Kertokaa nyt rakkaat ihmiset miten voisin olla ilman tätä meidän rakasta alkoholihuumetta?
Olen jo 25v taapero ja en VOI millään hallita tätä alkoholin käyttöä se on nykyään jo lipsunut viikollekkin...
Toki sillä ei muuten olisi merkitystä, mutta kun käyn (vielä) töissä...
Muistan kun 18-vuotiaana ryppäiltiin huolettomasti muutamien päivien putkia, mutta nyt ne ei valitetavi käy.
Mitä teen että saisin työni säilytettyä?
Olen jo 25v taapero ja en VOI millään hallita tätä alkoholin käyttöä se on nykyään jo lipsunut viikollekkin...
Toki sillä ei muuten olisi merkitystä, mutta kun käyn (vielä) töissä...
Muistan kun 18-vuotiaana ryppäiltiin huolettomasti muutamien päivien putkia, mutta nyt ne ei valitetavi käy.
Mitä teen että saisin työni säilytettyä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomessa on arviolta 300.000 alkoholistia jotka vielä käyvät töissä.
Kaikilla heillä on yhteinen huoli, miten säilyttää työpaikka, ja miten hallita viinan juonti.
Kaikilla heillä on huono ennuste, sillä yleensä ensin menee ajokortti, sitten työ ja viimein puolisokin alkaa uhkailemaan lähdöllä.
Ainakin hoitoon hakeutuvilla kaava on järjestään tämä.
Yli puolet heistä hakee apua lääkäristä, kuka masennukseen kuka ahdistukseen tai unettomuuteen. Heille kaikille kirjoitetaan poikkeuksetta benzodiazebiineja eli pameja.
Näillä muroilla on tarkoitus saada heidät pysymään työkuntoisina mahdollisimman kauan, eli niin kauan että tajuavat hakea apua itse pääongelmaan, eli alkoholismiin.
Tässä vaiheessa he ovat jo rankkoja sekakäyttäjiä ja heidän vieroitushoitonsa tulee olemaan helvetin rajua.
Osa heistä selviytyy, kuten minäkin tein, mutta osa päätyy jonnekin laitoksiin, jonnekin maan uumeniin.
Siellä he köpöttävät lyhyellä askeleella, leuka roikkuen rintapielessä. Heidän elämänsä kuluu seuraavaa lääkeannosta odotellessa.
Aina tosin on olemassa tämä toinenkin mahdollisuus. Nimittäin lopettaa juominen kokonaan, jolloin voi jättää myös juomisen takia määrätyt pamit pois.
Minä onnistuin siinä...
Vilpittömät onnittelut Sinulle siitä, että olet onnistunut jättämään päihteet.
Sanon ties monennenko kerran, että ihmisellä on mahdollisuus lopettaa juominen, jos voimakkaasti itse haluaa. Siinä pitää vaan mennä kaikki palikat kohdalleen. Holistille riittää joku poikkipuolinen sana, joloin raitistuminen taas siirtyy.
Eräs tuttavani esitti minulle noin puolivuotta sitten, että hankkisin jotakin lääkettä,mutta en suostunut.Kun tarpeeksi taoin päähäni iinan negatiivisiä puolia, enkä koskaan ajatellut niin, että kuinka mukavaa on ilalla ottaa känni, nin minä tunnen onnistuneeni. Eilen illalla olin jo ilman pienintäkään moukkua.
Kun itse sanoo itselleen, ettei kannata juoda, niin se on sata kertaa aidompaa, kuin se, että joku vieras esim. AA:sta sanoo sen tunteettomasti.
eli onneksi olkoon Oskari. Samoilla linjoilla sun kanssa. Tahtoa peliin ja posiitivista asennetta höystettynä ulkoliikunnalla. Siinä käyttäytymistiedettä, jolla olen selvinnyt kohta vuoden.
Tahtoa peliin aloittajalle! Ravistele vähän itseäsi niskasta (ei liian kovaa).
tuossa jo kirjoitti täyttä asiaa. Minäkin ehdin menettää työni (toisen niistä, enkä vielä tänäänkään tiedä johtuiko se juomisesta vai muusta, mutta sillä ei ole merkitystä koska se oli joka tapauksessa valtava romahdus minulle), silloisen parisuhteeni ja epäilemättä olisin menettänyt ajokorttinikin jos olisin omistanut auton.
Rankinta oli tajuta, että kohtuukäyttöön ei ole palaamista vaan juominen täytyy lopettaa kokonaan. Nöyryyttävintä oli se, että kaltaiseni voimakastahtoinen, jääräpäinen, "suorittajatyyppi" tarvitsi apua. Uskomattominta oli se, ettei tieteellä (sen paremmin lääketieteellä kuin käyttäytymistieteillä) ollut apua tarjottavana. Parasta oli, että löysin raittiuden AA:sta eikä sen jälkeen ole tarvinnut tuskailla juomishimon kanssa.
Älä juo sitä, se on niin yksinkertaista.