Kysyisin, kuinka monella on tullut hiivatulehdus heti raskauden alussa?Epäilen, että olen raskaana ja nyt minulle tuli paha hiivatulehduskin,joten mietin kulkevatko ne ns.käsi kädessä..
Hiivatulehdus
Karoliina
5835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on toinen raskaus alussa ... ensimmäisessä raskaudessa ei ollut hiivasienitulehdusta, mutta nyt vähän ajan sisällä jo toinen. Raskaus ei sinäsä aiheuta vaan edes auttaa/altistaa hiivasienitulehdusta. Myös kumppani on hoidettava.
että kuinka aikaisessa vaiheessa se ensimmäinen tulehdus tuli? Vähän samassa jamassa olen kuin aloittaja. Eli raskautta toivotaan ja nyt ihmetyttää hiiva,joka tuli ilman edeltävää antibiootti kuuria. Eli hiiva ollut 3 kertaa ennenkin,mutta aina niitä ennen on ollut antibioottikuuri.
Hiiva kuuluu emättimen normaaliflooraan ja joskus esim. stressiin tai johonkin hetkelliseen vastustuskyvyn heikkenemiseen liittyen se pääsee röyhähtämään.
Ilman ab-kuuria ilmestynyt hiiva ei siis itsessään tarkoita positiivista raskaustestiä. :)
minä sitä ajatellutkaan. Ihmetyttää vaan oma ihmeellinen kroppa;)
olen nyt neljättä kertaa raskaana (2*km) ja jokaisen raskauden alussa on ollut heti hiiva.. kahdessa juuri ennen plussaamista.