Millaista palkkaa kaupan omat (kassa)työntekijät saavat? Kaverini tekee henkilöstövuokrauksen kautta extrana töitä eri kaupoissa 8,60 euron tuntipalkalla. Hän on tehnyt noita hommia alle puoli vuotta ja on saanut kyseistä tuntipalkkaa alusta asti.
Täältä olen kuitenkin lukenut, että monet kaupan omat työntekijät saavat alle 8 €, vaikka tekisivät muitakin kuin kassatöitä. Mistä tämä johtuu? Alueellisista palkkaeroista vai jostain muusta?
Millaisia kokemuksia muilla on? Onko kaverini työnantaja (rekryfirma) poikkeus vai onko se ihan yleistä, että vuokratyöntekijät saavat kaupoissa parempaa palkkaa?
Myyjän palkka/vuokralainen vs. kaupan oma työntekijä
6
8688
Vastaukset
- minä_vaan11234
Helsingissä kaupassa työskennellessä saa niin kutsuttua "helsinkilisää", eli tuntipalkka on varmaan muutaman kymmentä senttiä parempi kun muualla.
Vuokratyövoimalaisilla on siksi parempi alkupalkka, koska heidät lasketaan jo alussa 1. vuoden myyjäksi ja palkka on parempi kuin aloittelevalla harjoittelijalla.
Kun aloitat vakituisena kaupassa, niin olet harjoittelijana 4 kuukautta, jonka jälkeen vasta siirryt 1. vuoden myyjäksi ja palkkaus paranee hieman.- kassamyyjä
"Kun aloitat vakituisena kaupassa, niin olet harjoittelijana 4 kuukautta, jonka jälkeen vasta siirryt 1. vuoden myyjäksi ja palkkaus paranee hieman."
Tässä on ilmeisesti "asiantuntija" sekoittanut harjoitteluajan ja koeajan keskenään. Luepa kaupanalan työehtosopimus tarkemmin, niin saat tietää mikä on harjoitteluajan pituus.
http://www.pam.fi/
- palkka
Ensiksi pitäisi tietää millä paikkakunnalla tekee työtä.Kaupan alan palkat on ryhmitelty kolmeen kalleusluokkaan: Helsinki, Espoo, Kauniainen, Vantaa ja I kalleusluokka sekä II kalleusluokka.
Jos oletetaan, että kysyjä on helsingistä, niin 1.tason myyjän palkka on 8,47 euroa tunti. Lisäksi tulevat iltalisä 4,09 euroa tunti ja lauantailisä 5,34 euroa tunti.Sunnuntaityöstä maksetaan 100% korotettu palkka.
Lisätietoja saat: http://www.pam.fi/tyoelama/palkat/?E=12955&N=20&O=20&numEXISTS=1
Terveisin, akavalainen osa-aika kassamyyjä, alalla jo yli 40 vuotta.
ps: on surullista lukea näitä kysymyksiä kaupan työehdoista, täällä kyselypalstoilla.Ihmiset eivät ole perillä omista työehdoistaan, vähiten palkoistaan.Olisi kuitenkin helppoa saada tietoa asioista ammattiliittojen omilta sivuilta, joissa on työehtosopimukset ja palkkataulukot kysyjän saatavilla. Eikö kouluissa opeteta ihmisiä tiedon hankintaan netistä, vai ovatko nyky nuoret niin tumpeloita etteivät he sitä ole oppineet? Ihmettelen tätä. - Eräs vain
ei ole myyjä. Onko kaupan kassan työntekijä kaupannut jollekkin jotain?
- ööö...
kertyykö lomia vuokrafirmassa töissä oleville..kaverille ei kertynyt siksi kanssa better salary
- hede
Niin, niitäpä ei kerry. Mä oon Staffpointilla ja kaupan kassana ja lomakorvaukset maksetaan joka palkassa. Ei ollu mitään työkokemusta päivittäistavarakaupasta mutta tuntipalkka oli harjoittelupäivän jälkeen heti 8.47 e :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod225494- 324810
- 282731
- 342354
- 372058
- 152008
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191647- 121601
- 231472
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons251449