vene on laiturissa jäätyykö merivesi koneeseen vai valuuko se takaisin mereen, jos ei nin miten toimitaan? nm. haluaisin jatkaa veneilyä pakkasellakin. kone on volvon turbodiesel sisäperä. kiitos
merivesi
ilman ohjekirjaa
2641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei todellakaan valu minnekään.Eli jos jätät veneesi veteen kunnon pakkaseen,merivesipuolella oleva jäähdytysvesi jäätyy ja kone tai ainakin lämmönvaihdin on entinen.Lohkossahan on pakkasnesteet eli siellä ei vaurioita synny.Jos on pakko jättää,vaihtoehdot ovat:Joko valutat vedet pilssiin tai panet jäähdytysveden sisäänoton venttiilin kiinni ja ajat koneeseen glykoliseoksen,aivan kuten talvisäilytyksessäkin,paitsi ettei tarvitse olla 50/50 seos,laimeampikin riittää.Ja muista avata se venttiili ennen kuin lähdet ajamaan.Tosin pikkupakkasilla kun vesi on auki veneen vierellä,vesi lämmittää konetta niin ettei se jäädy.Mutta voin sanoa kokemuksesta että hermoa rassaa seurata lämpömittaria seinässä kun tietää että koneessa on merivedet sisällä ja pakkasta alkaa olla yli 5 astetta.
Niin kauan kuin meri on auki niin kone ei jäädy jos konetila on lähes umpinainen vesi lämmittää pohjankautta vaikka ilmanlämpötila onkin pakkasen puolella.
Itselläni volvon sisäkone ja vene meressä yleensä marraskuun loppuun ja ei ole ollut ongelmia 10 vuoteen.
Ylös nostovaiheessa kannattaa ajaa kone kuumaksi koska talvihuolto on tehtävä koneen ollessa lämmin muuten voi jäätymis ilmiö yllättää.
Tähän vaikuttaa konekopan äänieristykset ym seikat eli aina on olemassa kuitenkin riski jäätymiseen.