Mitä pistetään hirsisaunan ylä- ja alapohjaan eristeeksi? Eristevara 200 mm. Saunaan ei alapohjaan eristystä, vaan lankut vaan alle?
Kertokaas kokeneet
amatöörille
124221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
eristeeksi. Ja saunan lattiaan vesivaneri nappulapuoli ylöspäin.
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&advanced=1&all_words=saunan+lattia&some_words=&exclude_words=&exact_words=&conference=kes%E4m%F6kki&poster=&sort=relevance&search_interval=fixed_interval&fixed_interval_time=0&sd=01&sm=01&sy=2006&ed=2&em=3&ey=2006&hpp=25
Lyhyesti; ponttilautalattia, seinän vierelle tuuletusraot, kunnolliset kaadotr peltikourua kohti. Voidaan jättää käsittelemättä, itse kyllästin vernissatärpättiseoksella ja lakkasin venelakalla 6 kertaan. Hyvä tuli ja kaunis.
Miksi ihmeessä menit lakkaamaan? Kuuteen kertaan! Voi jessus Maria!
Parin vuoden päästä se alkaa hilseilemään ja kiukaan lähistöltä käryää mustaksi. Ne raot siellä seinävierillä ovat tarpeen juuri ponttilaudan luonnollisen liikkeen vuoksi, mutta se lakka siinä päällä ei elä mukana. Lakkapintaan muodostuu pieniä (hius-)halkeamia, vesi työntyy kapillaarisesti ponttilautaan, mutta ei pääse haihtumaan (kuivumaan) ylöspäin kun päällä on paksu lakka(muovi)kalvo. Ponttilautalattiasi mustuu.
Tehkää ihmiset tuon tyyppinen ponttilautalattia saunaanne pelkästään öljyten. Siihen kouruun päättyviin laudanpäihin imetätte öljyä hieman enemmän. Uusitte öljyämisen parin vuoden välein. Työaika varttitunti.
On ikuinen peli!
Lainaus teknikolta: "Miksi ihmeessä menit lakkaamaan? Kuuteen kertaan! Voi jessus Maria!
Parin vuoden päästä se alkaa hilseilemään ja kiukaan lähistöltä käryää mustaksi."
Nyt ei teknikko valitettavasti tiedä mistä puhuu. Oma lattiani on tehty perinteisillä venemiesten opeilla ja on viiden kesän jälkeen kuin uusi, ei hilseilyä tms. Oppini olen saanut kummisedältäni joka teki vastaavan tyyppisen lattian 70-luvun lopulla ja ainakin vuonna 2001 lattia oli erittäin hyvässä kunnossa.
Itse olen valmis tinkimään vaivattomuudesta sen verran että olen ajatellut huoltolakata lattian 6 - 7 vuoden välein, ehkä en jaksa vielä ensi kesänä kun lattian pinta on kuin uuden puuveneen kylki...
Jos haluaa vielä helpommalla päästä, ei kannata öljytäkään. Minulla on toiminut mökkisaunan ja pesuhuoneen lattia siten 15 vuotta, ja tervettä on. Näin siis pilariperustuksella.
Eihän vanhoja puusaavejakaan tarvinnut käsitellä millään. Kun toinen puoli laudasta pääsee hengittämään, homma toimii.
Sauna ja pesutilat tokin kannattaa antaa kuivua ja tuulettua hyvin.
kaikki täällä tietää että olet saanut kummisedältäsi.
Yläpohjaan, kuten muuhunkaan rakentamiseen ei ole muuta oppia kuin, että rakennekerrosten pitää "harventua" ulospäin mentäessä, jotta asumisen kosteusetenemä (diffuusio) pääsee vapautumaan ulos rakenteesta.
Siis sinun pitää laittaa kattoon lämpö ja kosteussulku pintapanelin alle (huom tuuletusrako). Eriste on yläpohjassa tarpeen saunan energiatalouden kannalta ja se voi olla lasivillaa, selluvillaa tai mineraalivillaa kunhan eristeen yläpinta annetaan jäädä hengittäväksi. Itse laittaisin kyllä mineraalivillaa, sillä saunan vaatimassa eristemäärässä ei hintaero muodostune merkittäväksi valintakriteeriksi.
Alapohja onkin sitten aivan eri juttu, joten kerro lisää millaisen rakenneratkaisun olet valinnut. Jos olet valinnut "kesäsunamallin", joita edelliset kommentit viestittävät, et tarvitse sinne eritettä lainkaan vaan kunnon tuuletuksen ja syksyllä saunatossut jalkaan.
Ei lautalattialla mitään tossuja tarvita. Kyllä muu kylmyys on se, joka tekee lopun mökkikaudesta.
Lakkaamaton lauta on varsin miellyttävä alusta paljaalle jalalle.
Kesäkäyttömökissäkin on saunan katon eristäminen tarpeen. Muuten koko pirtti on kuuma saunomisen jälkeen. 150 mm villaa riittää.
on tulossa ja kesäkäyttöön pääasiassa. Yläpohjaan tietenkin eriste, ehkä tosiaan 150 mm riittäisi. Saunan lattia ilman eristeitä, tosi kylmällä se tietenkin on ongelma. Toisaalta olisi ihan älytöntä tehdä sinne eristystä ja sitten suojata eristys kosteudelta. Pesuhuone on erikseen ja siellä laatta ja lattialämmitys.
Saunassahan ollaan lauteilla. Toisaalta puukiuas lämmittää lattiankin. Tehoja riittää. Pelkkä lauta riittää hyvin. Kuivakaivon kouruun kun vedät tervan, niin hyvä tulee.
että siinä ei ole hajulukkoa, vaan suora yhteys pesuhuoneen kaivoon? Olen kyllä vetänyt molemmille kaivoille oman putken, jotka yhtyvät vasta kaivoon menevän suoran päässä. Tarkoitus on, että molemmissa on omat lattiakaivot. Saunassahan ei tule varsinaista vedellä läträämistä, kun pesuhuone on erikseen, lähinnä puhdistuksen yhteydessä korkeintaan.
Kourut kyllä kanattaa tervata. Peltikouru tms. on huono ratkaisu. Pellin ja puun väliin menee vesi.