advanced elements

Puuhastelija1

Advanced elements convertible, onko omakohtaista kokemusta. Tekeekö mitään, hinta-laatusuhde?
Kannattaako tinkiä kuljetusmukavuudesta/säilytyksestä jos kohtuuhintaisen/hyvän kajakkikasikon laittas?

17

13944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kannattaako tinkiä kuljetusmukavuudesta/säilytyksestä jos kohtuuhintaisen/hyvän kajakkikasikon laittas?"

      Ennemminkin kysyisin päinvastoin: kannattaako nopean, mukavan, tilavan kajakin ominaisuuksista tinkiä kuljetus ja säilytysmukavuuden hyväksi, jos ei ole pakko? No ei. Mutta jos on pakko, niin lehtien koemelontojen mukaan näiden uuden sukupolven pumpattavien barbaroiden kanssa voi elää ja melostella, nauttiakin: niillä on paikkansa erityistarpeisiin, mutta ei korvaamaan "oikeaa kajakkia".

      Jos sinun tarvitsee lentomatkustella kajakin kanssa tai patikoida erämaajärville kajakki selässä, tai sinulla on kerrostaloasunnon säilytystilat, eikä melontaseuran kajakkeja tai vajapaikkaa, niin ilmatäytteinen on ihan mahdollinen vaihtoehto melomattomuudelle.

      • Anonyymi

        Todellinen asiantuntija! Voi hyvää päivää.. 🤔


    • kei

      ostin viime kesänä Advanced Elements kajakin Norcap nimisestä firmasta ja on tominut tosi hyvin. Hyvät melonta ominaisuudet yllätti suuresti!
      käy kattomassa testitkin www.advancedelements.fi sivuilta

      • lähellä

        Kuukauden sisään taitaa olla adv-elemin osto edessä, joko convertible tai se uusi kevytmalli. Kovasti kiinnostaisi kuulla kommentteja retkeily käytöstä. Eli miten noihin mahtuu pitemmän reissun (1-2 vk) kamat verrattuna oikeisiin kajakkeihin. Entäs (sade)veden poisto, onko tässä asiassa ongelmia muutenkaan, jos on se kaulus.


      • saa_myös
        lähellä kirjoitti:

        Kuukauden sisään taitaa olla adv-elemin osto edessä, joko convertible tai se uusi kevytmalli. Kovasti kiinnostaisi kuulla kommentteja retkeily käytöstä. Eli miten noihin mahtuu pitemmän reissun (1-2 vk) kamat verrattuna oikeisiin kajakkeihin. Entäs (sade)veden poisto, onko tässä asiassa ongelmia muutenkaan, jos on se kaulus.

        Käy katsomassa www.airkayaks.com, sieltä saa hiukka halvemmalla kuin Suomesta. Convertible malli $579, rahti Suomeen $85, tullien ja alvin kanssa yhteensä siis n. 690 euroa. Toimitusaika 4 - 8 vkoa.


      • Perhomies57
        saa_myös kirjoitti:

        Käy katsomassa www.airkayaks.com, sieltä saa hiukka halvemmalla kuin Suomesta. Convertible malli $579, rahti Suomeen $85, tullien ja alvin kanssa yhteensä siis n. 690 euroa. Toimitusaika 4 - 8 vkoa.

        Tilasin tuolta airkayaks.com:sta Advanced Elements kanootin, tuli kahdessa viikossa, hyvin toimi tilaus ei voi muuta kuin kehua !
        200€ halvemmalla kuin Suomesta ostettuna.


      • stevie wonderbra
        Perhomies57 kirjoitti:

        Tilasin tuolta airkayaks.com:sta Advanced Elements kanootin, tuli kahdessa viikossa, hyvin toimi tilaus ei voi muuta kuin kehua !
        200€ halvemmalla kuin Suomesta ostettuna.

        Mitäs se kustansi Suomeen asti UPS:llä?


      • RANTALELU

        Ostin itse Advance Elementsin kajakin ja heti pumppauksen aikana kuului ensimmäinen possahdus. Sain kuitenkin kajakin täytettyä ilmalla. En tiedä mikä possahdus se oli. Meloin kajakilla kilometrin pari ja rantauduin kevyeeseen korteruovikkoon ja vedin kajakin maihin...niin jokin puoliksi mätäkeppi heti pohjasta lävitse. Mielestäni tämänlaiset kajakit toimivat enemmän rantaleluina, enkä suosittele tätä mallistoa kenellekkään. Rantalelujahan saa halvemmalla kuin 600 eurolla, joka oli kajakin hinta. Ihan käsittämättömän huono hintalaatusuhde!!!


      • Anonyymi

        Ämpärimuovisen kajakin saa melko halvalla.


    • Melontaa aloitteleva

      Onko kellään kokemusta kajakin kantavuudesta. Luvataan 250 kg mutta miten käytännössä jos kaksi reilut 100 kiloista lähtee melomaan ?

      • Ostoa harkitseva

        Kommentit kantavuudesta ja tiloista kiinnostaisivat täälläkin jos jollakin kokemusta...


    • PETTYNYT.

      Siis ei tarvitse olla kuin kuivahtanut ruohotikku ja sen päälle laskee kajakin, niin pohjapuhki. En ymmärrä kuka tuollaisella ilmatäytteisellä uskaltaa lähtee mihinkään Lapin kivijokeen tai edes ulkoluodolle. Suositushinta voisi olla se 20 € ja ostopaikka joku halpahalli.

      • ilmaaaa

        Päijänteellä 20-30 km melontoja muutama takana. Hyvä peli.


      • Anonyymi

        Täysin paskapuhetta. Näin kommentoi henkilö, jolla ei ole kokemusta, eikä taitoa käsitellä tuotetta oikein. Voit ostaa itsellesi seuraavaksi sieltä halpa-hallista lasten uimalelun!


    • Anonyymi

      Kyllä. Kuivahtanut ruohotikku ei mene AE kajakin pohjasta läpi. Kajakkien ponttoonit ovat samaa tasoa kuin palolaitosten kumiveneissä.
      Ei todelkakaan ole mitään halpa-hallien myymiä lasten kumiveneitä. Tää on kateellisten panettelua, joilla ei ole varaa ostaa amerikkalaista laatutuotetta.

    • Anonyymi

      Helvetin hyvä. Kymijokea laskettu useampaa reittiä koskineen, sinä missä kaverit kaatuilivat niin tämä meni yli pienten kivikoiden minä kyydissä pysyen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2682
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2397
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2094
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1766
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1146
    Aihe