Olen elävä kuollut

haamujäljellä

Vaikka kirjoitan tätä tekstiä tänne olen sisimmältäni tyhjää. Minä vain olen, vai olenko? ihan kuin olisin oikeasti kuollut mutta minusta on jäljellä vain epäonnistunut haamu itsestäni. En tunne enää ruumistani. Haluaisin tehdä mitä vain todistaakseni että olen elossa. Vihaan kaikkea. Jokaista esinettä, ihmistä...

10

1643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja parannettavissa siinä kuin muutkin sairaudet. Lisäksi masennus on varsinainen suomalainen kansantauti, on kai ollut aina, mutta vasta viime aikoina se on tajuttu sellaiseksi.

      Masennus ei ole pikkujuttu eikä parane millään poppakonsteilla. Hakeudu lääkäriin välittömästi ja ilman ennakkoluuloja! Jos hän määrää masennuslääkettä, käytä sitä! Se ei ole mikään päänsekoittaja tai huume, vaan se auttaa sinua palautumaan, tulemaan omaksi itseksesi jälleen.

    • Malice

      Sisäinen tyhjyys on jotain kammottavaa. Sitä yrittää täyttää ihmissuhteilla, jatkuvalla kiireellä, harrastuksilla, uskonnolla, taiteella, ihan millä vain. Olen järkeillyt sen johtuvaksi huonosta itsetuntemuksesta ja yhteikunnan asettamista rajoista sekä tavoitteista, millainen ihmisen kuuluisi olla(sukupuoliroolit yms.).
      Sanot ettet tunne enää ruumistasi. Onko minäkuvasi kenties pirstoutunut? Minulle kävi joskus niin ja se toi tuollaisen tuntemuksen etten tunne ruumistani. Olin kuin joutunut väärään kehoon. Joutui pohdiskelemaan olenkohan olemassakaan. Oli ikäänkuin vain silmät ja katse mutten jotenkin tiedostanut kehoani.
      Nykyään minulla on taas ruumis, muttei selvää kuvaa minästäni. Sanot myös vihaavasi kaikkea. Voisiko se olla jopa heijastumaa siitä vihasta jota tunnet itseäsi kohtaan? :o Miksi vihaat kaikkea?

      • haamujäljellä

        kun vihaan itseäni. Piste. Sinussa on hieman samanlaisia piirteitä kuin minussa Malice. Ja tentströmille, minulla on masispillerit kyllä mutta on vielä sen verran alussa että ei ole vielä tuntunut vaikuttavan.


      • Malice
        haamujäljellä kirjoitti:

        kun vihaan itseäni. Piste. Sinussa on hieman samanlaisia piirteitä kuin minussa Malice. Ja tentströmille, minulla on masispillerit kyllä mutta on vielä sen verran alussa että ei ole vielä tuntunut vaikuttavan.

        että joillakin on samanlaisia piirteitä mielestään kuin minulla :) Tai en tiedä onko se mukavaa, mutta ainakin lohdullista. Vielä on toivoa, että löytyisi joku joka olisi ajatusmaailmaltaan edes hieman kuten minä. Syöhän sinä masispillereitä ja aloita syvällinen itsetutkiskelu. Kannattaa opetella pitämään niistäkin puolistaan joista ei pidä, vaikka niisätkin missä ei ole mitään hyvää :D
        Esimerkiksi minä olen useiden ihmisten mielestä ärsyttävä. Sehän ei ole hyvä juttu, mutta yritän ottaa sen nykyään siltä kantilta että perkele minähän en tänne ole ketään miellyttämään tullut.

        Neuvo voi ympäristösi kannalta olla tuhoisa, joten aika ajoin on hyvä pysähtyä miettimään mitä tekee. Valoisampaa tulevaisuutta sinulle!


    • timanttimies

      kun eivät saaneet ratsastaa sun livullas sateenkaaren päähän kultaruukun luo,lepää sä,eli elä itselles

    • ulos tai

      ala tekeen jotain joka kiinnostaa sua todella.

      tai matkusta hetkeksi pois tavanomaisista kuvioista..

      noin aluksi tulee mieleen.

      jotkut hauskat leffat tai kirjat, tms. voi joskus antaa piristyksen..

      • voisit vaikkapa

        katsoa isoja puita tai taloja tai muita isoja kohteita, tai vaan katsoa jotain kohteita, silleen et todella katsot ja huomaat ne, etteet vaan kulje lipan varjossa ja vilkuile, ja huomaat vaan maantien ja jalkasi...


    • Anonyymi

      Kirjoitat kuin olisit vienyt sanat suustani, kuka lienetkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe