Varsinais-Suomi on Suomen ykkösmaakunta. Täältä löytyy historiaa vaikka kuinka ja paljon, keskiaikainen katedraali Turussa ja harmaakivikirkkoja ympäri maakuntaa. Löytyy modernia teollisuutta, parhaimpana esimerkkinä Salo. Ilmasto on mannereurooppalaisempaa kuin muualla Suomessa (paljon loskakelejä :}) Löytyy keskieurooppalaista tammimetsää Ruissalossa ja maailman kaunein saaristo. Laitilan munapitäjä on Suomen ykkönen alallaan ja Loimaalta löytyy curling-osaamista.
Kyllä kelpaa olla varsinainen suomalainen.
V-S rules
4
693
Vastaukset
- turkulaine1
Rautatien muutostyöt tuovat mahdollisuuden rakentaa myös raide seutuliikennettä varten. Mikä mahdollistaa esim. nokian työntekijöille helpomman liikkuvuuden.
Taajama junaan siis saa hypätä pientenkin kaupunkien asemilta, jotka tällä hetkellä on suljettu. Tosin lipunmyyntiä ei varmaan näille asemille enää tule, muutakuin automaattien muodossa.
Mielipiteitä! Omastamielestäni, todellakin loistava idea.- turkulaine1
prkl.
- ho hojaa
Se yksi käskee toimittajiensa kirjoittaa ja nehän sen tekevät. Ei siellä mitään ole enempää. Tynnyri tömisee tömmättynä (ruots. tyhjätty tynnyri ääntelee)
- R. Äikkönen
En asuis mielellää missään muualla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465670Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2405491Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2332979Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,792731Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171482486- 692121
Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina492026- 701860
- 2121778
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1871389