joroinen - savon pariisi. Ton sloganin keksiä ei oo tainnu koskaan käydä pariisissa
Joroinen
18
6448
Vastaukset
- Joroislainen myös
:))
- Joronjäljessä
Parempaa nimeä tuskin voi olla... ehkäpä Naapuri on haastaja...
- etumies
Tai jos Pariisi olisikin Ranskan Joroinen?
Onhan Joroisissa/silla kaikkea mitä ihminen tartee. Riittää muile kuin savolaisille, ku ei oo eihvelin tornia - xxlxx
Eikös toi sanonta ole jostain ruåtsin vallan ajoilta...silloin ei varmaan vielä heitelty viikonloppureissuja ranskaan blue1:lla...
- Litukka
Joronjälen seinässä on muuten eiffeltornin kuva, homasin vaa yks päivä:D
- Anonyymi
No jep, ei liity varsinaisesti Ranskaan ja Pariisiin mitenkään.olimohan niin, että ennen muinoinen ranskalaisia vieraili paljon tms.
- Anonyymi
Litukka kirjoitti:
Joronjälen seinässä on muuten eiffeltornin kuva, homasin vaa yks päivä:D
Kävin yks päivä nuolemassa sitä kylttiä
- joroisista kans
Ei voi muuta kuin nauraa ROLF..
Sanot olevas Joroisista, etkä edes tiedä mistä tulee "savon pariisi".. xD Itse et oo tainut edes koskaan asunutkaan Joroisissa?
Savon pariisi tulee ruotsin vallan ajalta, jolloin joroisten alueella oli paljon kartanoita ja "aatelisia" ja sen sellaista hienostoa, jotka viettivät kesiä alueella. Tästä taas tulee nimitys savon pariisi.. voinette etsiä itse lisää tietoa jos kiinnostaa enemmän. - Anonyymi
Sysmäjärvestä tulee hyvin rapuja, Ei näy kyllä muita mertojen pitäjiä?
- Anonyymi
työnnä rapusi ahteeriisi-tässä kylässä on tärkeempiä asioita jotka pitäisi hoitaa kun sun rapusi,
- Anonyymi
vai joroinen savon pariisi huh huh sentään,sitä kannattaa kysyä kunnallisilta päättäjiltä, esim kunnajohtaja kuroselta hän tietää kaiken kaikesta vaikka välillä kiistäkin tietävänsä se on joroisten poliitikkaa konkka kypsä savonpariisi on oikea nimi,
- Anonyymi
nyt on aika auttaa toisiamme,se on totta mutta se ei toimi joroisissa,heikoimmat ja pienituloiset ei mitään apua,huom kunnanjohtama lausuma tuo lause,mutta se eitodellakkaan toimi ne on vaan tyhjiä sanoja ja lupauksia.
- Anonyymi
voiko joroislaiset päättäjät esim kunnanjohtaja kommentoida kunnan erittäin huonoa asuntoilannetta vaiko onko lentokenttä tärkeempi ja pesäpallo.
- Anonyymi
Minusta tärkeämpää olisi luoda työpaikkoja omaan kuntaan eikä antaa valua kuntalaisten käyttörahat ympäryskuntiin palveluihin. Joroislaiset yrittäjät ovat idiootteja, riitaisia, puhuvat jaskaa työntekijöistään, valitetaan työvoimapulaa mutta samaan aikaan ei vastata yhteydenottoihin ja otetaan koululaisia tettiin, eikä kuntakaan palkkaa mahdollisia tulevia joroislaisia yhtään sen innokkaammin, vaikka tarjolla olisi ollut ammattilaisia, mutta koska on työttömät käytettävissä kunnalla tekemään työt halvemmalla niin nekin tulevat joroislaiset ammattilaiset muuttivat suoraan naapurikuntiin, joista tarjottiin töitä ilomielin.
- Anonyymi
Joroinen, savon Pariisi tulee siitä kun on hienohelmoja kaikkialla.
- Anonyymi
Mahtaako Joroisissa olla loisivia haittamatuja yhtä paljon kuin on Pariisissa siellähän on Seinen rannat täynnä näitten hökkeleitä.
- Anonyymi
Kait se on ollu Savon paratiisi alunperin mutta kun Savolaiset kiäntää kaiken mieleisekseen.
- Anonyymi
Joroisissa se yksi taksisuhari on neanderilaisen näköinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841