advanced elements

Puuhastelija1

Advanced elements convertible, onko omakohtaista kokemusta. Tekeekö mitään, hinta-laatusuhde?
Kannattaako tinkiä kuljetusmukavuudesta/säilytyksestä jos kohtuuhintaisen/hyvän kajakkikasikon laittas?

17

14102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kannattaako tinkiä kuljetusmukavuudesta/säilytyksestä jos kohtuuhintaisen/hyvän kajakkikasikon laittas?"

      Ennemminkin kysyisin päinvastoin: kannattaako nopean, mukavan, tilavan kajakin ominaisuuksista tinkiä kuljetus ja säilytysmukavuuden hyväksi, jos ei ole pakko? No ei. Mutta jos on pakko, niin lehtien koemelontojen mukaan näiden uuden sukupolven pumpattavien barbaroiden kanssa voi elää ja melostella, nauttiakin: niillä on paikkansa erityistarpeisiin, mutta ei korvaamaan "oikeaa kajakkia".

      Jos sinun tarvitsee lentomatkustella kajakin kanssa tai patikoida erämaajärville kajakki selässä, tai sinulla on kerrostaloasunnon säilytystilat, eikä melontaseuran kajakkeja tai vajapaikkaa, niin ilmatäytteinen on ihan mahdollinen vaihtoehto melomattomuudelle.

      • Anonyymi

        Todellinen asiantuntija! Voi hyvää päivää.. 🤔


    • kei

      ostin viime kesänä Advanced Elements kajakin Norcap nimisestä firmasta ja on tominut tosi hyvin. Hyvät melonta ominaisuudet yllätti suuresti!
      käy kattomassa testitkin www.advancedelements.fi sivuilta

      • lähellä

        Kuukauden sisään taitaa olla adv-elemin osto edessä, joko convertible tai se uusi kevytmalli. Kovasti kiinnostaisi kuulla kommentteja retkeily käytöstä. Eli miten noihin mahtuu pitemmän reissun (1-2 vk) kamat verrattuna oikeisiin kajakkeihin. Entäs (sade)veden poisto, onko tässä asiassa ongelmia muutenkaan, jos on se kaulus.


      • saa_myös
        lähellä kirjoitti:

        Kuukauden sisään taitaa olla adv-elemin osto edessä, joko convertible tai se uusi kevytmalli. Kovasti kiinnostaisi kuulla kommentteja retkeily käytöstä. Eli miten noihin mahtuu pitemmän reissun (1-2 vk) kamat verrattuna oikeisiin kajakkeihin. Entäs (sade)veden poisto, onko tässä asiassa ongelmia muutenkaan, jos on se kaulus.

        Käy katsomassa www.airkayaks.com, sieltä saa hiukka halvemmalla kuin Suomesta. Convertible malli $579, rahti Suomeen $85, tullien ja alvin kanssa yhteensä siis n. 690 euroa. Toimitusaika 4 - 8 vkoa.


      • Perhomies57
        saa_myös kirjoitti:

        Käy katsomassa www.airkayaks.com, sieltä saa hiukka halvemmalla kuin Suomesta. Convertible malli $579, rahti Suomeen $85, tullien ja alvin kanssa yhteensä siis n. 690 euroa. Toimitusaika 4 - 8 vkoa.

        Tilasin tuolta airkayaks.com:sta Advanced Elements kanootin, tuli kahdessa viikossa, hyvin toimi tilaus ei voi muuta kuin kehua !
        200€ halvemmalla kuin Suomesta ostettuna.


      • stevie wonderbra
        Perhomies57 kirjoitti:

        Tilasin tuolta airkayaks.com:sta Advanced Elements kanootin, tuli kahdessa viikossa, hyvin toimi tilaus ei voi muuta kuin kehua !
        200€ halvemmalla kuin Suomesta ostettuna.

        Mitäs se kustansi Suomeen asti UPS:llä?


      • RANTALELU

        Ostin itse Advance Elementsin kajakin ja heti pumppauksen aikana kuului ensimmäinen possahdus. Sain kuitenkin kajakin täytettyä ilmalla. En tiedä mikä possahdus se oli. Meloin kajakilla kilometrin pari ja rantauduin kevyeeseen korteruovikkoon ja vedin kajakin maihin...niin jokin puoliksi mätäkeppi heti pohjasta lävitse. Mielestäni tämänlaiset kajakit toimivat enemmän rantaleluina, enkä suosittele tätä mallistoa kenellekkään. Rantalelujahan saa halvemmalla kuin 600 eurolla, joka oli kajakin hinta. Ihan käsittämättömän huono hintalaatusuhde!!!


      • Anonyymi

        Ämpärimuovisen kajakin saa melko halvalla.


    • Melontaa aloitteleva

      Onko kellään kokemusta kajakin kantavuudesta. Luvataan 250 kg mutta miten käytännössä jos kaksi reilut 100 kiloista lähtee melomaan ?

      • Ostoa harkitseva

        Kommentit kantavuudesta ja tiloista kiinnostaisivat täälläkin jos jollakin kokemusta...


    • PETTYNYT.

      Siis ei tarvitse olla kuin kuivahtanut ruohotikku ja sen päälle laskee kajakin, niin pohjapuhki. En ymmärrä kuka tuollaisella ilmatäytteisellä uskaltaa lähtee mihinkään Lapin kivijokeen tai edes ulkoluodolle. Suositushinta voisi olla se 20 € ja ostopaikka joku halpahalli.

      • ilmaaaa

        Päijänteellä 20-30 km melontoja muutama takana. Hyvä peli.


      • Anonyymi

        Täysin paskapuhetta. Näin kommentoi henkilö, jolla ei ole kokemusta, eikä taitoa käsitellä tuotetta oikein. Voit ostaa itsellesi seuraavaksi sieltä halpa-hallista lasten uimalelun!


    • Anonyymi

      Kyllä. Kuivahtanut ruohotikku ei mene AE kajakin pohjasta läpi. Kajakkien ponttoonit ovat samaa tasoa kuin palolaitosten kumiveneissä.
      Ei todelkakaan ole mitään halpa-hallien myymiä lasten kumiveneitä. Tää on kateellisten panettelua, joilla ei ole varaa ostaa amerikkalaista laatutuotetta.

    • Anonyymi

      Helvetin hyvä. Kymijokea laskettu useampaa reittiä koskineen, sinä missä kaverit kaatuilivat niin tämä meni yli pienten kivikoiden minä kyydissä pysyen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      984
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      848
    3. 62
      833
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      44
      794
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      741
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      674
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe