myytävään "ihmisten" laktoosittomaan maitojuomaan tai johonkin, mistä laktoosia on valmiiksi pilkottu.
Vedätetäänkö meitä siis ostamaan hirvittävällä litrahinnalla samaa kamaa jota saisi halvemmallakin? Ja ilman mitään muovitötsiä?- Kissatäti
Meidän pentu ei edes koske "ihmisten maitoon". Whiskasin kissamaitoa se taas lotkuttaisi vaikka kuinka paljon. Joku ero siinä siis on, mutta eipä tuo kerro ääneen. Vanhempi kissa pitää enemmän vedestä.
Pääsääntöisesti asia on kai niin, että ihmisille tarkoitettu maito on tehty ajatellen ihmisten ruuansulatusta. Toisille maito ei sovi sittenkään. Kissoilla systeemi toimii hienosäätöisesti erilailla, joten kissamaito on tarkoitettu siihen tarkoitukseen.
Kallistahan tuo on, mutta eipähän kisun maha kiehu eikä peppu rutise.
- pentu ja
kyllä tykkäs Whiskasin maidosta, vaikka maksoikin 1,30€!!! Maha oli ripulilla jo ennestään, mutta verrattuna syömiseen, jota hän tekee hirveellä innolla, maito oli ihan kohtuudella maistuvaa! Se on pikkuiselle täysravintoa! Koostumuksesta en niin tiedä. Toivottavasti tulevaisuudessa vesi maistuu!
- Kissatäti
Meidän 4 kk kissanpentu oppi ihan itsestään veden juonnin, kun päivän aikana oli maito loppunut ja toisessa kupissa oli isomman kissan vesi. Pikkuhiljaa olen sitten totuttanut pois maidosta, koska uskon, että sillä ruokahalulla ravintoaineetkin tulee ihan hyvin. Välillä tietenkin annan maitoa, mutta kyllä raikas vesikin kelpaa ihan yhtä hyvin.
Meidän isompi kissa ei kissamaitoon koske, mutta joskus se saa herkutella kermaviilillä.
- kisulan.rämäpäät
Meillä kissat ainakin suorastaan rakasvat kyseistä maitoa. Annemme sitä vain jos on esim. jokin juhlapäivä. Jouluisin, synttäreisin ja nimppareisin. Muuten sitä kuluisi paljon.
- Sofia
Meillä nuorempi kissa tykkää siitä kissanmaidosta ihan älyttömästi, mutta vanha herra ei sitä suostu juomaan yhtään. Onhan se maito aika tyyristä, eli ei anneta sitä ihan joka päivä. Ehkä kerran viikossa kuitenkin. En ole huomannut, että siitä olisi mitään haittaa kissalle.
Mikä on aika erikoista, niin eräs lahtelainen eläinlääkäri ei ollut kuullutkaan sellaisesta kissanmaidosta mitä kaupassa myydään. Minä sitten jouduin hänelle kertomaan minkä merkkistä se on ja millaista se on. Hassua. :) - Riku
Ymmärrän vain lehmänmaidon,jonka lehmä on tarkoittanut omille jälkeläisilleen.
Kissanmaito on tarkoitettu kissalle imetysaikana,ei enää sen jälkeen. - Anonyymi
Mun kissa aluksi joi kissanmaitoa, mutta nyt se ei kelpaa. Annoin tavallista maito vähän ja se kyllä kelpasi. Samoin kermapurkin jämät kelpaavat. Ajattelin että jos tavallinen vähälaktoosinen kävisi samoin.
- Anonyymi
onko vaarallista juoda sitä
- Anonyymi
Kuoleeko siitä, jos juo kissanmaitoa? Kyselen kaverin puolesta.
- Anonyymi
En ole sille vielä muutakaan käyttöä keksinyt. Esimerkiksi kirjahyllyn koristeena kissanmaito ei toimi, saati televisiona.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024467Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821205- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna85921Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
- 64856
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11852Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826