säännöt hukassa

lahnta

pitäisi löytää säännöt lasten paratiisisaari pelille, jossa on neljä krokotiiliä ja viisi apinaa.Peli on kirjaliton, vuodelta 1988.Oisko jollain tiedossa säännöt, että lapset pääsis pelaamaan?

7

2758

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      kokeile täältä www.google.fi

    • ultsi

      Meillä sama peli paratiisisaari,mutta ei erillisiä peliohjeita.pelilaatikon pohjassa pelin juoni.

    • ultsi

      Minä löysin kirpputorilta pelin jossa peli ohjeet.Jos haluat niin voi ottaa kopiot sinulle,mutta en voi skannata niitä.

      • Puolukka00

        Minäkin haluaisin saada pelin ohjeet onko jollain niitä


      • Äiti12345

        Minäkin olisin todella ohjeista!


    • Ymmärtämätönäiti

      Meillä anopin luota löytyy sama peli ja mieheni ja äitinsä muistikuva säännöistä vähintään hatarat! 😁 Olisiko jollain tietoa, kuinka punainen apina estää tovereidensa pääsyä paratiisiin ja mitä kummaa tapahtuu ruuduissa, joissa on apinan tai krokotiilin kuva!??

    • Anonyymi

      Siltä varalta että joku vielä 2021 etsii Paratiisisaaren sääntöjä:

      Krokotiilit pannaan krokotiilin kuvien päälle, paikat voi valita itse. Punainen apina pannaan punaiseen ruutuun, muut apinat oman värisiinsä (jos pelaajia on vähemmän kuin neljä, ylimääräiset apinat laitetaan sivuun).

      Nuorin pelaaja aloittaa. Hän heittää noppaa ja liikkuu sen mukaan laudalla. Myös krokotiilien selässä olevat ruudut ovat ruutuja. Liikuttuaan pelaaja vaihtaa kahden haluamansa krokotiilin paikkaa. (krokotiileja, joiden suussa tai selässä on apina, ei saa liikuttaa). Sitten on seuraavan pelaajan vuoro.

      Kun tulet krokotiilin luo: jos krokotiilin suu on auki, saat hypellä rauhassa sen selkää pitkin. Jos pysähdyt krokotiilin kuonon päälle, laita apinasi krokotiilin suuhun. Tällöin punainen (ilkeä) apina hyppää välittömästi krokotiilin niskan päälle. Krokotiileista kahdessa on salaiset magneetit. Kun punainen apina hyppää krokotiilin niskan päälle, krokotiili joko sulkee suunsa tai ei tee mitään. Jos krokotiili sulkee suunsa, apina sen suussa joutuu palaamaan lähtöruutuun, ja punainen apina palaa takaisin omaan ruutuunsa. Jos krokotiili ei sulje suutaan, punainen apina palaa omaan ruutuunsa, mutta pelaajan apina jää paikalleen ja jatkaa seuraavalla vuorolla normaalisti matkaansa.
      (Jos krokotiilin niskan päällä on jo toisen pelaajan apina, punainen apina ei voi hypätä siihen, eli mitään ei tapahdu).

      Jos krokotiilin suussa on apina, ja toinen apina pysähtyy krokotiilin kuonon päälle, kumpikin apina joutuu palaamaan omaan lähtöruutuunsa.

      Jos kaksi apinaa päätyy samalle ruudulle, heitetään noppaa. Pienemmän silmäluvun saanut joutuu molskahtamaan veteen, eikä saa heittää noppaa seuraavalla vuorolla.

      Ruudussa, jossa on apinan kuva, saa vaihtaa paikkaa jonkun toisen pelaajan apinan kanssa.

      Ruudussa, jossa on krokotiilin kuva, saat liikuttaa jonkun toisen pelaajan apinan seuraavan krokotiilin suuhun. Punainen apina hyppää välittömästi krokotiilin niskan päälle ja toimitaan kuten edellä. Jos paratiisisaarta kohti mentäessä jokaisen krokotiilin suussa on jo apina, tätä siirtoa ei voi tehdä.

      Pelin voittaa se, joka pääsee ensimmäisenä paratiisisaarelle, saavuttaa tai ohittaa punaisen apinan ruudun (ja tönäisee punaisen apinan veteen).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2473
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      176
      1694
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      895
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      861
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      825
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      755
    Aihe